Faik Öztrak: Korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor

Faik Öztrak: Korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor

33
0
PAYLAŞ

Faik Öztrak: Korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor

Faik Öztrak: Korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in açıkladığı şubat bitmek üzere. Öztrak, “Böyle bir makası daha önce hiç yaşamadık. Üreticiden, doğruya doğru bir korkunç patlamatsunamisi” dedi.

Faik Öztrak: Korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) göz kırpıyor, şubatta kırmızımsı enflasyonu yüzde 54,44’e yükseldi. Yaşı, 20027 yılı Nisanki yüzde 52, yüzde 50’den fazla aşılmış.

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımlarda, TÜİK’in açıkladığı şubat acı çekimde bulunabilecek iktidarı sertlerle eleştiridi. Öztrak paylaşımlarında şu ifadeler kullanımları:

– İş başarılarında nasıl geçti? 2002 sonunda; Tüketici enflasyonu: % 29,75, enflasyonu: %30,84. Şimdi nasıl gidiyor? 2022 Şubatında; Tüketici enflasyonu: % 54,44, enflasyonu: % 105,01.

ERDOĞAN HAYIRSIZ MİRASYEDİ GİBİ DAVRANDI

Erdoğan’ın başındaki iş başında. Erdoğan hayırsız mirasyedi gibi davrandı. Enflasyondaki düşüşü kendi kerameti sanıp; atıp tuttu.

ALLAH İNSANİ SÖYLEDİKLERİYLE SINAR

– Atalarımız ne demiş? “Büyük lokma ye, büyük söz söyleme.” Bugün, son 20 yılda, son modelde son enflasyonunumdan dolayı. Gençlerimizde hayatlarında ilk kez 3 haneli patlamala tanıştım. Ne demişler? Allah insanı ile sınar.

– Erdoğan’ın “faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatası milleti yaktı. Enflasyonda rekorlar kırılıyor. Üretici ve bağlantı noktaları arasındaki fark 51 puan. Böyle bir makası daha önce hiç yaşamadık. Üreticiden, doğruya doğru korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor.

MİLLETİN TENCERESİ ARTIK KAYNAMAZ OLDU

– Milletimizin mutfağında büyük bir yangın var. Oğul bir; karnabahar % 227, patlıcan % 185, kabak %173, domates %169 zam gördü. Milletin tenceresi artık kaynamaz oldu.

– Ne yazık ki hikayeler için de, patlama cephesinde umut yok. Üreticiden ABD’de vuran enflasyon tsunamisi, çekirdek patlamanın bitmesini devamı, savaşla birlikte emtia ve enerjideki patlamada bu günlerin daha iyi olduğu günlerimizi gösteriyor.

ZAMLI ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINA DÜŞTÜ

– Enflasyon en adaletsiz vergidir. Milletin satın alma gücünü çaktırmadan eritmektir. Bir nevi tırnakçılıktır. Memura ilk altı ayda % 7,5 zam yapıldı. Ama daha ilk iki ayda görünüşte % 16,45. Zamlı asgari ücret ise, daha ilk ayda, açlık savaşında düştü.

– Bugün Rusya’yı kullanarak, tüm dünya Rusya’ya yönelikler. Bu geleceklerin nihai amacı Rusya’da enflasyonu artırarak, Rusya’dan satın alma gücü eritmek. Biz de isebirli bir cehalet, milletimizin satın alma gücünü kasten perişan etti.

– ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ safsatası son 5 ayda enflasyonu % 19’lardan %54’lere taşıdı. Hatta ekonomistlere göre (ENAG) abartıu % 100’leri aştı. Hep diyoruz, bu kibir ve cehalet iş başlangıcı sonra, başkaın hasımlara tanıtım yok.

ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMINA İHTİYAÇ VAR

– Türkiye’nin tıbbi bakımı çok var. TCMB’nin başına ehil isimlerin başına gelmesi gereken kişinin elindeki TC’ye binme başına olmak, ekonomide güven artırıcın hızla atılması gerekiyor. mevcut hükümet iseler.

3 YENİ K’YA İHTİYAÇ VAR

– Türkiye’nin düzlüğe çıkması için 3 Yeni K’ya ihtiyaç var. “Yeni Kadrolar” “Yeni Kurallar” “Yeni Kurumlar.” Milletimizin teveccühüyle tümleştirme çalışmaları, oynanmaya yönelik düşürüldüğü çukurdan, çıkaracağız. Biz hazırız. Milletimiz hazır.

Enflasyon hesabı İlginizi Çekebilir Enflasyon hesabı Zamlar otobüs biletlerini da vurdu İlginizi Çekebilir Zamlar otobüs biletlerini da vurdu

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

CHP dizi Dünya Ekonomi enflasyon Faik Öztrak faiz hükümet Rusya sosyal medya Şubat ayı Tekirdağ Türkiye sanayi yangın zam

Faik Öztrak: Korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK