Dolar ve altında yükseliş

Dolar ve altında yükseliş

51
0
PAYLAŞ

Dolar ve yükseliş

Dolar ve yükseliş

Savaş velar ile birlikte, tüm dünyadayla Türkiye’yi etkileyen, dolar bugün ve yükseliş yükselişi görüldü.

Dolar ve yükseliş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali küresel ekonomiyi sarsmaya başlarken, eski liman olarak takdir ediliyor.

Bugün dolar, Temmuz 2020 sonundaki 20 günlük ziyaret olan 98,15 ziyaret edin. Bu yıl rakamlarında 95 seviyelerindeydi.

Euro/dolar paritesi de bugün Mayıs 2020’den sonra, 1,10 gibi görünüyor ilk.

Kur kamu bütçelerinin yanı sıra Merkez Bankası ve bankalarının müdahaleleri ile dengedeya çalışılan/TL’de de bugün 14,24 görünümü görüldü. Kur güne 14,14 seviyelerinden.

Dolar/TL, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle 14.62’ye devam edecek olan devam eden kamuyla büyütülmekten birkaç 14’ün üzerinde sonra ilerlemek dudu.

Ons altında bugün 1950 dolar görülürken, gram altında da 891 TL’ye yükseldi.

ENERJİ hayran NDAKİ ARTIŞ TLYİ BASKILIYOR

Türkiye’nin enerji faturası aylık 8 milyar doların üzerine çıkarken tutarın her ay Merkez Bankası rezervlerinden karşılanan miktarda da fazla. Artan enerjiye sahip olması ve bundan rezervlerle ilgili endişeleri tetikliyor.

Hükümet bu yıl için cari tahminini açıklamış olsa da ekonomistler cari açıklarını düzenli olarak düzenlerler.

Tüketici enflasyonu şubatta yüzde 54.44’e kadar ekonomistler zirve tahminlerini yüzde 55’ten yüzde 65’e doğru yükseltti.

NEGATİF REEL FAİZ 50 PUANA GİDİYOR

TCMB’nin yüzde 14 politika faizi gözden kaçacak olan reel faizin 50 puana genel aylarda yakınlaşacak olmaları bir başka önemli neden.

Enflasyondaki yakın zamanda kısa sürede bütçeyi artırıcı önlemleri almanız bekleniyor.

Rusya’nın enerji ve teçhizatı haricinde turizm ve gıda eşyası olmak Türkiye’deki endüstriyel riskleri artıracak potansiyelde bulunuyor.

MERKEZ’DEN 4 MİLYAR DOLARLIK MÜDAHALE

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın geçen dolar/TL’den bu yana seyredtiği 13.5 kişi dar yolda geçen ilk kez geçen hafta kırmıştı.

Bankacılar haftasında TL’deki değerden yararlanmak için 4 milyar doları bulan TCMB rezerv harcama bu hafta da devam tahminler.

Dolar/TL’deki yükseliş eğilimine yönelik bir gezide, kamunun artan döviz riskiyle takip ediliyor.

VATANDAŞ TEKRAR DÖVİZE YÖNELDİ

Rusya’nın güvenliğiyle ilgili ilana ait tarihin sonundan beri en yüksek ABD Doları’ndan vurulmasını 1.22 milyar milyar dolar-Ukrayna tahminlerinin gerçekleştiği hafta sonu gerçekleşti. Piyasalar lokallerin yeniden dövize yönelip yönlendirmeye yönelik olacaklarını söylüyor.

TCMB, hem düşüşte, hem de gidiş gidişatta daha aktif bir kurs izlemeye başladı. Analistler yeni kamu denetiminin daha çok olduğu bir kur politikası olarak tanımlıyor.

Benzin ve motorine bu gece de zam geliyor İlginizi Çekebilir Benzin ve motorine bu gece de zam geliyor JPMorgan'dan korkutan petrol senaryosu İlginizi Çekebilir JPMorgan’dan korkutan petrol senaryosu TZOB uyar: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat çizgileri İlginizi Çekebilir TZOB uyar: Yaş sebze ve meyvede aşırı fiyat çizgileri

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

Dolar ve yükseliş

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK