Gıdada gübre kaynaklı en az yüzde 15 zam beklentisi

Gıdada gübre kaynaklı en az yüzde 15 zam beklentisi

92
0
PAYLAŞ

Gübreler nedeniyle gıdada en az yüzde 15 artış beklentisi

Gübreler nedeniyle gıdada en az yüzde 15 artış beklentisi

Dünyada artan doğalgaz fiyatları bir günde ton gübreyi 500 TL artırdı. ZMO Başkanı Suiçmez, bu durumun üretimi azaltıp fiyatları artıracağına dikkati çekerek; TÜSİAD Gıda ve Tarım Çalışma Grubu Üyesi İnce ise en az yüzde 15’lik bir artışın vatandaşlara yansıyacağına işaret etti.

Gübreler nedeniyle gıdada en az yüzde 15 artış beklentisi

Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının ikiye katlanması, Türkiye’de elektrik ve doğalgaz faturalarının artmasının yanı sıra gıda fiyatlarında da ciddi artışlara neden olacak.

Gübre üretiminde kullanılan hammaddelerden birinin doğalgaz olduğunu hatırlatan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez, geçen hafta bir günde ton gübrenin 500 TL arttığını bildirdi.

Suiçmez, Sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede, “Yıl başından bu yana gübre zaten yüzde 150 arttı. Doğal gaz fiyatlarındaki artışla birlikte bu zam yüzde 200’ü aştı. Mevcut durumda, yüksek maliyet nedeniyle yeterli gübre alamayan çiftçi, artık toprağa daha da az gübre eklemek zorunda kalacak. Bu hem verimi hem de verimi olumsuz etkileyerek gıda arzını azaltacak ve fiyatları artıracaktır” dedi.

TÜSİAD Gıda ve Tarım Çalışma Grubu üyesi ve Yeni Çiftçi Platformu Kurucusu Emrah İnce de benzer bir değerlendirmede bulunarak, “Gübrenin çiftçi ekonomisinde yüzde 15-20 payı var. Bu durumun nihai ürün fiyatlarını ve yüzde 15’in üzerindeki enflasyon oranını artırıcı etkisinin olacağını öngörüyorum.”

“Ancak bu oran beklediğimiz üretim ve verim koşulları içinde geçerli” diyen İnce, “Üretim sadece gübre fiyatları nedeniyle değil, çiftçinin üretime uzaklığı, ekim alanlarının daralması gibi diğer faktörler de eklenirse buna eklenir. bu da gıda fiyatlarına yansıyacak.” dedi.

‘6 ay beklemek daha iyi’

Gübre sektörünün hammaddede yüzde 90 dışa bağımlı olduğu belirtiliyor. Doğal gaz, kimyasal gübre üretiminin ana hammaddeleri arasında yer almaktadır.

Bir diğer isim olan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, gübre fiyatlarındaki son artışların ne kadar yansıyacağını görmek için en az 6 ay beklemek gerektiğine dikkat çekti. raflardaki gıda fiyatlarında.

Menlik, “Gıda tedarik zinciri en az 6 ay, bir yıl tedarik yönetimi anlayışıyla çalışıyor. Yani 6 ay içerisinde raflara çıkacak ürünlerin fiyatları geriye dönük yıllık maliyet sistemine göre belirlenmektedir.

‘ACİL ÇÖZÜM İÇİN BETON İNDİRİM YAPILMALI’

ZMO Başkanı Suiçmez, son dönemdeki gübre artışlarının ardından çiftçinin tarlalarına gübre uygulayabilmesi ve üretim verimini ve verimliliğini koruyabilmesi için acil bir çözüm olarak girdilerde somut azalmalar beklediklerini kaydetti.

Ancak gübre artışlarının doğalgaz zamlarından sonra daha belirgin olduğunun altını çizen Suiçmez, tüm girdilerde yurtiçi döviz kurlarının yüksekliği ve ithalata bağımlılık nedeniyle yıllardır durmayan artışların da gözden kaçırılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Yem fiyatlarının son bir yılda TÜİK’e göre yüzde 30 arttığını belirten Suiçmez, tarladaki reel fiyat artışlarının yüzde 60-70’lere çıktığını, tohum ve zirai ilaçlarda da benzer artışların olduğunu vurguladı. Suiçmez, yılın ilk 9 ayında gübrede yüzde 150 artışa rağmen TÜİK’in gübrede yıllık artışı yüzde 62 olarak açıkladığını sözlerine ekledi.

‘PAHALİ SONU MALİYETLERE BAĞLIDIR’

Suiçmez, “Kur yüksek olduğu için girdiler sürekli artıyor. Çiftçinin maliyeti arttıkça vatandaşın da ucuza tüketmesi beklenemez. Kısır döngüye son vermek, üretim maliyetlerini düşürmekten geçiyor ama böyle bir politika yok. Aksine, kuru sıçrama kararları verilir. Son politika faiz indiriminde olduğu gibi… Dolayısıyla ne enflasyonda ne de gıda enflasyonunda düşüş beklemiyoruz” dedi.

TARIMDAN KESİLMEYİ HIZLANDIRACAK

Halihazırda yenilikçi tarım teknolojilerini transfer eden Tekfen Tarım Eski Genel Müdürü ve Yeni Çiftçi Platformu’nun Kurucusu Emrah İnce, gübrelerde son dönemde yaşanan artışların tarımdan boşanmayı hızlandıracağını, çiftçilerin tarım ve ekimden uzaklaşmasına neden olacağını söyledi.

“Dünya piyasalarındaki bu dalgalanmalar tüm ülkelerin tarım sektörünü olumsuz etkileyecek” diyen İnce, “Bu dalgalanma şüphesiz çiftçilerin her ülkede farklı tarım ve ekimden uzaklaşmasına neden olacaktır. Hangi ülkede ne kadar olacağını tahmin edemesek de Türkiye de bundan payını alacak” dedi.

Tüm bunların gıda fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğine işaret eden İnce, şöyle devam etti:

“Bu durum bugünden yarına düzelecek bir durum değil. Türkiye’de yapılacak havza bazlı planlama ve bitki deseninde bölge planlaması ile birlikte girişimde bulunulmalıdır. Bu girişim bakanlığı, hem çiftçileri hem de çiftçi birliklerini kapsamalıdır. Bu şekilde üretime yön vermek gerekiyor. Bu denklem bir makro planlama ile çözülebilir. Türkiye’nin 3-5 yıllık kararlı duruşuyla bu sorunu kolaylıkla çözebileceğini düşünüyorum.”

Bu kış sert geçecek: Doğalgaz krizi, gıda zamları, yüksek elektrik faturaları... ilginizi çekebilir Bu kış sert geçecek: Doğalgaz krizi, gıda zamları, yüksek elektrik faturaları… Reuters: Elektrik ve doğalgaz gelecek ay yüzde 15 artabilir ilginizi çekebilir Reuters: Elektrik ve doğalgaz gelecek ay yüzde 15 artabilir Doğal gaz fiyatları Avrupa'yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor ilginizi çekebilir Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor Avrupa'da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış: Türkiye'yi de etkileyecek ilginizi çekebilir Avrupa’da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış: Türkiye’yi de etkileyecek İngiltere'den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 artabilir ilginizi çekebilir İngiltere’den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 artabilir

Avrupa tesisi Dolar Dünya Ekonomisi enflasyonu İngiltere Reuters Türkiye TÜSİAD zammı

Gübreler nedeniyle gıdada en az yüzde 15 artış beklentisi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK