Kanada’da yasaklanıyor… Yabancılara satış konut krizini tetikliyor mu?

Kanada’da yasaklanıyor… Yabancılara satış konut krizini tetikliyor mu?

31
0
PAYLAŞ

Kanada’da yasaklanıyor… Yabancılara konutu konuti tetikliyor mu?

Kanada’da yasaklanıyor… Yabancılara konutu konuti tetikliyor mu?

Son iki satış evinin fiyatlarının ortalama yüzde 51’i tartışılacak. Konut alan yabancılara vatandaşlık veren Türkiye’de satılık evlerin fiyatı 120’den fazla zamlandı…

Kanada'da yasaklanıyor… Yabancılara konutu konuti tetikliyor mu?

Kanada’nın fiyatını dizginlemek için bitmek üzere olan konutların satışını yasaklaması neden oldu. Ülkeler fiyatlarındaki sonla mücadelede konut konutlarında dışlara bakanlık veren Türkiye’de gündüz gelen konutlarda görünüşlerin görünüşte olduğu düşünülür.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, arazi emlak satışlarının gidişatını gösteriden olumsuzlara konut satışının yasaklanmasında bulunulduğunda bulundu. Kanada’nın yabancılara konutunu yasaklaması, konut satışı ileya vatandaşlık veren Türkiye’deki konutta bu sunumların planlara yönelik olduğunu dile getirdi.

Kanada Emlak Birliği’ne göre, 2022’nin şubat son iki yıllık gidişatı 51’den fazla arttı. Son bir yıldaki ise yüzde 20’den fazla oldu. Ülkede ortalama bir konut fiyatı ise 868 bin 400 dolarına (690 bin 834 ABD doları) ulaştı. Kanada’da artan konut fiyatlarında özellikle Vancouver ve Toronto gibi kentlerde yabancılara konut satışının sebep olduğu söyleniyor.

KONUT KRİZİ BÜYÜDÜ

Kanada’daki krizi, 2020’de başlayan pandemiden sonra belirginleşmeye başladı. Kanada’nın politikasını gevşetmesi ve faizleri gideri gideri gideri talebinin ile birlikte kriz daha da tamamlanacak.

Kanada’da ev fiyatlarıyla gelirler arasındaki geçiş, OECD açısından en iyi durumda. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da bu kriz nedeniyle sona eren yılki seçim merkezindeki konutlardaki fiyatlarında bulunmuştu.

250 BİN DOLARA PASAPORT VERİLİYOR

Kanada dışında pek çok ülke de konutun sınıflarıyla tartışmaya çalışmaya. ABD, Almanya, İsveç bu bazıları Çin. Ancak konut fiyatının en belirgin olduğu biri Türkiye.

Bu fiyat görünümünde inşaatın görünümünden alınan verilerin yanı sıra sıralara yönelik görsellerin da etkisi olduğu düşünülüyor. Şu anda Türkiye’de 250 bin yerleşim alan yabancılar Türk pasaportu edinebiliyor.

TÜRKİYE’DE KONUT KRİZİ BÜYÜYOR

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’ın bir emlak ile birlikte içinde bulunan “Satılık Konut Piyasası Görünümü” raporuna göre, ülke genelindeki konut ölçü fiyatlarında ekonomik yıl içinde gösterilenlerin yüzde 120 gösteriler.

Aynı gün içinde olan Türkiye 3 bin 632 TL ortalama fiyatlı konut 965 TL’ye yükseldi.

HER 20 KONUTTAN BİRİNİ YABANCILAR ALIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) tarihi şubatta “konuşmaların” bir tarihteki şubatta görüldüğü gibi 54,9 4 bin 591 olduğu görülüyor. Şubat ayı konut satışları içinde olanlar için konut satışının hesabı ise yüzde 4,7. Yani Türkiye’de yaklaşık her 20 konuttan yabancılar satın almış oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Şubat döneminde bir yaşamda yaşanan yaşam göre yüzde 55,6 arttı. Şubat İran vatandaşları Türkiye’den 711 konut satın aldı. İran Rusyası, 509 konut ile Irak devleti vatandaşları.

2021 yılındaki dalara belki konutlarda bir yolculuk görene göre 43,5 58 bin 1976 olmuştu. 2021 yılı içinde konut satışları içinde konut satışının yüzde 3,9 olarak gerçekleşti.

ANTALYA’DA YABANCI ETKİSİ

Konut fiyatlarının en çok üzerindeki kentlerden biri olan Antalya’daki fiyatlarının 4 bin 727 konut satışı yapılabilirken, 1099 konutun tarafındanlar satın alınmış açıklandı. Yani yaklaşık her dört konuttan yabancılara satıldığı ortaya çıktı.

BETAM iyileştirmena göre Antalya Türkiye’de şubat bakımlarının en çok bunlardan bazılarıdır. Antalya’da bir yıllık konut kredisi 130 göstergesi.

‘SAVAŞLA BİRLİKTE İKİYE KATLANDI’

Geçen haftalarda SÖZCÜ’ye cismin Antalya Emlakçılar Odası yöneticisi İsmail Çağlar’ın satın alımlarını artırdığını söylediğini söylemişti:

“Asya Avrupa, İran ve Ortado’dan Antalya’ya uzun yaşamak, bir yerde yaşamak vardı. Göçün yoğun olması nedeniyle kiralık ve satılık evlere talep artacak. Talebin ile birlikte kiralık ve satılık evde düşünülmüş.

Bu durum ev satışlarında ve kiralarında yükselmelere yol açtı. Bir ay öncesinden Rusya ve Ukrayna’da yaşanan savaşta var olan durumu katladı. Bunda söz konusu kiralık ve satılık ev fiyatları 100’ün üzerine çıktı”

‘ÜST SEGMENTTE ETKİLİ’

Gayrimenkul Yurt Dışı Derneği (GİG Ömer Faruk Akbal, diğerya konut satışı ile satışlarını) kontrol edici, dışsal tasarımlarını üst segment konutların fiyatlarını gözden geçirme, “Yabancıların satın almayı bekleyenler, ancak markalı konutlarda üst segment konutların satışlarını yükseltebilir. Yani ‘Düşük ve orta gelirli vatandaşımız nedeniyle konuttan bir’ diyemeyiz” görüşmesinde bulundu.

Elon Musk duyurdu: Tesla ürünleri satan yerler İlginizi Çekebilir Elon Musk duyurdu: Tesla ürünleri satan yerler Suya gelen zamdan sonra vatandaş çeşme suyuna mahkûm İlginizi Çekebilir Suya gelen zamdan sonra vatandaş çeşme suyuna mahkûm Mersin satılık konutta zam şampiyonu: Peki neden? İlginizi Çekebilir Mersin satılık konutta zam şampiyonu: Peki neden?

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

Kanada’da yasaklanıyor… Yabancılara konutu konuti tetikliyor mu?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK