Ida kasırgası ekonomiyi de vurdu: Üretim durdu, petrol ve doğalgaz fiyatları arttı

Ida kasırgası ekonomiyi de vurdu: Üretim durdu, petrol ve doğalgaz fiyatları arttı

99
0
PAYLAŞ

İda Kasırgası ekonomiyi de vurdu: Üretim durdu, petrol ve doğalgaz fiyatları arttı

İda Kasırgası ekonomiyi de vurdu: Üretim durdu, petrol ve doğalgaz fiyatları arttı

ABD’nin güneyindeki Meksika Körfezi’ndeki petrol ve gaz üretim tesislerinin kapanmasına neden olan İda Kasırgası, piyasalarda petrol ve doğalgaz fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Ekonomistler ise kasırganın ABD ekonomisinin büyüme rakamlarını olumsuz etkileyebileceği görüşünde.

İda Kasırgası ekonomiyi de vurdu: Üretim durdu, petrol ve doğalgaz fiyatları arttı

Salgının etkileriyle sarsılan ve ardından toparlanma sürecine giren ABD ekonomisi, bu kez İda kasırgasıyla sarsıldı. Petrol ve doğalgaz üretiminin durması fiyatların yükselmesine neden oldu. Ulusal arz konusunda da endişeler vardı.

Orta Amerika’yı vuran Ida Kasırgası, Meksika Körfezi hattı boyunca büyük tesislere sahip enerji, kimya ve denizcilik sektörlerinin üretimine zarar verdi.

“ÜRETİMİN NE KADAR DURDUĞUNA GÖRE”

Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi dün, hasar tahminlerinin ve rafineri kapanışlarının ABD ekonomisinin üçüncü çeyrek büyüme rakamları üzerinde küçük bir etkisi olacağını söyledi.

Zandi, “Ida’nın ekonomi üzerindeki etkisinin ana belirleyicisi enerji fiyatlarıdır” dedi.

Kasırga etkilenen bölge. Haritalama: Google

PETROL VE GAZ ÜRETİMİ DURDURULDU

Önceki gün, petrol ve gaz şirketleri, kasırga tehlikesi nedeniyle Meksika Körfezi’ndeki 560 platformun yaklaşık 300’ünü tahliye etmişti. Ayrıca şirketler 11 sondaj gemisini fırtına bölgesinden uzaklaştırdı. Meksika Körfezi’nde üretilen petrol, ülkenin ham petrol üretiminin yaklaşık beşte birini oluşturuyor.

Louisiana’nın 17 petrol rafinerisi günde yaklaşık 3.4 milyon varil ham petrol işleme kapasitesine sahiptir. Son gelen bilgilerde günlük 1,6 milyon varil üretimin durduğu açıklandı. Meksika Körfezi’nde doğalgaz üretiminin yüzde 84,87’sinin kesildiği de belirtildi.

Petrol üretimine ek olarak, Louisiana, ABD doğal gaz üretiminin yüzde dokuzunu oluşturuyor. Geçen yıl, eyaletteki iki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat terminali, toplam ABD LNG ihracatının yaklaşık yüzde 55’ini sevk etti.

Exxon, Shell ve Phillips 66 gibi birçok enerji devinin bölgede tesisleri var.

Günde yaklaşık 20 milyon varil petrol tüketilen ABD’de iç piyasanın ne kadar etkileneceği henüz belli değil. Üretimin durması ve tedarik zincirinin aksaması iç pazarı da tehdit edebilir. ABD petrol endüstrisi zaten lojistik sorunlarla boğuşuyordu.

PETROL VE DOĞALGAZ FİYATLARI ARTTI

ABD’de petrol arzındaki düşüş, küresel petrol fiyatlarında da artışa neden oldu.

Ham petrolün (WMI) fiyatı dün 69 doların üzerindeydi. 67,67 dolardan 69,64 dolara yükselen ham petrolün yanı sıra Brent Petrol’ün varil fiyatı da 72 doların üzerine çıktı. 72,62’yi gören Brent petrolü daha sonra 71,7 seviyelerine geriledi.

Geçen hafta marka yağda İDA nedeniyle fiyat artışı yüzde 11’e ulaştı.

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda doğalgaz fiyatları yüzde 5 artarak 4,41 dolara yükseldi. Aynı şekilde Ekim teslimi doğalgaz fiyatı da yüzde 5 arttı.

100 BİN KİŞİYE ELEKTRİK VERMİYOR

Son olarak Küba’da kategori 1 seviyesinde etkili olan ve Meksika Körfezi üzerinde ilerledikçe şiddetini artıran Ida Kasırgası, ABD’nin Louisiana eyaletinde kategori 4 seviyesinde zemine ulaştı.

Louisiana’da 1 milyon kişinin kasırga nedeniyle elektriksiz kaldığı bildirildi. Şu ana kadar kasırga nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Birçok evi de su bastı.

Ida Kasırgası petrolü tehdit ediyor: Üretimin yüzde 91'i kesildi ilginizi çekebilir Ida Kasırgası petrolü tehdit ediyor: Üretimin yüzde 91’i kesildi Ida Kasırgası'nda 100 binden fazla ev elektriksiz kaldı ilginizi çekebilir Ida Kasırgası’nda 100 binden fazla ev elektriksiz kaldı

İda Kasırgası ekonomiyi de vurdu: Üretim durdu, petrol ve doğalgaz fiyatları arttı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK