Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlandı: 200 bin turist bekleniyor

Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlandı: 200 bin turist bekleniyor

87
0
PAYLAŞ

Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlı: 200 bin turist bekleniyor

Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlı: 200 bin turist bekleniyor

İngiltere’nin Türkiye’ye yönelik seyahat yasaklarını kaldırmasının ardından sezon boyunca İngiliz turist ağırlamayan turizmciler umutlarını yılın son çeyreğine bağladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden yapılan açıklamada, İngiltere’den 200 bin turist beklendiği belirtildi.

Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlı: 200 bin turist bekleniyor

İngiltere’nin kırmızı listeden çıkarılmasının ardından turizmciler, sezon boyunca İngiliz turistin olmamasının neden olduğu zararı son çeyrekte bir miktar azaltmayı umuyor.

İngiltere, korona virüs pandemisi sırasında Türkiye’yi çeşitli seyahat kısıtlamalarını içeren kırmızı listeden çıkardı. Karar, önümüzdeki hafta Çarşamba gününden itibaren yürürlüğe girecek.

İngiltere’nin seyahat listesinin güncellenmesini gecikmiş ama sevindirici bir karar olarak değerlendiren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), önümüzdeki üç ay içinde yaklaşık 200 bin İngiliz vatandaşının Türkiye’ye seyahat etmesini bekliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TÜRSAB’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bu kararın çok daha erken çıkmasını umuyorduk. Türkiye’yi özleyen ve ülkemizde tatil yapmak isteyen İngiltere’den gelen birçok misafirimiz de bu kararı bekliyordu. Tur operatörleri de bu beklenti doğrultusunda rezervasyon almaya başladı.” açıklamalara yer verildi.

23 EYLÜL’DE BAŞLAYAN UÇUŞLAR

Jet2 Holidays firmasının 23 Eylül itibarıyla Dalaman ve Antalya’ya uçuşlara başlama kararı aldığı belirtilen açıklamada, “Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılması kararının turizme olumlu yansımalarını bekliyoruz. İngiltere’de Ekim ayında okullarda ara tatil planlaması yapılıyor.” söylendi.

Ekim ayında çocuklu ailelerin Türkiye’ye ciddi bir seyahat talebi olduğunu belirten TÜRSAB yönetimi, 22 Eylül’den sonra son üç ayda Türkiye’ye seyahat edecek İngiliz vatandaşlarının sayısının 200 bin civarında olmasını beklediklerini belirtti.

1 MİLYAR DOLAR KAYIP

İngiltere hükümetinin korona virüsüne karşı önlem olarak oluşturduğu seyahat listesinde Mayıs ayından bu yana Türkiye’yi “yüksek riskli ülke” olarak kırmızı listede tutmanın turizm profesyonellerine 1 milyar dolardan fazlaya mal olduğu tahmin ediliyor.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Derneği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, daha önce Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin bizi kırmızı listede tutması, bu yıl 1,5 milyon turistin Türkiye’ye gelmemesine neden oluyor. bizi 1 milyar dolardan fazla bir gelirden mahrum ediyor. olmamıza yol açmıştır.”

KIRMIZI LİSTE NEDİR?

Türkiye, İngiltere’deki ülkelerin “kırmızı”, “sarı” ve “yeşil” olarak sınıflandırıldığı 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede.

Bu nedenle Türkiye gibi kırmızı listedeki bir ülkeye giden bir kişinin İngiltere’ye dönmeden önce sarı veya yeşil listedeki bir ülkede 11 gün geçirmesi gerekiyordu. Üçüncü bir ülkeye gitmemesi durumunda İngiltere’de 2250 pound ödemek ve bu süre zarfında zorunlu otel karantinasına girmek zorunda kaldı.

İngiliz vatandaşlığı veya oturma izni olmayanlar Türkiye’den İngiltere’ye gelemezlerdi.

İngiltere'den Türkiye kararı!  Kırmızı listeden kaldırıldı ilginizi çekebilir İngiltere’den Türkiye kararı! Kırmızı listeden kaldırıldı İngiltere'nin kırmızı listede ısrarı turizmcilere 1 milyar dolar kaybettirdi ilginizi çekebilir İngiltere’nin kırmızı listede ısrarı turizmcilere 1 milyar dolar kaybettirdi

Antalya Corona Dolar Ekonomi Hükümet İngiltere Marmaris tatil Türkiye

Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlı: 200 bin turist bekleniyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK