Elektrikte halka 10 milyar TL yük

Elektrikte halka 10 milyar TL yük

197
0
PAYLAŞ

Elektrikte halka 10 milyar TL yük

Elektrikte halka 10 milyar TL yük

Devletin dağıtım şirketlerine kilovat saat başına 23,76 sente sattığı elektriği ise 47,43 sente vatandaş tüketiyor. Bu sayede özel şirketlerin hizmet verdiği dağıtım sektörüne vatandaşlar aracılığıyla aktarılan kaynaklar 2020 yılında 10 milyar TL’ye ulaştı.

Elektrikte halka 10 milyar TL yük

Enflasyonun en önemli nedenlerinden biri olan elektriğin maliyeti artmaya devam ediyor. Önümüzdeki aydan itibaren elektrikte büyük artışların geleceğini söyleyen uzmanlara göre, özelleştirme sonrası enerji sektöründe sorunlar büyüyor. Şirketlerin özelleştirilen üretim, dağıtım ve perakende elektrik satışlarındaki kayıpları nedeniyle kendilerine ek destek sağlanmaktadır.

FATURA ÜZERİNE YANSITI

Bu destekler faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlara ve esnafa da yansıdı. Elektrik Üretim A.Ş. dağıtım ve tedarik şirketlerine. Devletin EÜAŞ üzerinden ucuz elektrik sağladığını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ şunları söyledi:

“1 Ocak 2016-1 Temmuz 2021 döneminde EÜAŞ toptan elektrik fiyatları yüzde 34, konut abone grubunda dağıtım fiyatı artışı ise yüzde 124 oldu. Böylece 2020 yılında dağıtım şirketlerine aktarılan kaynak 10 milyar TL’ye ulaştı. Dağıtım şirketlerinin kamuoyu tarafından sürekli desteklendiğini vurgulayan Özdağ, EÜAŞ’ın özel şirketlere sattığı toptan elektriğin fiyatında siyasi kararlarla büyük indirimler ve imtiyazlar yapıldığını kaydetti. Özdağ, şunları kaydetti:

Mehmet Özdağ

KORUNAN ÇIKARLAR

“25 Kasım 2020 tarihinde Elektrik Piyasası Kanunu değiştirilirken, kanunun amacı ‘özel sektör yatırımcılarının faaliyetlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürütmelerini sağlamak’ olarak belirtildi. EMO olarak bu kanun değişikliği ile dağıtım şirketlerine sağlanan avantajları madde madde anlattık. Örneğin kayıp ve hırsızlık ücreti adı altında abonelerden para tahsil edilmesini engellemek, konut abonelerinden KDV ve TRT fonlarını kaldırmak istedik. Ancak bunlar yapılmadı. Sonuç olarak TBMM’de EPDK’nın elektrik zammı yapması ve dağıtım şirketlerinin çıkarlarını koruması için yasal altyapı hazırlandı.”

Kayıp-kaçak bedelini vatandaş ödüyor

Kayıp ve hırsızlık oranının TEİAŞ verilerine göre OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 7, Türkiye’de yüzde 10,7 olduğunu söyleyen Mehmet Özdağ, ülke kaynaklarının israf edildiğini belirtti. Özdağ, “Ancak iletim seviyesinde dağıtım şirketlerinden elektrik alan büyük müşteriler (OSB’ler, demir-çelik-bakır-çimento fabrikaları vb.) hariç tutulduğunda dağıtım şebekesi kayıplarının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Görüldüğü gibi dağıtım şirketlerinin engellemesi gereken kayıp ve hırsızlığın bedelini hala ödüyoruz.”

Elektrikte halka 10 milyar TL yük

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK