Demokratların sol kanadından Biden’a “Fed Başkanı’nı değiştirin” çağrısı

Demokratların sol kanadından Biden’a “Fed Başkanı’nı değiştirin” çağrısı

67
0
PAYLAŞ

Demokratların sol kanadı Biden’a “Fed Başkanını değiştirmesi” çağrısında bulundu

Demokratların sol kanadı Biden’a “Fed Başkanını değiştirmesi” çağrısında bulundu

ABD’de aralarında Alexandria Ocasio-Cortez’in de bulunduğu bir grup milletvekili, Fed Başkanı Jerome Powell’ın 2022’de yeniden atanmamasını istedi. Sol görüşlü parlamenterler, iklim değişikliği ve gelir eşitsizliğine karşı mücadeleyi vurguladılar.

Demokratların sol kanadı Biden'a çağrıda bulundu

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez liderliğindeki bir grup Demokrat milletvekili, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın 2022’de yeniden atanmamasını istedi.

Parlamenterler, Powell’ın iklim değişikliği veya ekonomik adaletsizlikle mücadele için yeterli çabayı göstermediğini kaydetti.

2017 yılında Donald Trump tarafından Fed başkanlığına atanan Powell’ın görev süresi Şubat 2022’de sona eriyor. ABD Başkanı Joe Biden nihai kararını vermemiş olsa da, Powell’ı yeniden ataması güçlü bir olasılık olarak görülüyor.

Geçen hafta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de Powell’ın yeniden atanması için Beyaz Saray’da birkaç temasta bulundu.

“İKLİM KRİZİ İLE MÜCADELE BAŞARISIZ VE GELİR YASADIŞI”

Biden’ı konuyla ilgili arayan Demokrat Parti’nin sol görüşlü milletvekilleri bu atamaya karşı çıktı. Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib, Ayanna Pressley, Mondaire Jones ve Jesús “Chuy” García’nın ortak açıklaması şunları söyledi:

“Başkan Biden’ı iklim riskini ortadan kaldırmaya ve gelir adaletini sağlamaya odaklanan bir Fed’i yeniden hayal etmeye çağırıyoruz.

“Finansal sistemimizi daha güvenli hale getirirken iklim riskini ortadan kaldırmak için mücadele edecek bir Fed başkanına ihtiyacımız var.”

Parlamenterler, Fed’in iklim kriziyle mücadele eden merkez bankaları arasındaki sıralamanın en altında yer aldığını kaydetti.

Parlamenterler ayrıca Fed Başkanı’nın başarılı olduğunu ancak istihdam politikaları nedeniyle yetersiz olduğunu kaydettiler.

KARAR VERİLMEMİŞ, ANA KRİTER İŞÇİ POLİTİKASI

ABD Başkanı Joe Biden henüz konuyla ilgili kararını vermiş değil. Beyaz Saray, önümüzdeki dönemde olası adayları değerlendirecek. Danışmanlar, potansiyel adayların halka açık konuşmalarını ve yorumlarını gözden geçireceklerdir. Ayrıca adayların işgücü piyasası hakkındaki görüşlerine özel önem verilecektir.

Elizabeth Warren gibi Demokratlar daha önce Powell’ı eleştirmişti. Diğer senatörler, Fed’in ekonomiyi canlandırmaya ve uzun vadeli borçlanma maliyetlerini bastırmaya yardımcı olan devasa tahvil alımlarını geri çekmeye başlaması gerektiğini savunuyor.

Demokratların sol kanadı Biden’a “Fed Başkanını değiştirmesi” çağrısında bulundu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK