Kanal İstanbul’a komşu alanın planlarına yürütmeyi durdurma kararı

Kanal İstanbul’a komşu alanın planlarına yürütmeyi durdurma kararı

79
0
PAYLAŞ

Kanal İstanbul’un bitişiğindeki alanın planlarının yürütmesinin durdurulması kararı

Kanal İstanbul’un bitişiğindeki alanın planlarının yürütmesinin durdurulması kararı

Kanal İstanbul çevresinde inşa edilecek Yenişehir’in komşusu Başakşehir Hoşdere’deki 8.3 hektarlık alanın imar planlarının uygulanması durduruldu. Bilirkişinin bölgedeki nüfus yoğunluğunun arttığını ve sektörel projeksiyonların değiştirildiğini tespit ettiği davada mahkeme, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceği gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Kanal İstanbul'un bitişiğindeki alanın planlarının yürütmesinin durdurulması kararı

CHP’li Başakşehir Belediye Meclisi üyeleri Beyzade Kayabaşı, Nizamettin Kümeç, Bağdagül Gülen, Enser Şentürk, Murat Özkurt, Başakşehir Hoşdere’de 8.3 hektarlık alan için yapılan plan değişikliğine karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı.

Mart 2020’de toplu konut alanından kalan alan için Çevre Düzeni Planı’nda değişiklik yapılarak “lojistik bölge” işlevi iptal edilmiş ve “kentsel yerleşim (ikamet) alanı” işlevi getirilmiştir.

Alt ölçekli planlarda “Yüksek Yoğunluklu İmarlı Konut Alanı, Eğitim Alanı, Otopark Alanı, Ulaşım Bağlantısı” olarak işaretlenmiştir.

Değişiklik ile nüfus yoğunluğunun artırıldığı belirtilirken, mevzuata ve kamu yararına aykırı olduğu iddia edilen planların iptali ve yürütmenin durdurulması istendi.

Adliye olan planlama alanı, Kanal İstanbul çevresinde yapılacak olan “Yenişehir” mahallesinde yer alıyor.

“NÜFUS ARTIŞI” UYARISI

Davanın bakanı İstanbul 4. İdare Mahkemesi bilirkişi raporu istedi. Dosyada yer alan bilirkişi raporunda, planlama alanının Hadımköy-Ambarlı arasındaki demiryolu ile entegre lojistik alanda yer aldığı kaydedildi.

İstanbul’u bekleyen deprem ve diğer afet riskleri üzerinde durularak, “lojistik bölge” kullanımı çıkarılarak “yerleşim alanları” işleviyle bölgede nüfus artışı olacağı vurgulandı.

2009 tarihli 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda yerleşim bölgelerine gelmesi öngörülen 1 milyon kişinin mevcut dokudaki boş yapı stoğunun değerlendirilmesi ile gelebileceği, bu artışın ise artacağı belirtildi. mevcut yoğunluk ve yaşam kalitesi sorunlarının artmasına neden olur.

“NÜFUS DEĞERİ EŞİĞİNİN AŞILMAMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Çevre Planında öngörülen eşik nüfus değerinin aşılması durumunda İstanbul’da yaşam destek sistemlerinin yerleşim yeri olarak kullanılmasının baskı oluşturacağı ve kontrollü gelişmeyi olumsuz etkileyeceği, bu nedenle eşik nüfusun aşılmamasının hayati önem taşıdığı vurgulandı. değer.

Bilirkişi raporunda çevre planında yapılan değişikliğin, nüfus yoğunluğunun artmasının ve sektörel projeksiyonların değiştirilmesinin ilgili yönetmeliğe aykırı olduğu vurgulandı.

OYBİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

Mahkeme bilirkişi raporuna dayanarak planların hukuka uygun olmadığına karar verdi. Hukuka aykırı olduğu açıkça tespit edilen dava konusu işlemin telafisi imkânsız zararlara yol açabileceğine dikkat çekildi.

Bu nedenlerle dava konusu işlemin icrasının teminat aranmaksızın durdurulmasına 21 Eylül 2021 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Kanal İstanbul'da konut kiralama projeleriyle ilgili İBB'den açıklama: Virüs gibi yayılacak ilginizi çekebilir Kanal İstanbul’da konut kiralama projeleriyle ilgili İBB’den açıklama: Virüs gibi yayılacak

Başakşehir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CHP’ye deprem davası Hadımköy İBB İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kanal İstanbul mahkemesi

Kanal İstanbul’un bitişiğindeki alanın planlarının yürütmesinin durdurulması kararı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK