Ekmeğe yüzde 25 gizli zam geldiİstanbul’un ilçelerinde mafyalaşma artıyorKomite zam kararı aldı,...

Ekmeğe yüzde 25 gizli zam geldiİstanbul’un ilçelerinde mafyalaşma artıyorKomite zam kararı aldı, gözler İTO’da

65
0
PAYLAŞ

Ekmeğe yüzde 25 gizli zam

Ekmeğe yüzde 25 gizli zam

Resmi bir karar olmamasına rağmen İstanbul’daki bazı fırınlar 2 TL yerine 2,5 TL’ye ekmek satmaya başladı. Fırıncılar maliyetlerden ve kayıt dışı işçilerden rahatsız.

Ekmeğe yüzde 25 gizli zam

İstanbul’da 2 TL’ye satılan ekmek için henüz resmi bir karar çıkmamasına rağmen bazı fırınlar yüzde 25 artışla 2,5 TL’ye satmaya başladı. Un, maya ve enerji fiyatlarındaki artışın yanı sıra kayıt dışı işçi çalıştıran ruhsatsız fırınlar nedeniyle artışın kaçınılmaz olduğu belirtildi. Ekmek Üreticileri İşveren Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, zam beklediklerini, maliyetlerin son 1 yılda yüzde 35-40 arttığını, fırıncının ne yapacağını bilemediğini belirtti. Kayıtsız ve ruhsatsız fırınların, işini kanuna uygun yapan lisanslı fırınlara göre daha ucuza mal olduğunu vurgulayan Kolivar, bu durumun haksız rekabete de neden olduğunu söyledi. İstanbul’da en az 2 bin fırının ruhsatsız çalıştığını ifade eden Kolivar, kentteki fırınların neredeyse yarısının Afgan ve Suriyelileri ucuza çalıştırdığını kaydetti.

SİGORTASIZ ÇALIŞIYORLAR

Bu fırınlarda bir kişinin bile çalışmadığını vurgulayan Kolivar, “Eğer ruhsatsız fırınlar olmasaydı İstanbullular 1,5 TL’ye ekmek yerdi. Ankara’da böyle bir sorun yok ve dolayısıyla 230 gram ekmek 1,75 TL’ye satılıyor, yani İstanbul’dan 10 gram fazla. İstanbul’un sahibi yok. Bir çuval un (50 kg) fiyatı 200 TL’dir. Yıl sonunda 250 TL olacağı kesin. Maya yüzde 40-50 zamla kartel oldu. 10 bin TL doğalgaz, 6 bin TL elektrik geliyor. Eskiden unu lisanslı fırınlara ucuza verirlerdi. Ruhsatsız fırınlara vermezler” dedi.

Cihan Kolivar

İstanbul’un semtlerinde mafya yükselişte

Sektörde çalışan Afgan ve Suriyelileri 1990’larda Türkiye’ye göç eden Bulgar Türklerine benzeten Cihan Kolivar, bu kişilerin ucuza ve sigortasız çalıştığını söyledi. Kolivar, İstanbul’un ilçelerinde görev yapmadıkları halde bazı grupların temsilcilik adına mafya haline geldiğini açıklayarak, fırınlardan da para topladıklarını, ruhsatsız fırınlara göz yumduklarını, hatta ruhsatsız fırınlar açtıklarını da sözlerine ekledi.

Komite yükseltme kararı aldı, gözler İTO’da

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 12 Nolu Ekmek, Un ve Unlu Mamüller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, zam taleplerini 8 Ağustos’ta İTO yönetimine ilettiklerini ancak herhangi bir karar verilmediğini söyledi. henüz. Demir, “Un fiyatları 1,5 yıldır çok hızlı yükseliyor. Daha önceki yıllarda böyle şeyler yaşamamıştık. Ocak 2020’de 105 TL olan un çuvalı şimdi 180-200 TL oldu. Bu ekmek unu. Pasta ve pasta unu 210-220 TL. Ürünlerinin daha pahalı olacağını düşündükleri için paraya ihtiyacı olmayan çiftçiler buğdayı elinde tutuyor. Dünyada buğday fiyatları dolar bazında arttı. Bu bizi çok etkiledi” dedi.

Ekmeğe yüzde 25 gizli zam

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK