Hazırgiyimde yüzde 30 zam kapıda

Hazırgiyimde yüzde 30 zam kapıda

285
0
PAYLAŞ

Hazır giyimde yüzde 30 zam

Hazır giyimde yüzde 30 zam

Emtia ve navlun fiyatlarındaki küresel artış, enerji başta olmak üzere yurt içi maliyetlerin artması ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar hazır giyim üreticilerinin kârlılıklarında keskin bir daralmaya yol açtı. Bunun 2022’nin ilk çeyreğinde vatandaşlara yüzde 20-30’luk bir zam olarak yansıması bekleniyor.

Hazır giyimde yüzde 30 zam

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Eş Başkanı Ramazan Kaya, “Emtia fiyatları 1,5 yıl öncesine göre yüzde 50-60, navlun maliyetleri ise 4-5 kat arttı. Tüketici, 2022’nin ilk çeyreğinde perakendedeki fiyat artışlarını daha fazla hissedecek” dedi.

Yıl sonuna kadar emtia ve navlun fiyatlarındaki artış ile asgari ücretteki artış dikkate alındığında yüzde 20-30’lara varan fiyat artışları olacağını kaydeden Kaya, “Döviz kurundaki dalgalanma bizi ciddi sıkıntıya sokar. Son dönemdeki en büyük sorunumuz karlılıktaki düşüş” dedi.

‘GELİRDEKİ ARTIŞ KARLILIĞA YANSIMAYACAK’

TGSD tarafından sektörün görünümüne ilişkin bir toplantı gerçekleştirildi.

Kapasite kullanım oranının yüzde 80’in üzerinde olduğu sektörde, pandemi döneminde Türkiye’ye yönelik yeni siparişler ile ek yatırım ihtiyacı ortaya çıkıyor; sektör temsilcileri, düşük kârlılık nedeniyle sektörde sermaye birikimi oluşturamadığını, finansman ihtiyacı için Eximbank’ın devreye girmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıda verilen bilgilere göre, geçen yıl 17 milyar dolar olan sektörün ihracatının, pandemi döneminde Türkiye’ye yönlendirilen siparişlerin de etkisiyle bu yıl 19,5-20 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ancak gelirlerdeki artış şirketlerin karlılığına yansımamaktadır.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ TALEBİ

Hazırgiyim karlılık endeksine göre 2015 yılı değeri “100” olarak kabul edildiğinde sektörün karlılığında 2015 yılına göre yüzde 35 oranında düşüş yaşanıyor. İhracatçı firmalarda bu oran biraz daha düşük iken, iç piyasada çalışan firmalarda daha yüksektir.

TGSD Eşbaşkanı Sanem Dikmen, söz konusu durgunluk nedeniyle şirketlerin sermaye birikimi oluşturamadığını ve bu durumun yeni yatırımlar için engel oluşturduğunu belirtti.

Dikmen, “Şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı… Bir yılda pamuk fiyatları döviz bazında yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bu, kur etkisinden bağımsız olarak sadece döviz bazında yaşadığımız artıştır. Sektörün devamlılığı için düşük maliyetli kredi şart” dedi.

Sektörün düşük faizli kredilere ulaşabilmesi gerektiğini vurgulayan Dikmen, hammadde maliyetlerindeki artış nedeniyle ortaya çıkan finansman ihtiyacına Eximbank’ın müdahale etmesi gerektiğini söyledi. (REUTERS)

Hazır giyimde yüzde 30 zam

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK