Kayrılan Türk değil yabancı çiftçi oldu

Kayrılan Türk değil yabancı çiftçi oldu

182
0
PAYLAŞ

Tercih edilen Türk değil, yabancı çiftçiydi.

Tercih edilen Türk değil, yabancı çiftçiydi.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Mağdur çiftçi yok” açıklaması yankı buldu. CHP’li Başevirgen, çiftçinin borcunun katlanarak arttığını belirterek, “Bakan’ın kayırdığını söylediği çiftçinin Türk çiftçisi olmadığı kesin” dedi.

Tercih edilen Türk değil, yabancı çiftçiydi.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Mağdur çiftçi yok” açıklamasına tepki gösterdi. Başevirgen, “Fındık, üzüm, tütün ve pamukta yabancı şirketlerin CEO’su gibi çalışan bakan, ithalat baronlarının mutluluğunu tercüme etti” dedi.

ÜRETİMDEN ÇEKİLME

CHP’li Başevirgen, bakanın ‘Biz sadece çiftçiden yana olduk’ ifadesinin gerçeklerle örtüşmediğini belirterek, “Bakan’ın lehte dediği çiftçinin Türk çiftçisi olmadığı kesin. Çiftçimizin borcu son 18 yılda 56 kat arttığı için 34 milyon dönüm arazi tarımsal üretimden çıktı. Son 18 yılda 5 milyon büyükbaş hayvan ithal edilmesine rağmen üreticiye 1 yıldır süt teşvik primi ödenmedi. Bu yıl 11,5 milyon ton buğday ithal edildi ve diğer ülke çiftçilerine 3,5 milyar dolar destek verildi. Çiftçinin traktörüne bile el konuldu. Çiftçi 220 milyar lira borç içindeydi. Fındık, üzüm, tütün ve pamukta yabancı şirketlerin CEO’su olarak görev yapan Bakan, ithalat baronlarının mutluluğunu dile getirdi.” Çiftçilerin borç içinde olduğunu ve desteklenmediğini kaydeden Başevirgen, “Üretiminden para kazanamayan ve desteklenmeyen çiftçiler üretimini ve toprağını bırakıp şehre göç ediyor. Çiftçi hem köyde hem de şehirde yoksullaştı. Tarım arazileri boş kalıyor. Bakanın ‘biz kayırdık’ dediği çiftçi kesinlikle bizim çiftçimiz değil. Gümrük vergilerini sıfırlayarak ithalat izinlerini hasat zamanında verdiğini unuttu ve kendi çiftçisine vermediğinden kat kat fazlasını yabancı çiftçilere ödedi. Çiftçimiz borçtan başka bir şey görmedi. Önyargı bunun neresinde?” O sordu.

Çiftçilerin sorunlarını defalarca bakana anlatmaya çalıştıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirten Başevirgen, “Sayın Bakanım, Türk tarımını düşünüyorsanız lütfen istifa edin.” dedi.

buğday CHP dolar istifa meclis para süt

Tercih edilen Türk değil, yabancı çiftçiydi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK