Gine’de gerçekleşen askeri darbe alüminyum fiyatlarını fırlattı

Gine’de gerçekleşen askeri darbe alüminyum fiyatlarını fırlattı

61
0
PAYLAŞ

Gine’de askeri darbe alüminyum fiyatlarını fırladı

Gine’de askeri darbe alüminyum fiyatlarını fırladı

Batı Afrika ülkesi Gine’de geçen hafta yaşanan askeri darbenin yol açtığı arz endişeleri nedeniyle dünya borsalarında alüminyum fiyatları fırladı. Alüminyumda son 13 yılın en yüksek fiyat artışı, dünya boksit üretiminin dörtte birine sahip olan ülkede darbe nedeniyle gerçekleşti.

Gine'de askeri darbe alüminyum fiyatlarını fırladı

Gine’deki askeri darbe sonrası arz endişeleri nedeniyle alüminyum fiyatlarında bir yıl boyunca görülen artış 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Dünyada üretilen boksitin neredeyse dörtte birini sağlayan Afrika ülkesindeki askeri darbe girişimi haberi, Çin’deki son arz sorunlarıyla birleşince alüminyum fiyatları hızla yükseldi.

FİYATLAR KAYDEDİLDİ

Alüminyum Londra Metal Borsası’nda milyon ton başına %1.6 artarak 2008’den bu yana en yüksek seviye olan 2.837$’a yükseldi. Şanghay’da artış %2.1 oldu. Yani Alüminyum burada 2006’dan beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Alüminyum genellikle doğada boksit cevheri olarak bulunur ve bu cevherin rafine edilmesiyle üretilir.

Geçen hafta Gine’de yaşanan darbe girişimi arz konusunda endişelere yol açtı.

MADENLERE ÇAĞRI

Gine’nin yeni liderleri madencilik şirketlerini çalışmaya çağırdı. Cunta yönetimi, madencilere devletle yaptıkları mevcut anlaşmaların yerine getirileceğine dair güvence verdiğini bildirdi. Ancak bu hamle fiyatlardaki artışı engellemeye yetmedi.

Çin’de, enerji yoğun endüstrinin neden olduğu kirliliği azaltmaya yönelik kampanyalar nedeniyle alüminyum arz kısıtlamaları daha da fazla endişeye neden oluyor.

NE OLDU?

Batı Afrika ülkesi Gine’nin başkenti Konakri’de 5 Eylül’de cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde silah sesleri duyulması ve askerlerin görülmesi üzerine bir darbe olduğu ve elit bir milli ordu birliğinin göreve geldiği duyuruldu. eski Fransız lejyoner Albay Mamady Doumbouya liderliğindeki darbenin başındaydı.

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde darbe sırasında gözaltına alınırken, Birleşmiş Milletler ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke darbeyi kınadı.

Gine'de darbe açıklamasının ardından halk sokaklarda kutladı ilginizi çekebilir Gine’de darbe açıklamasının ardından halk sokaklarda kutladı Dışişleri Bakanlığı'ndan Gine'deki darbe girişimine yönelik kınama ilginizi çekebilir Dışişleri Bakanlığı’ndan Gine’deki darbe girişimine yönelik kınama

Gine’de askeri darbe alüminyum fiyatlarını fırladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK