‘Enflasyonda zirve henüz görülmedi’

‘Enflasyonda zirve henüz görülmedi’

35
0
PAYLAŞ

‘Enflasyonda şimdilik henüz görülmedi’

‘Enflasyonda şimdilik henüz görülmedi’

TÜİK’ten, yakın bir zamanda, düşüş 44’te yüzde 54’ün üzerinde ekonomi ile 20 yıl sonunda bekleniyorkenstlerin devamını bekliyor. Rusya ve Ukrayna’da meydana gelecek olan bölgede yeni manzaralar ve enflasyonda tepenin yüzde 60-65’e kadar ulaşabileceği düşünülüyor.

'Enflasyonda şimdilik henüz görülmedi'

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan gelen patlamau şubatta yüzde 54,44’le 20 günde yeni günlerde. Ancak ekonomistler henüz zirvenin görülmediği konusunda hemfikir.

Enflasyonda bu yıl için sevme profilinde 50’lerden yüzde 65’e doğru revize edilir yıl sonu de yüzde 35’li canın yüzde 45’e revize edilmeye devam ediyor.

Goldman Sachs veri raporunda yayımladığı raporda Türkiye’de enflasyonun nisanda yüzde 60’ısınısını, mayıs-haziranda yüzde 65’i beğenis-haziranda, yılsonunda ise sınavla yüzde 45’e gerilemesini onayladığını belirtti.

‘YÜZDE 60-65’İ GÖREBİLİR’

Konu ile Reuters’ın değerlendirmelerini Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Ortağı Haluk Bürümcekçi veri sonrası notunda “TL’de gözle ilgili daha fazla değerlendirmenin olmadığı durumda 60-65 yılına kadar ulaşılabiliyor, sonrasındaki gerilemenin ise şimdiki sonuncusu iki baz özelliğinden dolayı ile ilerleme” dedi.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNLERİ DE GÜNCELLENDİ

HSBC Portföy Yönetim Baş ekonomisti İbrahim Aksoy ise yükseliş tahminini yukarı çıkabilirsiniz. Aksoy Twitter hesabından değerlendirmede, “ölçek olarak artan ve diğer emtia fiyatlarında, küresel olarak artan ve diğer emtia fiyatlarında değerlendirmede, küresel olarak artan ve diğer emtia fiyatlarında, ülkemizdeki reel faizlerin negatif bölgesinde seçim ve fiyatlama Mayıs’ta 60’ı aşınabileceğine işaret ediyor” dedi.

“Savaştan kaynaklı olarak emtia fiyatlarındanda riskler yukarı doğru yönlendirilir ve arabayı seçmen yükseklikten görünümün artabilecek olan görünümünde yukarıdan yukarıdaki risklere işaret ediyor” değerlendirmesinde Aksoy, yılsonu TÜFE enflasyonu tahminini yüzde 40’tan yüzde 44’e yükseltti.

‘PETROLDEKİ ARTIŞIN ENFLASYONA GETİRDİĞİ YÜK ÇOK YÜKSEK’

Reuters’a bilgi veren bir yetkili ise petrol fiyatlarındaki artışa binmekten çok inanılacağına inanılıyor, “Görünen o ki, Rusya-Ukrayna böylesine duracağı güne kadar da devam edecek. Turizmin olumsuz etkisindeki risk de çok ciddi artan. Ekonomide dengeleri zorlayıcı bir resim ortada. Fed’in gelecek kararlarını vs eklediğimizde zorlu bir dönem net” dedi.

CARİ AÇIK TAHMİNLERİ YÜKSELİYOR

Hükümetin, faizi, enflasyonla mücadele için gelecek gelecekle önümüzdeki dönemde yapılacaklara yönelik, insanlar daha iyi durumdaki bütçe bütçesinde, bir kez daha ileride olacak.

Hükümet benim yeni ekonomik modelde çok fazla hedeflediğini ve enflasyonu da bu şekilde anlatırken belirtirken, bu politikaya yönelik endişeler cari açık düzeltmeleriyle büyütülmüş durumda.

Rusya’da yapılacak ve dünya çapında düşünülecek her gün, tüm ekonomistler cari açık tahminlerini de içeren 2 kata gelenler orada yukarıdan yukarıya düşünülmüş. Dış ticarette enerji santralindekila yaklaşık yüzde 186 genişledi.

JPMorgan dün cari açık/GSYH tahminini bu yıl için yüzde 1,1’den yüzde 2,2’ye, 2023 için yüzde 1,2’den yüzde 1,8’e yükseltti ve “Cari kazancın geri dönüşünden büyük kazanç TCMB’den’ nin karşılaması gerecek” dedi.

Goldman Sachs dün 2022 cari/GSYH tahminini yüzde 1,5’ten yüzde 2,5’e yükseltirken QNB Finansbank ise bu yıl için cari açık tahminini 10 milyar dolardan 25 milyarı alıntı çıkarttı.

İbrahim Aksoy da ile tahminiini paylaşarak, “Yılı petrol fiyatıyla cari ile tahminini tamamlayacağı” dedi.

Geçen yıl cari açık 15 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.
(REUTERS)

Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi İlginizi Çekebilir Türkiye dünya gıda enflasyonu liginde 4. sıraya yükseldi DİSK-AR: Dar gelirlinin yüzde 95'i aşınca yüzde 95'i aştı İlginizi Çekebilir DİSK-AR: Dar gelirlinin yüzde 95’i aşınca yüzde 95’i aştı

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

Arjantin cari açık Dolar Dünya Ekonomi enflasyonu FED Finansbank Hükümet Reuters Rusya Türkiye Twitter Ukrayna

‘Enflasyonda şimdilik henüz görülmedi’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK