Euro bozduran turistler, pazar tezgahını yağmaladı

Euro bozduran turistler, pazar tezgahını yağmaladı

89
0
PAYLAŞ

Euro bozduran turistler pazar tezgahını yağmaladı

Euro bozduran turistler pazar tezgahını yağmaladı

Bulgaristan ve Yunanistan’dan Edirne’ye gelen turistler kış ihtiyaçlarını Ulus Pazarı’nda karşılıyor. Euro bozdurup kendi ülkelerinde 150 TL’ye 75 TL’ye kıyafet alan turistler, stantları yağmaladı.

Euro bozduran turistler pazar tezgahını yağmaladı

Bulgar ve Yunan turistlerin yanı sıra çevre illerden gelen vatandaşlar, havaların soğumasıyla birlikte pazardan mont, kazak ve çizme gibi kışlık ürünleri almaya başladı. Geçtiğimiz aylarda Kapıkule ve Pazarkule Sınır Kapısı’nda yaşanan gurbetçi yoğunluğu nedeniyle kente gelemeyen Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistler, bu haftanın erken saatlerinden itibaren Ulus Pazarı’na gelerek tezgahları inceledi.

Çarşı yolunda olan Bulgar ve Yunan vatandaşları araçlarını park ettikten sonra öğlene kadar alışverişlerini tamamlayıp tekrar yola çıkıyorlar.

Sabahın erken saatlerinden itibaren tezgahlarını hazırlayan pazar esnafı, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerle güldü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Edirne’ye gelen turistler adeta çarşıyı alt üst etti. Ayakkabıdan çantaya, kışlık kazaktan montlara kadar her türlü ihtiyacını Edirne’den karşılayan komşu ülke vatandaşları Pazar esnafının can damarı oldu.

Bulgar ve Yunan turistlerin yanı sıra yerel vatandaşların da ilgi odağı olan çarşıda kış mevsiminin de yaklaşmasıyla birlikte monttan bota, ayakkabıdan çantaya pek çok ürün tezgahlarda yerini aldı.

“TÜRKİYE BİZE ÇOK UCUZ GELİYOR”

Alışveriş için Bulgaristan Sliven’den Edirne’ye gelen Ralitsa Nedeva, “Edirne’yi seviyoruz. Her zaman pazarlık ve alışveriş için geliriz. Kış alırız, çanta alırız, takım elbise alırız. Çok hoş. Kış için alışveriş yapıyoruz. Bulgaristan’da kış erken gelir. Edirne’de çarşı oldukça ucuzdur. Türkiye bize oldukça ucuz görünüyor” dedi.

TOPTAN SATIŞ DA VERİYORUZ

Piyasa esnafı Salim Mızrak, “Bu hafta komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan’dan yoğun gelişler var. Kış alışverişlerini yapıp yola çıkarlar. Sezonu açtık. Esnafımız da memnun. Orada 150’ye takım alırsa burada 75’e alır. Pazarımız çok ucuz. Pazarımız her şeye hitap ediyor. Züccaciyeden giyime, kırtasiyeden aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Alt eşofman ve takım eşofmanlarını bizden alıyorlar. Toptan da veriyoruz. Perakende de veriyoruz. Güzel kış alışverişi başladı” dedi.

HER ŞEYİ BURADAN SATIN ALIN

Pazar esnafı İrfan Doğan, “Bulgarlar ve Rumlar gurbetçi yoğunluğundan dolayı gelmiyorlardı. Artık kış mevsimi ile birlikte 2 haftadır piyasada yoğunluk başladı. Buradaki fiyatlar Bulgaristan’daki gibi değil. 35-40 lira onlara 100 lira. Türkiye’ye göre para birimleri değer kazandı. Kış alışverişi başladı. Her şeyi buradan alıyorlar. 2 hafta oldu ve işler yoğun. Geçen hafta biraz daha azdı, bu hafta daha kalabalık olduğunu gördük” dedi. (İHA)

Bulgaristan Edirne Euro pazarı Türkiye Yunanistan

Euro bozduran turistler pazar tezgahını yağmaladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK