Geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu, 100 bin çalışan işsizlikle karşı karşıya

Geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu, 100 bin çalışan işsizlikle karşı karşıya

101
0
PAYLAŞ

Geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu, 100 bin çalışan işsiz kaldı

Geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu, 100 bin çalışan işsiz kaldı

Ülkedeki 1345 lisanslı geri dönüşüm tesisinden 538’i hammadde temin edemedikleri için üretimi durdurduklarını açıkladı. Bunun ilk etapta 100 bin çalışanı işsizlikle karşı karşıya bıraktığı ve toplamda 300 bin çalışanı etkileyeceği belirtildi.

Geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu, 100 bin çalışan işsiz kaldı

Adana’daki plastik geri dönüşüm sanayicileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 3 Eylül 2020 tarihinde yayınladığı ve sonrasında dört ayrı genelgenin hurda ithalatını imkansız hale getirdiği gerekçesiyle üretim yapamadıklarını açıkladı.

Adana Plastik Geri Dönüşüm Sanayicileri adına Sozcu.com.tr’ye açıklama yapan Adana Seyhan merkezli Deda Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Dönmezoğlu, “Hammaddesi tükenen geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu. tükenmiş. Sektördeki 1345 lisanslı firmanın yüzde 40’ı üretimi durdurdu. Geri kalanlar ise hammadde temin edemeyecekleri için en geç bir ay içinde üretimi durdurmak zorunda kalacaklar.”

Dönmezoğlu, “Bu demek oluyor ki 300 bin çalışanın 100 bini en başta işsiz kalacak” dedi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), geri dönüşüm komiteleri aracılığıyla süreci takip etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu genelgelerinin sahadaki üretimi nasıl etkilediğine ilişkin etki analizi yapılacak.

BAKANLIK NE DİYOR, ENDÜSTRİYEL İTİRAZ NEDİR?

Greenpeace’in bu yılın Nisan ayında yaptığı bir araştırmada, Türkiye’nin 2020’de Avrupa’dan en fazla plastik atık alan ülke olduğunu açıklaması, “Türkiye plastik çöplük haline geldi” yorumlarına neden oldu; Bu durum kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Greenpeace ekibinin Kasım 2020’de Adana’da çektiği görüntüler, ithal edilen plastiklerin bir kısmının doğaya atıldığını veya yakıldığını gösteriyordu. Nisan 2021’de Adana’ya yapılan saha gezisi sonucunda Avrupa’dan gelen plastik çöplerin doğaya atıldığı veya yakıldığı görüldü.

Ticaret Bakanlığı ise Mayıs ayında aldığı bir kararla plastik atıkların yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan etilen polimer ithalatını yasaklamıştı.

Ancak söz konusu kararın 2 Temmuz’da yürürlüğe girmesinden birkaç gün sonra, bakanlık ile sektör temsilcileri arasında varılan mutabakatla yasakla ilgili yeni bir düzenleme getirildi.

O dönemde PAGEV tarafından yapılan açıklamada, etkin denetim kriterleri belirlenerek yasağın kaldırıldığı duyurulmuştu ve yasak yerine ‘sıkı kontrol’ yapılacağı belirtilmişti. Buna göre firmalardan denetimler yoluyla teminat mektupları alınacak ve bu kapasite raporuna göre belirlenecekti. ‘Çöp ithalatçıları’ tespit edilirse işletmenin lisansı iptal edilecek.

Diğer bir deyişle, bu yönetmeliğin getirilmesiyle atık girdi hammaddelerinin ithalat yasağı, çöp olmaması şartıyla kaldırılmış, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ardından çıkarılan genelgeler ile ‘yüzde 1 saflık oranı’ İthalatın yapılması şartı getirildi. Bu, ‘tehlikeli atık, kimyasal atık veya herhangi bir yasaklı ürünün yüzde 1 ile karışması halinde ithal edilemeyeceği’ anlamına geliyor.

Buna bazı sanayiciler de itiraz ediyor. %1 şartını karşılayan mal bulamadığını belirten sanayici, hammadde bulamadığı için üretimi durdurduğunu söylüyor.

LANSMANLAR BELİRTİLMİŞTİR

Adana Plastik Geri Dönüşüm Sanayicileri adına açıklama yapan Deda Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Dönmezoğlu, Petkim’in ürettiği orijinal hammaddedeki saflık oranının yüzde 3 olduğunu belirterek, plastik hurdada yüzde 1’lik saflık oranını ‘normalin aksine’ olarak nitelendirdi. malların niteliği’.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgeleri nedeniyle Avrupa ülkelerinden hammadde temin edemediklerini kaydeden Dönmezoğlu, “Hammadde stoklarının tükendiği geri dönüşüm tesislerinde üretim çarkları durdu ve sanayici başladı. işçilerini işten çıkarmak.”

Dönmezoğlu, “Hurda plastik ithalatındaki saflık durumu ve ithalatta yüksek miktarda teminat mektubu talebi, hali hazırda zor koşullarda üretim yapan plastik geri dönüşüm sanayicilerimizin elini kolunu bağlayarak ithalatı resmi olarak açık hale getirdi. pratik olarak imkansız” sözlerine şöyle devam etti:

Ülkemizin çıkarlarıyla hem çevresel hem de ekonomik olarak çelişen bu kısıtlama ve engellerin kaldırılması için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere yetkililerin ilgi ve desteğini bekliyoruz” dedi.

HER GÜN 241 TIR PLASTİK ATIK

Doğa savunucuları ise her yıl üretilen milyonlarca ton plastiğin gömülmeye ve atılmaya devam edeceğinden endişeli ve tepkili. Plastiklerin çevreye, deniz canlılarına ve insan sağlığına olan tehlikelerine karşı plastik atık ithalatının acilen yasaklanması talep edilmektedir.

Eurostat verilerine göre, plastik ambalajların yüzde 78,5’i Avrupa Birliği’nde ayrıştırılıp toplanıyor, ancak bunların yalnızca yüzde 41,5’i AB sınırları içinde geri dönüştürülebiliyor.

Greenpeace’in Nisan 2021’de yayınladığı raporda, Türkiye’ye her gün 241 tır dolusu plastik atık geldiği ortaya çıktı. Raporda, Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atıkların son 16 yılda 196 kat arttığı belirtildi.

Kaynak: Greenpeace

İNGİLTERE’DEN EN ÇOK İTHALAT

Greenpeace Akdeniz’in Eurostat ve Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nden topladığı veriler şöyle:

  • Türkiye, 2020 yılında AB ülkeleri ve İngiltere’den toplam 659.960 ton plastik atık ithal etti.
  • 2019 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atık miktarı 582.296 ton oldu. Plastik atık ithalatı 1 yılda yüzde 13 arttı.
  • Türkiye, 2020 yılında Avrupa’dan en fazla plastik atık alan ülke oldu. Türkiye, Avrupa plastik atık ihracatının yüzde 28’ini karşıladı.
  • Plastik atık ithalatı son 16 yılda (2004’ten beri) 196 kat arttı.
  • 2020 yılında Türkiye’ye plastik atık gönderen ilk beş ülke şöyle: İngiltere (209.642), Belçika (137.071), Almanya (136.083), Hollanda (49.496), Slovenya (24.884)

Türkiye'de plastik atık ithalatı 16 yılda 196 kat arttı ilginizi çekebilir Türkiye’de plastik atık ithalatı 16 yılda 196 kat arttı Çin atık ithalatını durdurdu, BAE çöp yakmaya karar verdi ilginizi çekebilir Çin atık ithalatını durdurdu, BAE çöp yakmaya karar verdi Polietilen atık ithalatı yasaklandı ilginizi çekebilir Polietilen atık ithalatı yasaklandı

Geri dönüşüm tesislerinde üretim durdu, 100 bin çalışan işsiz kaldı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK