İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon Euro’luk kıyak

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon Euro’luk kıyak

141
0
PAYLAŞ

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon Euro ödül

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’ya 8 milyon Euro

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA, Gayrettepe metro inşaatında sözleşmeye göre üstlenmesi gereken işlerin bir kısmını gerçekleştirmedi. Çalışmalar metro ihalesini kazanan firma tarafından yapıldı ve bakanlık karşılığında 8 milyon Euro (82 milyon TL) ödedi. Sayıştay’ın raporuna göre Bakanlık bu parayı İGA’dan istemedi. Parayı alan metro müteahhidi ile parayı ödemeyen İGA’nın ortakları aynı.

İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA'ya 8 milyon Euro ödül

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2020 yılında Sayıştay tarafından gerçekleştirilen denetimlerde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı metro yapım işinde, sözleşme gereği havalimanını işleten İGA tarafından yapılması gereken bazı hafriyat işleri İGA tarafından yapılmadı.

Sayıştay raporunda, kazı çalışmaları kapsamında 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında metro yüklenicisine toplam 7.945.479,63 (7,95 milyon) Euro (yaklaşık 82 milyon TL) hakediş ödendiği belirtildi. 454.287 metreküp toplam hafriyat karşılığında 17.49 Euro birim fiyat. ancak bu hafriyat bedelinin İGA’dan tahsil edilmediği kaydedildi.

HER İKİ İŞTE AYNI YÜKLENİCİLER

Sayıştay’ın raporunda şu ifadelerle çok daha çarpıcı bir tespit ortaya çıktı:

“İstanbul Havalimanı’nı işleten şirketin ve metro müteahhitinin ortaklık yapıları da önemli. Havalimanı Yüklenicisi olan Görevli Şirket’in (İGA) beş farklı eşit hissesi bulunmaktadır.
İnşaat firmasının ortak girişimidir.

Bu beş inşaat şirketinden üçü, üç ortaklı metro işletmesi müteahhitlik ortak girişiminin üç ortağını oluşturmaktadır.

Yani Görevli Şirket, ortaklık yapısı itibariyle metro müteahhitini de kapsamakta ve havalimanı müteahhidi ile metro müteahhitinin aslında aynı şirketler olduğu sonucuna varılmaktadır.”

Dolayısıyla metro müteahhitleri olarak devletten hakediş alan müteahhitler, sözleşmeye göre yapmaları gereken işi yapmadıkları halde devlete ödeme yapmıyorlardı.

BAKANLIK PARA ALMADIĞINI ONAYLADI

Sayıştay’a verdiği cevapta, Bakanlığın tespitte paylaştığı paranın tahsil edilmediğini kabul ettiği belirlendi.

Sayıştay raporu sonucunda “DHMİ’den ve/veya Sorumlu Şirket’ten ivedilikle tahsilat açısından hafriyat bedelinin henüz karşılanmadığı anlaşılmıştır” ifadesine yer verildi.

İGA’nın eski üst yöneticisi Hüseyin Keskin, tahsilatı yapması gereken kurum olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin Genel Müdürü.

Gayrettepe Metro İnşaatı ve İstanbul Büyük Havalimanı İnşaat Sözleşmeleri
İncelendiğinde söz konusu eserlerin üretiminde bazı kesişimlerin olduğu görülmektedir.

BİLİNEN FİRMALAR

İGA’nın 2019 yıl sonu itibarıyla ortaklık yapısı şu şekilde: yüzde 35 Kalyon, yüzde 25 Cengiz, yüzde 20 Mapa ve yüzde 20 Limak…

Bloomberg: İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, kiralamada gecikme talep etti ilginizi çekebilir Bloomberg: İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, kiralamada gecikme talep etti

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’ya 8 milyon Euro

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK