Gezegeni kurtarmak için etki yatırımı zamanı

Gezegeni kurtarmak için etki yatırımı zamanı

89
0
PAYLAŞ

Gezegeni kurtarmak için etkiye yatırım yapma zamanı

Gezegeni kurtarmak için etkiye yatırım yapma zamanı

Pandemi ile birlikte tüketicinin çevre bilinci artarken, kâr odaklı büyümenin ötesine geçen ve gezegene olumlu katkı sağlayan şirketlerin daha kolay yatırım yaptığı yeni bir dönem başlıyor.

Gezegeni kurtarmak için etkiye yatırım yapma zamanı

Çevre sorunları şirketleri sosyal sorumluluk sahibi olmaya zorlarken, kâr odaklı büyüme artık yeterli olmaktan çıkarken, toplum üzerinde yarattığı etki şirket değerleri üzerinde belirleyici bir unsur haline geldi. S360 CEO’su Kerem Okumuş, etki yatırımcısını sadece finansal karlılığa değil, etkiye de odaklanan yatırımcılar olarak tanımladı. Okumuş, “Son 10 yılda, etki odaklı girişimlere yatırım yapmak isteyen yönetim altındaki toplam aktifler birkaç milyar dolardan 715 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın 2030 yılına kadar ikiye katlanması bekleniyor” dedi.

GİRİŞİMLER DESTEKLENİYOR

Küresel piyasalar için de oldukça yeni olan etki yatırımı, özellikle pandemi ve iklim krizinin somut etkilerinin ortaya çıkmasıyla Türkiye’de daha çok konuşulur hale geldi. Türkiye’de etki odaklı girişimleri desteklemek için Zorlu Holding ile ortaklaşa Impact adlı bir program başlatan imece Direktörü Mustafa Özer, bu alanda gelişmenin anahtarının etki ekosisteminin geliştirilmesi olduğunu belirtti. Özer, etki odaklı girişimlerin toplumun ve gezegenin sorunlarına en etkin ve hızlı şekilde çözüm geliştiren ve sistemsel dönüşümleri tetikleyen yapılar olduğunu söyledi. Bu şirketler yeni dönemde çok daha kolay fon bulmaya başladılar. Özer’in verdiği bilgiye göre, bu ekosistemin son yıllarda gelişmesi ve Türkiye’de başarılı etki girişimcilerinin sayısındaki artış yatırımcıları cesaretlendiriyor.

ETKİ FONLARI KURULDU

Özer, “2021 yılının ikinci yarısından itibaren ekosistemden çeşitli aktörlerin etki fonları kurduğunu görüyoruz. Etki yatırımı ülkemizde henüz emekleme aşamasında olsa da hem arz tarafında etki yatırımcılarının sayısının hem de talep tarafında etki yaratan girişimlerin gün geçtikçe arttığını gözlemliyoruz.”

S360 CEO’su Kerem Okumuş

Kamu ihalelerine etki odaklı satın alma kriterleri getirmek

Etki odaklı girişimlerden yeni tek boynuzlu atların çıkma olasılığını yüksek gören S360 CEO’su Kerem Okumuş, ekosistemin gelişimi ve özellikle finansmana erişim kolaylığı için Türkiye’de etki odaklı girişimlerin yasal bir düzenleme ile tanımlanması gerektiğini söyledi. sağlanmalı. Burada bir vergi indiriminin yatırımcıları cesaretlendireceğini belirten Okumuş, Kamu İhale Kurumu’nun “etki odaklı bir kamu alımları” çerçevesi oluşturmasının da önemli bir etkisi olacağını belirtti.

büyüme Türkiye

Gezegeni kurtarmak için etkiye yatırım yapma zamanı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK