Elektrikte sübvansiyon büyük zamma dönüşecek

Elektrikte sübvansiyon büyük zamma dönüşecek

64
0
PAYLAŞ

Elektrikte teşvik büyük zam yapacak

Elektrikte teşvik büyük zam yapacak

Üretim maliyetleri artan enerji sektörü bunu konut faturalarına tam olarak yansıtmıyor. Ancak tüketicinin lehine gibi görünen bu durum bir süre sonra geri tepebilir.

Elektrikte teşvik büyük zam yapacak

Doğal gaz Başta enerji sektörü olmak üzere enerji sektöründe maliyetlerin artması ve yüksek döviz kurları nedeniyle elektrik fiyatları insanların cebini yakıyor. Öte yandan, konut fiyatlarındaki artış kamu kesimi tarafından sınırlandırılmıştır. Buradaki zarar, endüstriyel ve ticari elektrik faturaları sübvanse edilerek karşılanmaktadır. Bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade eden Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Kıvanç Zaimler, teşvikler sonunda büyük bir artış olarak tüketiciye daha fazla yansıyacağını söyledi. Enerji sektöründe üretim, dağıtım ve perakende sektörünün bir kısmının özelleştirildiğini hatırlatan Zaimler, fiyatları belirleyenin kendilerinin olmadığını ifade etti. Ancak Zaimler, elektrik zamları ve kesintilerinden doğrudan vatandaşların kendilerini sorumlu tuttuklarını açıklayarak, zammın üretimden kaynaklandığını söyledi.

DOĞALGAZ NEDENİYLE

Kendi gelirlerinin 5 yıllık dönemlerde düzenleyici kurum tarafından belirlendiğini belirten Zaimler, “İklimsel nedenlerle talebin arttığı ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin azaldığı dönemlerde doğalgaz ve elektrik üretimi artıyor. Uluslararası piyasalarda dolar üzerinden işlem gören doğalgazın maliyeti arttığında bu artışlar enerji maliyetlerine ve dolayısıyla faturalara yansıyor. Bugün onu yaşıyoruz” dedi.

Kıvanç Zaimler

Serbest piyasanın korunması bekleniyor

Kamu hizmetini özel sektör üzerinden sunduklarını söyleyen Yaşlı Başkan Kıvanç Zaimler, 21 farklı bölgede vatandaşlara hizmet verdiklerini ve özelleştirme için 13 milyar dolar ödediklerini belirtti. İş ve işçi sağlığına öncelik verdiklerini, insan, çevre ve teknolojiye odaklandıklarını anlatan Zaimler, 2021-2025 yılları arasında altyapı yenileme ve bakımı için 87,5 milyar TL yatırım yapacaklarını kaydetti. Sanayi ve iş dünyasında elektrik fiyatlarının konut fiyatlarından daha yüksek olduğunu hatırlatan Zaimler, arzda sürekliliğin sağlanması için serbest piyasa koşullarının korunması gerektiğini söyledi. Zaimler, verimlilik sağlanmadığı takdirde yatırımcıların bu alana gelmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Elektrikte teşvik büyük zam yapacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK