Destek ödemeleri iki kattan fazla arttı

Destek ödemeleri iki kattan fazla arttı

69
0
PAYLAŞ

Destek ödemeleri iki katından fazla

Destek ödemeleri iki katından fazla

Vatandaşın faturasında gizlenen özel elektrik üretim şirketlerine yapılan destek ödemelerinin son üç yılda ikiye katlandığı belirtildi.

Destek ödemeleri iki katından fazla

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, özel elektrik üretim şirketlerine vatandaş faturalarında gizlenen destek ödemelerinin son üç yılda iki kattan fazla arttığına dikkat çekerek, “Elektrikte destek ödemeleri amacından saptı. 2018-2020 yılları arasında şirketlere yapılan ödemeler yüzde 112 artarken; Bu da vatandaşın faturasının ortalama yüzde 23’üne tekabül ediyor” dedi.

Akın, Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu ile yaptığı ortak çalışmada, vatandaşın faturasına doğrudan veya dolaylı olarak yansıyan tutarları ortaya koydu:

FATURALARA YANSITI: “Özel elektrik üretim şirketlerine toplam üç tür parasal destek sağlanmaktadır: yenilenebilir enerji destek mekanizması (YEKDEM), yerli kömür santrali desteği ve kapasite mekanizması. Söz konusu üç destek, doğrudan veya dolaylı olarak vatandaşın faturasına yansıyarak bir külfet yaratmaktadır. Destek adı altında ödenen paranın kamudan çıktığı düşünülürse bu paranın bir şekilde vatandaşın cebinden çıktığını söylemek mümkün.

ASIL AMACINDAN SAPTI: Destek ödemelerinde en büyük pay YEKDEM’e aittir. Yenilenebilir enerji tüm dünyada desteklenmektedir. Kuşkusuz Türkiye’de de desteklenmesi gerekiyor. Ancak mevcut haliyle YEKDEM amacından sapmıştır. YEKDEM’de küçük üreticilerin yerine büyük üreticilerin ağırlığı arttı. Büyük kamu santralleri özelleştirilerek YEKDEM kapsamına alındı. Özellikle son 6-7 yılda dere tipi HES’in akın etmesi de sistemin amacından sapmasına neden oldu” dedi.

SİSTEM ŞİRKETLER İÇİN ÇALIŞIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Destek sistemleri artık vatandaşlar için ucuz enerji alımı değil, destekleyici ve tasarruf sağlayan şirketlere dönüştü” dedi.

Destek ödemeleri iki katından fazla

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK