Grip aşısına yüzde 62 zam

Grip aşısına yüzde 62 zam

120
0
PAYLAŞ

Grip aşısında yüzde 62 zam

Grip aşısında yüzde 62 zam

Grip aşısı yüzde 62 artarak son zam yağmurlarından payını aldı. SÖZCÜ’ye konuşan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu yılki grip aşısı fiyatının 117 TL olduğunu belirtti. Geçen yıl yaşanan stok sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını vurgulayan Sarıalioğlu, depolara gelecek 2 milyon 400 bin aşının en geç 16 Eylül sabahına kadar yapılabileceğini ifade etti.

Grip aşısında yüzde 62 zam

Geçen yıl grip aşısı tedariğinde bir sorun vardı. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu yılki durumu SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

Geçen yılki stok sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını belirten Sarıalioğlu, geçen yıl 72,64 TL olan grip aşısının bu yıl yüzde 62,50 yani yaklaşık 45 TL artarak 117 TL’ye çıktığını açıkladı.

Bu durum, “Stokta aşı olsa bile zaten ekonomik olarak çok zor zamanlar geçiren vatandaş aşıyı bu fiyata alacak mı?” sorusunu akla getirdi.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu

“BU YIL YAKLAŞIK 2 MİLYON 400 BİN DOZ OLACAK”

15 Eylül Çarşamba günü aşıların eczane depolarına ulaşmaya başlayacağını belirten Sarıalioğlu, “Geçen yıl 1 milyon 350 bin doz civarındaydı; bu yıl toplam doz 2 milyon 400 bin civarında olacak. Neredeyse iki katına çıkacak. Geçen yılki gibi stok sıkıntısı olacağını düşünmüyoruz, sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum çünkü sayı 2019’da bu seviyeler civarındaydı, sorun yoktu.

“KISITLAMALAR BU YIL YAYINLANMIŞTIR”

“Bu yıl bir farklılık daha var” diyen Sarıalioğlu, “Geçen yıl grip aşısı kimlere, kronik hastalığı olanlara vs. devlet karar verdi. Bu yıl o kısıtlama kaldırıldı. İhtiyacı olan herkes aşı yaptırabilir. (Aşılar) 15’inde depolarımızda olacak, en kötü ihtimalle 16’sında sabah eczanelerde olacak.”

“OKULLARIN AÇILMASI İLE BİRKAÇ GRİP VAKALARI GÖRÜNMEYE BAŞLADI”

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte daha az da olsa grip vakaları görülmeye başlandı; Bu çocukların hastalığı evdeki diğer bireylere de bulaştırabileceğini vurgulayan Sarıalioğlu, “Bu yüzden bir an önce aşı olmalarını öneriyoruz” dedi.

MÜMKÜN OLDUĞUNDA AYNI GÜN AŞI YAPTIRMAYIN

Sarıalioğlu, “Covid aşısı ile grip aşısını aynı anda yaptırabilir miyiz?” Sorumuza şöyle cevap verdi:

“Bilimsel olarak bir sorun yok. Ama biz şöyle düşünüyoruz: Hem Covid aşısı hem de grip aşısı inaktif virüslerdir. Vücuda aynı gün içinde iki farklı inaktif virüs soktuğunuzda, alerjik reaksiyon olasılığı artar. Bu nedenle hastalarımıza mümkünse aynı gün içinde olmamalarını öneriyoruz. Vatandaş aşı olmalı. Covid ve İnfluenza’yı birlikte yakaladığınızda risk çok artıyor. Bu nedenle hem aşı (Covid ve grip aşısı) yaptırmakta hem de önlem almakta fayda var.”

Grip aşısı COVID'in etkilerini azaltabilir ilginizi çekebilir Grip aşısı COVID’in etkilerini azaltabilir COVID-19, grip veya klima grevi? ilginizi çekebilir COVID-19, grip veya klima grevi?

Çarşamba Corona Grip istanbul soğuk algınlığı Sözcüsü yüz yüze görüşüyor

Grip aşısında yüzde 62 zam

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK