Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en çok artan ürünler

Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en çok artan ürünler

75
0
PAYLAŞ

Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en yüksek ürünler

Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en yüksek ürünler

TÜİK’e göre gıda enflasyonu Ağustos’ta yıllık yüzde 29 artarak son 28 ayın zirvesine ulaştı. Salatalık aylık yüzde 56,3, yıllık yüzde 128 arttı. ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Prof. Dr. Yalçın Karatepe ve Prof. Dr. Cem Başlevent artışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en yüksek ürünler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gıda enflasyonu Ağustos ayında son 28 ayda zirve yaptı.

Buna göre, 2021 yılı Ağustos ayında yıllık TÜFE politika faizini yüzde 19,25 ile aşarken, gıda fiyatları aylık yüzde 3,18 ve yıllık yüzde 29 arttı.

Böylece yıllık gıda enflasyonu Nisan 2019’dan bu yana en yüksek artışı gördü. 2019 Nisan ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık artış yüzde 31,86 oldu.

Salatalık, Ağustos ayında hem aylık hem de yıllık zamların şampiyonu oldu. Aylık bazda yüzde 56,30 artan salatalık fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 128 arttı.

Aylık bazda fiyatları en fazla artan ürünler ise yüzde 43,85 ile balkabağı, yüzde 36,14 ile limon, yüzde 32,79 ile yeşil fasulye ve yüzde 21,74 ile karpuz oldu.

Yıllık bazda en fazla artışa sahip olanlar ise yüzde 87,4 ile salatalıktan sonra kabak oldu. yüzde 81,1 ile şeftali Yüzde 68,4 ile yeşil fasulye, yüzde 64 ile tavuk eti.

ÇİFTÇİLER UCUZ ÜRETMEdikçe PAHALI OLMADAN KAÇINILMAZ

Sozcu.com.tr’ye konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez, gıda fiyatlarının pahalı olmasının temel nedeninin çiftçinin elektrik, mazot ve gübre gibi temel girdilerindeki sert artışlar ve kuraklık olduğunu söyledi. .

Suiçmez, “Çiftçi ucuza üretemedikçe vatandaşın yüksek fiyatlara maruz kalması kaçınılmazdır.”

Mevsim meyvelerindeki artışın nedeni kuraklık

Bir diğer dikkat çeken unsur ise zammın şampiyonu olan gıda ürünlerinin aynı zamanda yaz sebzeleri ve meyveleri olması.

Suiçmez, özellikle mevsimlik meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın kuraklıktan kaynaklandığını söylüyor.

Suiçmez, “Mevsimlik ürün fiyatlarının düşük olması bekleniyordu, ancak kuraklık meyve ve sebzeleri de ciddi şekilde etkiledi” diyen Suiçmez, “Üretim ortamının iyileştirilmesi, girdi fiyatlarının düşürülmesi, aracılık sisteminin kontrol altına alınması gerekiyor. Fiyatlar daha fazla artmasın diye perakende zincirinde. Ancak somut bir önlem görmüyoruz. Bu sorunlar çözülmeden önce gıda enflasyonu ile yaşamak zorundayız.”

MEYVE FİYATLARI YAZIN EN ŞİKAYETLERİYDİ

Ağustos ayı enflasyonunu sozcu.com.tr’ye değerlendiren İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Alınması kolay meyveler bile 10-15 TL’nin altına düşmedi. Dolayısıyla gıda enflasyonunun bu kadar yüksek olması şaşırtıcı değil.

Düşük gelirlilerin harcama sepetinde gıdanın payının daha yüksek olduğuna işaret eden Prof. Dr. Başlevent, “Düşük gelirlilerin enflasyonu, TÜFE’den ziyade gıda enflasyonu ile daha yakından ilişkili. Ağustos ayında görülen artışlar, geniş kitlelerin satın alma gücü kaybına ve yaşam pahalılığına işaret ediyor” dedi.

GELİR ARTMADIĞINDA YOKSULLUK HIZLANMIŞTIR

Sozcu.com.tr’ye konuşan bir diğer isim ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise kamuoyunun daha fazla düşünmesine rağmen resmi enflasyon verilerinin de oldukça yüksek olduğuna dikkat çekiyor. çarşıda pahalı.

Prof. Dr. Karatepe, “Düşük gelirlilerin hayatında daha büyük bir yere sahip olan gıda enflasyonunun yüzde 29 ile çok yüksek olduğunu TÜİK verileri bile ortaya koydu” dedi. özellikle çalışan kesimler için devam ediyor. Artan fiyatlar karşısında gelirleri artmadığı için insanların yoksullaştığını söylemek mümkündür.

Kaynak: TÜİK

ARTAN ÜFE ‘YENİ YÜKSEK ARTIŞLARIN CENNETİ’

Öte yandan, TÜİK’in Ağustos ayı üretici enflasyonu, ÜFE ile TÜFE arasındaki farkın açılmaya devam ettiğini ortaya koydu.

2021 yılı Ağustos ayında yıllık TÜFE yüzde 19,25 iken, yıllık Yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 45,52 oldu. Aradaki 26,3 puanlık fark ekonomistler tarafından ‘tüketici fiyatlarına yansıyacak yeni zamların habercisi’ olarak yorumlanıyor.

Prof. Dr. Cem Başlevent, bu iki endeksin kapsamları çok farklı olduğu için tüketiciye yansımalarının farklı şekillerde olduğuna dikkat çekti.

Prof. Yalçın Karatepe ise ÜFE’deki artışın TÜFE’ye yeterince yansımamasının, yılın ikinci çeyreğinde şirket karlılığında görülen artışla örtüşmediğini vurguladı.

“Bir yandan Yİ-ÜFE ile TÜFE arasında 26,3 puanlık fark var. Öte yandan bu hafta açıklanan büyüme rakamlarında şirketlerin büyümedeki payının arttığını görüyoruz. Dr. Karatepe şöyle devam etti:

“Maliyetlerindeki artışı vatandaşa yansıtamayan iş dünyası, milli gelirden aldığı payı nasıl artırabilir? Maliyeti emerse, karlılık düşmelidir. Bu yüzden üreticilerin artan maliyetleri vatandaşa yansıtabildiklerini düşünmüyorum. Ya ÜFE ile TÜFE arasında bir tutarsızlık var ya da iş dünyası maliyetlerindeki artışı sattığı fiyata yansıtıyor ama ‘TÜİK yetişemiyor’.

Üretici enflasyonu yüzde 45,5'e yükseldi ilginizi çekebilir Üretici enflasyonu yüzde 45,5’e yükseldi Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı ilginizi çekebilir Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı Eylül ayı kira artış oranı açıklandı ilginizi çekebilir Eylül ayı kira artış oranı açıklandı

Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en yüksek ürünler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK