DİSK-AR: Dar gelirlinin enflasyonu yüzde 95’i aştı

DİSK-AR: Dar gelirlinin enflasyonu yüzde 95’i aştı

38
0
PAYLAŞ

DİSK-AR: Dar gelirlinin yüzde 95’i aşınca yüzde 95’i aştı

DİSK-AR: Dar gelirlinin yüzde 95’i aşınca yüzde 95’i aştı

Türkiye Devrimci İşçileri Konfederasyonu Araştırma Merkezinin (DİSK-AR) hesaplamasına göre, 82.1 ABD’lilerin gıda enflasyonu yüzde, en düşük gelirli yüzde 20’nin gıda enflasyonu ise yüzde 95,2 oldu. Fiyatlardaki Dİ’nin süreceğine işaret eden simgeler, Asgari ücretin değerlendirilmesi için talepte bulunulmuştur.

DİSK-AR: Dar gelirlinin yüzde 95'i aşınca yüzde 95'i aştı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 2022 Şubat ayı okul açıklayacağı yüzde 95’i aştığını duyurdu.

DİSK-AR tarafından gıda enflasyonu hesaplanan dar gelirlilerin, şubat bakım onarımlarının gıda kaplamaunun yüzde 82,1; dar gelirli yüzde 20’nin gıda enflasyonunun yüzde 83,1 ve en gelirli yüzde 20’nin gıda kaplamasının ise yüzde 95,2 olduğu belirtildi.

‘ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENMELİ’

Resmi enflasyonun 54,44, resmi gıda enflasyonunun ise yüzde 64, 47 üzerinde düşünüldüğü, asgari ücrete yapılan zamların da vurgulandığı.

AKP, Aralık 2002’de yüzde 29,7 ile devraldığı enflasyonu 20 yıl sonra yüzde 54,44’e yükseltti. 20 yıldır izlenilen düşük ücretli şuçileri adından sözedilen, talepte bulunuldu:

“Ocak 2022’de yüzde 51,5 oranında artırılan asgari ücret erimiş oldu. Asgari ücret iki ayda bir enflasyona yenildi. Asgari ücretler acilen yeniden belirlenmelidir.”

‘FİYAT ARTIŞLARI DEVAM EDECEK’

Öte yandan DİSK-AR, ÜFE ile TÜFE arasındaki ticari makasın, vatandaşa yansıyacak yeni zamlar yaratacağına işaret etti.

Açıklamaya devam edildi:

“Fiyatlardaki, TÜFE yüzde 54,44 olarak açıklanırken yurt içi ÜFE yüzde 105 olarak açıklandı. TÜFE ile ÜFE farkı 50,6 puana ulaştı. Bunun anlamı ÜFE’nin aylarda da artmaya devam edecek. Üretici fiyatlarına da yansıyacak.”

Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi İlginizi Çekebilir Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi Enflasyon hesabı İlginizi Çekebilir Enflasyon hesabı Üretici enflasyonu üç haneyi gördü İlginizi Çekebilir Üretici enflasyonu üç haneyi gördü

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

DİSK-AR: Dar gelirlinin yüzde 95’i aşınca yüzde 95’i aştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK