Fed Başkanı’nın elinde Fed’in aldığı varlıklardan olduğu ortaya çıktı

Fed Başkanı’nın elinde Fed’in aldığı varlıklardan olduğu ortaya çıktı

140
0
PAYLAŞ

Fed Başkanı’nın, Fed’in satın aldığı varlıklara sahip olduğu ortaya çıktı.

Fed Başkanı’nın, Fed’in satın aldığı varlıklara sahip olduğu ortaya çıktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarını azaltma programı ve Fed yetkililerinin kişisel portföyleri tartışılırken, Fed Başkanı Powell’ın portföyünün Fed’in pandemi sırasında satın aldığı varlıkları içerdiği ortaya çıktı.

Fed Başkanı'nın, Fed'in satın aldığı varlıklara sahip olduğu ortaya çıktı.

Tüm dünya, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) pandemi döneminde ekonomiyi desteklemek için varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağını tartışırken dikkat çekici bir detay ortaya çıktı.

Cnbc’nin haberine göre Fed Başkanı Jerome Powell’ın portföyünde, Fed’in pandemi döneminde satın aldığı varlık sınıflarından biri olan yerel devlet tahvilleri yer alıyor.

Powell’ın söz konusu sınıfa ait varlıkları 1,25 milyon dolar ile 2,5 milyon dolar arasında olduğu ve bu varlıkları 2019 yılında satın aldığı belirtiliyor.

2020’de Fed bu varlık sınıfından 5 milyar dolarlık alım yaptı.

Fed’in pandemi sırasında satın aldığı varlıklar arasında Powell’ın ailesinin 2016’da satın aldığı Illinois devlet tahvilleri de vardı.

Fed’in varlık alımları söz konusu varlığın değerini artırıyor.

DİĞER FED YETKİLİLERİ

Powell’ın yanı sıra Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in de Fed’in satın aldığı sınıflardan bazı varlıkları olduğu bildirildi.

Rosengren’in 151 bin dolar ile 800 bin dolar arasında ipoteğe dayalı menkul kıymetlere sahip gayrimenkul yatırım ortaklığı varlıklarının bulunduğu belirtiliyor.

Rosengren’in dört farklı gayrimenkul yatırım ortaklığında 37 ayrı işlem gerçekleştirdiği ve Fed’in 2020 yılında bu tür varlıklardan yaklaşık 700 milyar dolarlık alım yaptığı kaydedildi.

Barkin ise 2020’den önce 1,35 milyon dolar ile 3 milyon dolar arasında şirket tahvili satın aldı. Bu şirketler arasında Pepsi, Home Depot ve Eli Lilly vardı. Fed geçen yıl bu varlıklardan 46,5 milyar dolar satın aldı.

CUMHURBAŞKANI DENETİM TALİMATI VERDİ

Fed’in satın aldığı sınıftan varlıklara sahip olduğu ortaya çıkan ve tartışmalara neden olan Powell, geçtiğimiz hafta Fed yetkililerinin bireysel portföylerinin etik kurallarının yeni ve kapsamlı bir değerlendirmesini emretti.

Fed sözcüsü, söz konusu değerlendirmenin mevcut kural ve standartların sıkılaştırılmasına yönelik yöntemlerin belirlenmesine destek olacağını, bu konuda uygun değişikliklerin yapılacağını ve değişiklikleri ilgili mevzuata ekleyeceğini söyledi.

Boston ve Dallas Fed başkanlarının kişisel portföyleri geçen hafta kamuoyunda tartışma konusu oldu.

İKİ YETKİLİ HİSSELERİNİ SATACAK

ABD’de, Fed şu anda ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alıyor. Bu varlık alımlarının zenginlerin elindeki varlıkların değerlerini şişirdiği ve zengin ile fakir arasındaki uçurumu genişlettiğine dair artan yorumlar var.

Tam bu görüşmeler yapılırken, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın, Fed’in varlık alımı sırasında bazı yatırımlarda aktif işlem yaptığı ortaya çıktı ve iki isim, hisselerinin tamamını satacaklarını açıkladı. Eylül ayı sonuna kadar bireysel portföylerindeki varlıklar.

Fed yetkilileri tarafından tutulan varlıklar, sundukları mali tablolardan takip edilebilir.

Merkez Bankası açıkladı: İşte piyasanın dolar, enflasyon ve faiz beklentileri ilginizi çekebilir Merkez Bankası açıkladı: İşte piyasanın dolar, enflasyon ve faiz oranları beklentileri Ulusal borç 1 trilyon sınırını aştı. ilginizi çekebilir Ulusal borç 1 trilyon sınırını aştı. Ekonomide kayıt dışılıkta Mozambik düzeyindeyiz ilginizi çekebilir Ekonomide kayıt dışılıkta Mozambik düzeyindeyiz

ABD Doları Dünya Ekonomisi enflasyon faiz FED Malezya Merkez Bankası Mozambik Türkiye Yemen

Fed Başkanı’nın, Fed’in satın aldığı varlıklara sahip olduğu ortaya çıktı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK