Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı

Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı

71
0
PAYLAŞ

Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı

Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı

BETAM tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye’de Ağustos ayında satılık konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre 38,9, kiralık ev fiyatları ise bir önceki yılın aynı ayına göre 34,6 arttı. İstanbul’da kiralık dairelerin yıllık fiyat artışı yüzde 50,7 oldu.

Kira krizi büyüyor: İstanbul'da yıllık artış yüzde 50'yi aştı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından bir emlak sitesinin reklam verileriyle hazırlanan “sahip endeksi Konut Piyasası Görünümü” raporunun sonuncusu bugün yayınlandı.

Rapora göre, Türkiye’de Ağustos ayında ortalama satılık konut metrekare fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 38,9 artarak 4 bin 382 TL oldu.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDE BÜYÜK ARTIŞ, MUĞLA’DA REKOR

Aynı dönemde satılık konut metrekare fiyatları İstanbul’da yüzde 37,5, Ankara’da yüzde 32,1 ve İzmir’de yüzde 37,4 arttı.

Buna göre satılık konutların ortalama metrekare fiyatları İstanbul’da 5 bin 845 TL, Ankara’da 2 bin 917 TL ve İzmir’de 5 bin 200 TL oldu.

Satılık konut fiyatlarının en hızlı arttığı iller ise yüzde 68,7 ile Aydın, yüzde 60,5 ile Muğla ve yüzde 53,5 ile Şanlıurfa oldu. En düşük artış ise yüzde 27,6 ile Kocaeli’de görüldü.

İSTANBUL’DA KİRALAR YÜZDE 50,7 ARTTI

Ağustos ayında Türkiye’de kiralık konut ortalama metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı yüzde 34,6 olurken, ortalama kiralık konut reklam metrekare fiyatı 20,9 TL’ye yükseldi.

Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50,7, Ankara’da yüzde 31,8 ve İzmir’de yüzde 30,9 oldu. Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut m2 fiyatı İstanbul’da 31,8 TL, Ankara’da 15,4 TL ve İzmir’de 21,8 TL oldu.

Ağustos ayında kira artış oranı bir önceki aya göre İstanbul’da yüzde 8,4, Ankara’da yüzde 1,8 ve İzmir’de yüzde 6,8 arttı.

Yıllık kira artışının en yüksek olduğu iller ise yüzde 63,6 ile Mersin, yüzde 54,5 ile Diyarbakır, yüzde 54,3 ile Kayseri ve yüzde 50,7 ile İstanbul oldu.

YAZ UÇUŞU

Yazlık ev fiyatlarındaki artış ise Türkiye’deki konut artış oranını geride bıraktı. Muğla’nın Datça ilçesi ise yüzde 105 artışla Türkiye’nin en yüksek fiyat artışına sahip ilçesi oldu.

Türkiye’de fiyat artışının en fazla olduğu 26 ilçeden 20’si yazlık konut yoğunluğunun çok yüksek olduğu ilçeler oldu. Datça’da fiyat artışı Türkiye ortalamasının 2,5 katı.

İşte konut satış fiyatlarının en çok arttığı ilçeler:

Yurtlar yetersiz, öğrenciler için barınma telaşı başladı ilginizi çekebilir Yurtlar yetersiz, öğrenciler için barınma telaşı başladı Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor ilginizi çekebilir Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor Kamu-Sen: Memur maaşının yüzde 65'i yemek ve kira giderlerine gidiyor ilginizi çekebilir Kamu-Sen: Memur maaşının yüzde 65’i yemek ve kira giderlerine gidiyor Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü?  İşte dünyadan örnekler ilginizi çekebilir Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü? İşte dünyadan örnekler

Ağustos Altın Ankara Aydın Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi istanbul izmir Kocaeli KYK Muğla Şanlıurfa Türkiye

Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK