Fahiş zam talepleri mülk sahipleriyle kiracıları mahkemelik ediyor

Fahiş zam talepleri mülk sahipleriyle kiracıları mahkemelik ediyor

124
0
PAYLAŞ

Fahiş zam talepleri mülk sahiplerine ve kiracılara dava açtı

Fahiş zam talepleri mülk sahiplerine ve kiracılara dava açtı

Artan maliyetler nedeniyle inşaatların durması sonucu yaşanan konut krizi, ev sahipleri ve kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Bu konuda mahkemelere açılan davaların sayısı artarken, İkitelli Masko Mobilya Sitesi’nde bir örnek yaşandı.

Fahiş zam talepleri mülk sahiplerine ve kiracılara dava açtı

İkitelli Masko Mobilya Kompleksi’nde kiracı olan Sebahattin Y., dükkan sahibi Salih G.’nin ısrarlı ve sürekli kira artışına dayanamayarak mahkemeye sevk edildi.

Sebahattin Y. Menfi, kirasını yasal kira artışının üzerine kat kat artıran mal sahibinin tahliye davası açmasının ardından tespit ve alacak davası açtı.

Avukatı Ahmet Başçı aracılığıyla İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açan Sebahattin Y. İkitelli, 2011 yılından bu yana MASKO Mobilyacılar’da kiracı olduğunu belirtti.

SAHİBİN YASAL KİRA ARTIŞ İSTİYOR

Dilekçede Sebahattin Y.’nin 3 yıl süreyle aylık 6 bin TL kira ödemeyi ve yenilenen her yıl için TEFE-TÜFE ortalama oranında artışla kirayı ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

Taraflar, yaklaşık 5 yıl boyunca kira sözleşmesinde herhangi bir sorun yaşamadı. Ancak ev sahibi 2016/2017 kiralama döneminde hem sözleşmeye hem de Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine aykırı olacak şekilde kira bedelinde artış talep etmiştir.

KÖTÜ İSTEKLERE UYGUN

Sebahattin Y. tahliye tehdidiyle karşı karşıya kalınca 2016/2017 kiralama döneminde 7 bin 411 TL olması gereken kirayı 9 bin 500 TL olarak ödemeye başladı.

Mülk sahibi Salih G., 2017/2018 kiralama döneminde kira bedelinin 12 bin 500 TL olmasını talep ederek yeniden tahliye tehdidinde bulundu. Sebahattin Y., tahliye tehdidiyle kurulu düzenin bozulacağı ve imar ve inşaat nedeniyle yapılan yaklaşık 200 bin TL’lik harcamanın boşa gideceği endişesiyle bu dönem için kirayı 10 bin 525 TL olarak yatırmaya başladı.

MÜLKİYET SAHİBİ UYGULAMA TAKİBİ BAŞLATILDI

Sebahattin Y.’nin dilekçesinde 2016/2017 kiralama döneminde 7 bin 411 TL olması gereken kira tutarı 9 bin 500 TL; 2017/2018 kiralama döneminde en fazla 8 bin 412 TL olması gereken 10 bin 525 TL kira bedelini öderken, mülk sahibinin bu artışlara rağmen kira tutarının kira bedelinin fazla olduğunu iddia ederek icra takibi başlattığını belirtti. 600 TL eksik ödendi.

TAHLİYE KARARINA KARŞI DOSYA

İcra takibine itiraz eden ve kira borcundan fazlasını ödediğini söyleyen Sebahattin Y., kirayı 179 TL’den az ödediği iddiasıyla icra mahkemesi tarafından görevden alındı. Temyiz üzerine dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gitti.

134 BİN TL EKSTRA KİRA ÖDENDİ

Sebahattin Y.’nin avukatı Ahmet Başçı, dilekçesinde, “Müvekkil davacının 1 TL kira borcunun bulunmamasına ek olarak; Müvekkil davacının 179 TL farkın ödenmediği iddiasıyla mağdur olması hukuken korunan bir durum değildir. Müvekkilim fazladan 134 bin TL kira ödedi.”

‘HAKSIZ FİYATI GERİ ÖDEYİN’

Dilekçede, mahkemeden tahliye tehdidi nedeniyle ihtiyati tedbir olarak tüm icra takibinin durdurulmasını, 179 TL kira borcunun bulunmadığının tespit edilmesini ve 25 bin TL haksız kira bedelinin iadesini talep etti. Kiracı tarafından hem kira sözleşmesine hem de Borçlar Kanunu’nun 344 üncü maddesine aykırı olarak, hakları saklı tutularak kiracıdan alınmış.

AVUKAT: ABONE OLMAYIN, YASA İYİ KİRACIYI KORUR

Kira hukuku uzmanı Avukat Ebru Sarıtaş, “Öncelikle şunu vurgulamak isterim; Kiraya verenlerin kötü niyetli davranışlarına boyun eğmeyin. Tahliye korkusuyla hareket etmeyin. Haklarınızın farkında olun. Bir avukata danıştığınızdan emin olun. Çünkü kanun iyi kiracıyı korur” dedi.

TBK MADDE 344

Avukat Ebru Sarıtaş şunları söyledi:

• Kira bedeline uygulanacak artışta sözleşme serbestisi vardır, ancak TBK 344. madde hükümlerine göre; Tarafların yenilenen kiralama dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin sözleşmeleri, bir önceki kiralama yılındaki “tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim” değerini aşmamak kaydıyla geçerlidir. Hüküm kamu düzenine ilişkindir ve sözleşme ile aşılamaz.

• Ancak kiracının hukuki tecrübesizliğinden yararlanarak tahliye ile korkutan kötü niyetli kiraya veren; Sözleşmenin devamı sırasında, kiracıdan sadece taşınmazdan daha fazla kazanç elde etmek için daha fazla fiyat talep ettiğini ve talebi karşılanmazsa ayrılmasını istediğini görüyoruz.

• Kiraya verenler kira bedellerini istedikleri gibi artıramayacak, kiracıları istedikleri zaman tahliye edemeyeceklerdir.

Kira ilişkisi, TBK’da özenle düzenlenmiş, usul ve esasları kanunla belirlenmiş bir ilişkidir. Kanun, sözleşmenin devamı süresince zayıfları da korur. Bu nedenle yıllardır müvekkilden daha fazla para toplayan kötü niyetli kiralayana karşı yasal sürecimizi başlattık.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı: Herkese dava açılacak ilginizi çekebilir İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı: Herkese dava açılacak Ev sahiplerinden 'kirayı yükseltin ya da çıkın' baskısı ilginizi çekebilir Ev sahiplerinden ‘kirayı yükseltin ya da çıkın’ baskısı Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor ilginizi çekebilir Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor

Fahiş zam talepleri mülk sahiplerine ve kiracılara dava açtı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK