İnşaat sektöründe yaprak dökümü

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

106
0
PAYLAŞ

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

TOBB’un verilerine göre, son bir yılda konut ve konut dışı bina inşa eden 6.188 firma kapılarını kilitledi.

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

Son dönemde çimento fiyatlarındaki artışa tepki olarak greve giden müteahhitler gündemde.

Haziran ayında yüzde 42,9 ile rekor kıran inşaat maliyetleri, Temmuz ayında yüzde 44,76 artışla rekoru yeniledi. Yapı inşaat malzemelerinde yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 57,25’e ulaştı.

Bu tablo şirketlerin faaliyetlerini sürdürmelerini zorlaştırıyor.

SÖZCÜ’nün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerinden yaptığı hesaplamaya göre Temmuz 2020 – Temmuz 2021’i kapsayan bir yıllık dönemde inşaat sektöründe faaliyet gösteren toplam 6.188 firma kapılarını kilitledi. Kapanan şirketler arasında inşaat sektörü yer aldı.

NAKİT YAPISI GELİŞMİŞ

Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektördeki maliyetleri artırırken, nakit akışında güçlük çeken firmalar faaliyetlerine son vermeyi tercih ediyor.

Giriş çıkışların en fazla olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, teknik bilgi ve profesyonellik açısından eksiklikleri olan küçük ölçekli firmaların inşaat sektöründe faaliyet göstermesi, gelişme ve katma değer potansiyelini sınırlandırmaktadır. sektörde.

Artan konut stoku arz ve talep arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışların azalması gayrimenkul ticareti ve aracılık yapan şirket sayısının azalmasına neden oluyor.

Kamu-özel işbirliği modeliyle hayata geçirilen havalimanları, yol-köprü-tünel, sağlık tesisi gibi projeler sektörü hızlandırırken, ticari hayattaki yavaşlama küçük ve orta ölçekli işletmeleri olumsuz etkiliyor.

Müteahhitlerin işten ayrılmasına neden olan maliyet artışı rekor kırdı ilginizi çekebilir Müteahhitlerin işten ayrılmasına neden olan maliyet artışı rekor kırdı Müteahhitler inşaatı durdurmaya başladı ilginizi çekebilir Müteahhitler inşaatı durdurmaya başladı Kira krizi büyüyor: İstanbul'da yıllık artış yüzde 50'yi aştı ilginizi çekebilir Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı

Ekonomi faizi istanbul protestosu Sağlık Sözcüsü Türkiye

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK