Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

79
0
PAYLAŞ

Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

Avrupa’da doğalgaz fiyatları bugün yeni rekorlar kırarak bin metreküp için 1000 dolar barajını aştı. Türkiye’de konutlarda tüketilen bin metreküp doğalgazın vergiler dahil 220 dolar civarında olduğuna işaret eden uzmanlar, yüksek oranlı artışların muhtemel olduğuna dikkat çekiyor.

Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

Yılın son çeyreği ve kış ayları yaklaşırken, Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’yi de doğalgaz ve dolaylı olarak elektrik açısından zor günler bekliyor.

Geçen yıl pandeminin ilk aylarında dibe vuran enerji fiyatları bu yıl hızlı bir artış kaydetti. Geçen yıl nisan ayında 20 doların altına düşen brent petrolün varil fiyatı bugün 80 doları aştı. Özellikle Avrupa’da doğalgaz fiyatlarında inanılmaz bir tablo var.

Avrupa için gösterge fiyat olan Hollanda TTF’de bugün bin metreküp gazın fiyatı 1000 doları aştı. Geçen yıl bu rakam 100-110 dolar civarına düşmüştü.

Avrupa’da artan talebi karşılayamayan arz ve stok sorunları ve Kuzey Akım projesine ilişkin belirsizlikler astronomik fiyat artışlarının önünü açtı.

TÜRKİYE’DE YÜKSEK ÜCRETLER MÜMKÜN

Enerji fiyatlarındaki astronomik artış, başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde yüksek artışları beraberinde getirmeye başlarken, Botaş’ın Türkiye’de de yüksek oranlı zamlar yapması bekleniyor.

Uzmanlar, Türkiye’nin şu anda 238 dolar civarında olan boru hatlarından aldığı Rus gazının Ekim ayında 275 dolara yükselmesini, Ocak ayında da artışın devam etmesini bekliyor. gibi diğer masraflar hariç 500 doları aşacağına dikkat çekiyor.

Türkiye’de konutlarda tüketilen gazın nihai tüketici fiyatının vergiler dahil 220 dolar olduğuna işaret eden uzmanlar, yüksek zamların muhtemel olduğuna dikkat çekiyor.

Botaş’ın ekim ayı itibariyle zamları aylara yayarak başlaması bekleniyor.

Botaş’ın tarifesinin şu anda sanayide 240 dolar, çevrim santrallerinde bin metreküp için 280 dolar olduğunu belirten uzmanlar, konutlarda zam yapmaktan korkan Botaş’ın sanayi ve santraller için yüksek oranlı zamlar yapabileceğini söyledi. bu dolaylı olarak elektrikte ve diğer birçok üründe yüksek artışlar getirecektir. getiriyor.

Doğal gaz fiyatlarındaki artış, Türkiye’nin yeni uzun vadeli doğal gaz sözleşmeleri için müzakerelerde elini de zayıflatıyor.

Doğalgaz zamlarının ardından kömür fiyatına yüzde 125 zam geldi. ilginizi çekebilir Doğalgaz zamlarının ardından kömür fiyatına yüzde 125 zam geldi. Gübreler nedeniyle gıdada en az yüzde 15 artış beklentisi ilginizi çekebilir Gübreler nedeniyle gıdada en az yüzde 15 artış beklentisi Fitch: Seçim yaklaştıkça ek faiz indirimleri riski ilginizi çekebilir Fitch: Seçim yaklaştıkça ek faiz indirimleri riski

Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK