İBB’den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72’si ev sahibiyle...

İBB’den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72’si ev sahibiyle sorun yaşadı

91
0
PAYLAŞ

İBB’den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72’si ev sahibiyle sorun yaşadı

İBB’den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72’si ev sahibiyle sorun yaşadı

İstanbul Planlama Ajansı’nın konut raporuna göre İstanbulluların yüzde 95’i İstanbul’da kiraların yüksek olduğunu düşünüyor. Raporda, 2021 yılında yeni kiracıların kiralarının bir önceki yıla göre yüzde 66 oranında arttığı ve bu dönemde kiracıların yüzde 72’sinin ev sahipleri ile sorun yaşadığı belirtildi.

İBB'den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72'si ev sahibiyle sorun yaşadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Planlama Ajansı’nın “Konut Sorunu Araştırması: İstanbul’da Mevcut Durum ve Öneriler” raporu dün yayınlandı.

Rapor, İstanbul’daki kiralık konut krizinin çarpıcı boyutlarını rakamlarla ortaya koydu.

1-7 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında bilgisayar destekli telefon görüşmelerini kullanan 647 İstanbullu ile yapılan araştırmaya göre İstanbulluların yüzde 95’i İstanbul’da kiraların yüksek olduğunu düşünüyor.

Araştırmalara göre son bir yıl içinde evini değiştirenler hariç tutulduğunda İstanbul’da ortalama kira 1541 TL iken, son bir yılda ev kiralayan katılımcıların ortalama kirası 2561 TL.

Buna göre 2021 yılında yeni işe alınanların kiraları geçen yıla göre yüzde 66 arttı.

Araştırma kapsamında görüşülen kiracıların yüzde 41’i pandemi döneminde kiralarını ödeyemediklerini veya ertelediklerini ifade etti.

BOŞ KONUT VAR AMA ERİŞİLMEZ

İBB verilerine göre Avrupa yakasında Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar ile Anadolu yakasında Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Tuzla’da boş konut stokunun yüksek olduğu görüldü. İstanbul’daki boş ev sayısı Avrupa’daki diğer şehirlerle kıyaslandığında ortalamanın üzerindedir. Bu da gösteriyor ki İstanbul’da aslında boş konut var ama herkese açık değil.

Raporda ayrıca, 2020 yılı sonu itibarıyla İstanbul’da işlevleri ne olursa olsun yaklaşık 6 milyon 400 bin kayıtlı konut bulunduğu ve bunların yaklaşık 4 milyon 400 bininin ikamet ettiği belirtildi. Buna göre kayıtlı ikametgahı olmayan konut sayısı 1 milyon 800 bin.
belirtildi.

2008 yılından sonra yapılan binalar incelendiğinde toplam 153 bin 240 binanın boş konut olduğu belirtildi. Ayrıca raporda 2008 yılından sonra yapılan boş evlerin oluşturduğu kentsel dokunun İstanbul’un kuzeyindeki ormanlık alanlara doğru kaydığı ve kırsal alanları tehdit ettiği belirtildi.

KİRALARDA YÜZDE 66 ARTIŞ

İstanbul’daki kiralık konut krizinin sonuçları ise raporun en çarpıcı bölümleriydi.

Kiralamada yaşayan katılımcılara sorulduğunda, aylık kiralama ücretinin 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 arttığı ortaya çıktı. Aynı soru ev sahiplerine sorulduğunda ise yıllık kira gelirinin %14 arttığı hesaplanmıştır.

Araştırmaya göre son bir yıl içinde evini değiştirenler hariç tutulduğunda İstanbul’da ortalama kira 1541 TL iken, son bir yılda ev kiralayan katılımcıların ortalama kirası 2561 TL. Dolayısıyla 2021 yılında sıfır kiralayacak olanların, 2020 ve öncesinde kiralayanlara göre yüzde 66,2 daha yüksek kira bedeli ile karşı karşıya kaldığı gözlemlendi.

Son kira artış döneminde kiracıların yüzde 71,7’si ev sahipleriyle sorun yaşadığını, ev sahiplerinin yüzde 81,3’ü kiracılarıyla sorun yaşadığını ifade etti.

Artan kiralara bağlı olarak kiralarda makul bir artış oranı sorulduğunda, İstanbullular bu oranın yüzde 12,2 olması gerektiğini belirtti. Kiracı olan katılımcılar bu oranın yüzde 11,6 olduğunu düşünürken, İstanbul’da evlerini kiralayan katılımcılar ise yüzde 13,6 olması gerektiğini ifade etti.

TOKİ KÜÇÜK GELİRLER İÇİN KONUT ÜRETMİYOR

Rapordaki çarpıcı verilerden biri de sosyal konutlarla ilgili. Düşük gelirli sosyal gruplar için üretilmesi gereken sosyal konut konusunda TOKİ’nin sınıfta kaldığı görülmektedir.

TOKİ’nin İstanbul projelerine bakıldığında, tamamlanan 50.918 konuttan sadece 678’inin dar gelir grubuna yönelik yapıldığı görüldü. İnşaat halindeki konutlar da eklendiğinde bu sayı 766’ya yükseldi.

Katılımcıların yüzde 50,8’i İstanbul’da kira artışını önlemek için devletin kentte daha fazla sosyal konut yapması gerektiğini belirtti.

Kiralık konut krizine 'ev kiralama şirketi' düzenlemesi ilginizi çekebilir Kiralık konut krizine ‘ev kiralama şirketi’ düzenlemesi Kalacak yeri olmayan öğrenciler kiralık otellerde ağırlanacak. ilginizi çekebilir Kalacak yeri olmayan öğrenciler kiralık otellerde ağırlanacak. Konut fiyatları yabancılara rekor satışla yükseldi ilginizi çekebilir Konut fiyatları yabancılara rekor satışla yükseldi Konut krizi Kanada'yı da sallıyor: Yabancılar yasaklandı ilginizi çekebilir Konut krizi Kanada’yı da sallıyor: Yabancılar yasaklandı

İBB’den çarpıcı rapor: Kiralar yüzde 66 arttı, kiracıların yüzde 72’si ev sahibiyle sorun yaşadı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK