Facebook’ta temizlik işçileri ağır çalışma koşullarına isyan etti

Facebook’ta temizlik işçileri ağır çalışma koşullarına isyan etti

96
0
PAYLAŞ

Temizlik işçileri Facebook’ta zorlu çalışma koşullarına isyan etti

Temizlik işçileri Facebook’ta zorlu çalışma koşullarına isyan etti

Facebook’un Londra ofisindeki temizlik işçilerinin zorlu çalışma koşulları birçok işçinin hastalanmasına neden olurken, koşulları protesto eden sendikacılar işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Temizlik işçileri Facebook'ta zorlu çalışma koşullarına isyan etti

Facebook’un tesis yönetimini devralan JLL, ABD merkezli sosyal medya devinin Londra’daki ofislerinde çalışan bir sendikacının görevden alınmasını talep etti ve yoğun iş yükünden bunalan temizlikçiler için kampanya yürüttü.

Temmuz ayında temizlik iş yükünü iki katına çıkardıktan sonra, sendika liderliğindeki protestolar izledi.

Protestoların ardından ortaya çıkan e-postalara göre JLL, Londra’da temizlik işçileri çalıştıran Churchill Group’tan sendika temsilcisi Guillermo Camacho’yu kovmasını istedi.

KAT SAYISI ARTTI, PERSONEL YOK

Bolivyalı temizlik işçisi Camacho açığa alınırken, kaderinin birkaç hafta içinde belirleneceği belirtildi.

Camacho ise protestoların nedenini “iş yükünün artması” olarak açıkladı. Camacho, temizlemeleri gereken kat sayısının artırıldığını ancak ek personel alınmadığını belirtti. Camacho, “Bu iş yükü bizi daha stresli ve mide bulandırdı” dedi. Bu yüzden protesto etmek zorunda kaldık.”

“STRESDEN KANAMA YAPIYORUM”

Facebook’un Londra ofislerini üç yıldan fazla bir süredir temizleyen 42 yaşındaki Miriam Palencia, iş yükü hakkında şunları söyledi: “Bir buçuk katı temizlememi isteyen bir yönetici bana yaptırım uyguladı. İşi yapmak için zaman ayırdı ve ne kadar sürdüğünü hesapladı. Cehennem gibiydi. Bir vardiyada stresten kanadım.”

Binadaki kahyalar, beş tuvalet kabini ve duş içeren bir tuvaleti bir dakika 30 saniyede temizlemelerinin emredildiğini iddia ediyor.

Ayrıca iddialara göre bir personelin temizlemesi gereken kat sayısı 5’ten 12’ye çıktı. Ancak ek istihdam yapılmadı.

ŞİRKET REDDEDİLDİ

Churchill Group ise iddiaları reddederek münferit vakalar hakkında yorum yapamayacağını ancak herhangi bir protesto faaliyetinin veya sendika katılımının çalışan ilişkilerinde belirleyici olmadığını ifade etti. Şirket, temizlik için ek alan eklendiğini ancak görevlerin yeniden düzenlendiğini, bu nedenle iş yükünün artmadığını savundu.

Sendikanın genel sekreteri Alberto Durango, Facebook’u ofislerindeki temizlikçilerin kötü durumundan sorumlu olmaya çağırdı. Durango, “Her yıl milyarlarca dolar kâr eden bir şirket için düşük ücretli temizlikçilerin tükenme noktasına gelmesi iğrenç,” dedi.

Facebook'un akıllı gözlükleri ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi ilginizi çekebilir Facebook’un akıllı gözlükleri ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi Facebook'un tüm WhatsApp mesajlarını okuduğu iddia edildi ilginizi çekebilir Facebook’un tüm WhatsApp mesajlarını okuduğu iddia edildi

Temizlik işçileri Facebook’ta zorlu çalışma koşullarına isyan etti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK