Kahve keyfine yüzde 100 zam geldi

Kahve keyfine yüzde 100 zam geldi

89
0
PAYLAŞ

Kahve keyfinde yüzde 100 zam

Kahve keyfinde yüzde 100 zam

Brezilya’daki olumsuz iklim koşulları Türkiye’de kahve fiyatlarını etkiledi. Ağustos ayında 50 liraya satılan kahvenin ağırlığı şimdi 90 ile 100 lira arasında.

Kahve keyfinde yüzde 100 zam

Başta Brezilya olmak üzere dünyanın önde gelen kahve üreticisi ülkelerinde yaşanan don ve olumsuz iklim koşulları kahve fiyatlarını etkiledi. Bu durum kahve çekirdeklerinin ithalat maliyetini de artırdı.

Kahve fiyatlarındaki artış hem kahvecilere hem de vatandaşların cebine yansıdı. Öyle ki Ağustos 2021’de 50 liraya satılan kahvenin kilosu artık 90 ile 100 lira arasında satılmaya başlandı. Eminönü’nde kahve satan esnaf, kahve fiyatlarındaki artışın her geçen gün artacağını hatta kahvenin karaborsaya düşeceğini söyledi.

Eminönü’nde bir kahvehane işleten Kadir Akgün, “Kahve fiyatları çok arttı. Örneğin buraya gelip kahve içmek isteyenlere sunduğumuz kahve fiyatları bile arttı. Bir ay önce 50 lira olan bir kahve şimdi 100 liraya yaklaştı. Bu artış espresso çekirdeklerinde daha fazla hissedildi. Müşterilerimiz bu zamdan şikayet etmeye başladılar. Espresso geçen ay 100 liraydı, şimdi 300 liraya çıktı. “Ne yazık ki, Brezilya’da iklim değişikliği nedeniyle kahve fiyatları arttı” dedi.

“KAHVE FİYATLARI YARI ARTTI”

Kahve fiyatlarındaki artışın devam edeceğini söyleyen Eminönü’ndeki bir kahvehanenin müdürü Selçuk Ünal, “Kahve fiyatlarında artış var ve bu artış devam edecek. Brezilya’da çok uzun süredir yaşanmayan don olayı ve arkasındaki kuraklık fiyat artışına neden oldu. Örneğin şu anda Brezilya’da kış olması gerekirken 30-35 derece arasında bir sıcaklık var. Bu, orada hasat edilen tüm ağaçları söküp yeniden dikmek anlamına geliyor. Kahve fiyatları şimdi yarıya indi. Fiyatlar daha da artabilir. Kahve bile karaborsaya gidebilir. Kahve fiyatları arttıkça vatandaşın ağırlığı azalıyor” dedi.

Türk kahvesini çok sevdiğini söyleyen Nurgül Türkmen, “Kahve fiyatlarında ciddi bir artış var. Bir kahve sever olarak bu beni çok üzüyor. Şu anda anneme ve kendime küçük bir paket Türk kahvesi aldım. “İki küçük kahveye 20 lira verdim” dedi.

“YÜKSEK FİYATLARLA KAHVE İÇMEYİ AZALTMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Eminönü’ne kahve almak için gelen Beyza Çolak, “Kahve içmeyi çok seviyorum. Günde birkaç fincan filtre kahve ve iki fincan Türk kahvesi içerim. Ama şimdi fiyatlar çok arttı. Bu yüzden kahveyi azaltmayı düşünüyorum. Şu anda 500 gram Türk Kahvesine 75 lira ödedim.

“ŞU ANDA ALMAK İSTEDİĞİM KAHVE 90 LİRA”

İsmail Turan, “Şu an almak istediğim Türk kahvesinin kilosu 90 lira ama ben bu kahveyi daha önce 30 liraya aldığımı biliyorum. Ancak Türk kahvesine alıştığımız için almak zorunda kalacağım” dedi. DHA

Küresel kahve krizi kapıda! ilginizi çekebilir Küresel kahve krizi kapıda! Gümrük vergisi: Arpa, buğday, nohut ve mercimekte sıfır, kahvede indirim ilginizi çekebilir Gümrük vergisi: Arpa, buğday, nohut ve mercimekte sıfırlandı, kahvede indirim yapıldı

Kahve keyfinde yüzde 100 zam

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK