Dolarda faiz endişesiyle yükseliş sürüyor

Dolarda faiz endişesiyle yükseliş sürüyor

80
0
PAYLAŞ

Dolar faiz endişeleriyle yükselmeye devam ediyor

Dolar faiz endişeleriyle yükselmeye devam ediyor

Haftaya 8,30’un altında başlayan dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın söylemini değiştirmesi ve faiz indirimi sinyali vermesiyle dün sert bir yükselişle 8,48’e ulaştı. Oran bu sabah 8.50’yi aştı.

Dolar faiz endişeleriyle yükselmeye devam ediyor

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu dün yaptığı konuşmada para politikasının yeterince sıkı olduğunu ve çekirdek enflasyona odaklandığını vurgulayarak faiz indirimlerine ilişkin endişeler yaratırken, dolar/TL güne 8,47 seviyesinden başladı. hızla tırmandı.

Daha sonra oran 09:46 itibariyle 8,52’ye yaklaştı.

Küresel piyasalarda dolar gücünü korudu.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) saat 14:45’te açıklanacak olan para politikası kararı bugün piyasalarda euro ve doların seyri açısından izlenecek.

MERKEZ SÖZÜ DEĞİŞTİRDİ, MEVCUT ATLAMA

Ay başında enflasyonun üzerinde faiz uygulama taahhüdüne atıfta bulunmaktan vazgeçen ve yatırımcılarda faiz indirimlerinin yaklaştığı izlenimini veren Kavcıoğlu, dün yaptığı konuşmada para politikasının yeterince sıkı olduğunu söyledi.

Kavcıoğlu yaptığı konuşmada, TCMB’nin politika faizinin üzerindeki enflasyon oranı yerine politika faizinin yaklaşık 200 baz puan altında kalan çekirdek enflasyonu izlemeye odaklanacağını ve TL’nin yüzde 1,5’e yakın değer kaybettiğini belirtti. .

FAİZ AZALTMA İMKANI FİYATLANDIRILIR

23 Eylül’deki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aniden faiz indirimi ihtimali ve enflasyon-para politikasının detaylarını fiyatlamaya başlayınca, bir bankacının TCMB’nin hangi çekirdek enflasyon göstergesini izleyeceği konusunda net bir fikri yoktu. TCMB tarafından değiştirilen yanıt esasları net değildir. Açıklama yapana kadar TL üzerindeki baskının devam edebileceğini belirtti.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından önce Reuters anketinde beklentiler, faiz indirimlerinin Eylül yerine Kasım veya Aralık aylarında sınırlı olacağı yönündeydi.

İç piyasada yüzde 19’un üzerindeki yüksek enflasyon oranına rağmen TCMB’nin daha düşük çekirdek enflasyona odaklanacağı endişeleri yaşanırken, ECB’nin yurt dışında saat 15:45’te açıklayacağı para politikası kararı, döviz kurunun seyri açısından izlenecek. euro ve dolayısıyla dolar.

AVRUPA İZLEMEK

ECB’nin aylık varlık alımlarını azaltmaya başlayacağının sinyallerini vermesi ancak salgının etkilerinden hala kurtulan ekonomiyi uzun süre desteklemeye devam edeceğini vurgulaması bekleniyor.

Reuters anketine göre ECB’nin salgın döneminde yılın son üç ayında başlattığı aylık tahvil alımlarının 80 milyar avrodan 60 veya 70 milyar avroya düşürüleceği tahmin ediliyor. Katılımcıların sınırlı bir kısmı alımları azaltma kararının bugün açıklanacağını düşünüyor.

Küresel piyasalara bakıldığında, Asya borsaları dünyanın önde gelen ekonomilerinin yavaşlayacağı ve merkez bankalarının ekonomiye verdiği desteği azaltacağı endişeleriyle gerilerken, dolar bir haftanın zirvesine yakın bir seyir izledi.

Üç gündür art arda yükselen dolar endeksi dün akşama göre 92.719 ile yatay seyrini sürdürdü. (REUTERS)

Ekonomistler, Merkez'in kuru sıçrayan çarkına ne dedi? ilginizi çekebilir Ekonomistler, Merkez’in kuru sıçrayan çarkına ne dedi? Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi ilginizi çekebilir Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi

Dolar faiz endişeleriyle yükselmeye devam ediyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK