Deniz taşımacılığında maliyetler zirve yaptı

Deniz taşımacılığında maliyetler zirve yaptı

82
0
PAYLAŞ

Deniz taşımacılığı maliyetleri zirve yaptı

Deniz taşımacılığı maliyetleri zirve yaptı

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde limanlar kapatıldı ve gemiler çalışmadı. Bu da konteyner fiyatlarının son 1 yılda 4-5 kat artmasına neden oldu.

Deniz taşımacılığı maliyetleri zirve yaptı

Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle taleplerin ertelenmesi, bu yıl küresel ticarette patlama yaşanmasına neden oldu. Dünya Ticaret Örgütü (WTO), 2016 yılından bu yana yayınlanan küresel mal ticareti barometresinin 110,4 puan ile rekor seviyeye yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, “Barometredeki artış artık ticaretteki büyümeyi ve pandemi nedeniyle 2020’de yaşanan şoku yansıtıyor” denildi. Ancak, aşağı yönlü riskler küresel ticaret görünümünü gölgelemeye devam ediyor.

LİMANLAR KAPALI

Ticaretteki bu artış ve dünyanın üretim merkezi olan Çin’in koronavirüs nedeniyle zaman zaman çeşitli limanlarını kapatması navlun fiyatlarına da yansıdı. Ayrıca geçen yıl talep azalması nedeniyle hizmet dışı bırakılan yük gemilerinin tamamı henüz hizmete başlamadı. Bu da navlun fiyatlarını yukarı yönlü etkiledi.

Denizcilik danışmanlık ve veri şirketi tarafından hazırlanan Dünya Konteyner Endeksi rekor seviyeye ulaştı. 12 metrelik bir konteynerin ortalama fiyatını veren endeks, sadece geçtiğimiz hafta yüzde 2,1 artarak 9,817 dolara yükseldi. Drewry’nin paylaştığı bilgilere göre konteyner fiyatları art arda 19 hafta arttı. Endeks son 1 yılda %351 arttı.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 637

Elbette bu rakamlar dünya ortalamalarını yansıtıyor. Çin-ABD ve Çin-Avrupa arasında mal sevkıyatı yapmak isteyenler daha yüksek faturalarla karşı karşıya. Örneğin, Şanghay-Rotterdam arasındaki konteyner fiyatları son 1 yılda yüzde 637 artışla 13.653 dolara ulaştı. Şanghay ve New York arasında bu rakam %261 artarak 13.505$’a yükseldi. Elbette zaman zaman artan talep nedeniyle bu ortalama rakamlar da aşılmaktadır. Örneğin, ayın başında Çin-ABD ticaretinde konteyner fiyatları 20.000$’a kadar yükseldi.

Türkiye coğrafi avantajıyla ihracatını artırıyor

büyüyen konteyner fiyatları şu ana kadar Türkiye’nin ihracatına olumlu katkı sağlamıştır. ABD ve Avrupalı ​​firmalar bazı mallarda Çin yerine Türk üreticileri tercih etmeye başladı.

Temmuz ayında Türkiye’nin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,2 artarak 16 milyar 413 milyon dolar oldu. Ocak-Temmuz döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,9 artarak 121 milyar 358 milyon dolara ulaştı. ABD’ye yapılan ihracat 7 aylık dönemde bir önceki yıla göre yüzde 40,1 artarak 7,8 milyar doları aştı. Almanya’ya ihracat yüzde 26,6 artışla 10,8 milyar dolara, İngiltere’ye ihracat ise yüzde 33,4 artışla 7,2 milyar dolara ulaştı.

ABD Almanya Avrupa Çin koronavirüs Dolar Dünya İngiltere New York patlaması Türkiye

Deniz taşımacılığı maliyetleri zirve yaptı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK