Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini geçti

Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini geçti

243
0
PAYLAŞ

Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini aştı

Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini aştı

Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, “Salgın başladığında 97 bin olan istihdamımız, Hastanelerimiz, Vakıflarımız ve Üniversitelerimizle birlikte bugün 110 binin üzerine çıktı.” dedi.

Koç Topluluğu'nda çalışan sayısı 110 bini aştı

Koç Topluluğu’nun kurumsal yayını ‘Bizden Haberler Röportajları’na konuk olan Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, Koç Topluluğu’nda yürütülen uygulamalara ilişkin görüşlerini paylaştı.

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın moderatörlüğünü yaptığı röportajda, Koç Topluluğu çalışanlarının sorularını yanıtlayan Özgür Burak Akkol, “Türkiye’nin ve dünyanın dev şirketlerinin istihdamı durdurduğu bir dönemde Koç Topluluğu, ters karar. 2020 yılı boyunca istihdamımızı sürdürdük ve her bir çalışma arkadaşımıza tam maaş ödedik. Ancak pandemi başladığında 97 bin olan istihdamımızın bugün Hastanelerimiz, Vakıflarımız ve Üniversitelerimizle birlikte 110 binin üzerine çıktığını gururla belirtmek isterim.

Koç Holding Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Başkanı Özgür Burak Akkol, Koç Topluluğu’nun pandemi sürecindeki istihdam politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akkol dedi ki:

“Türkiye ve dünya devlerinin istihdamı durdurduğu bir dönemde Koç Topluluğu tam tersi bir karar aldı. 2020 yılı boyunca istihdamımızı sürdürdük. Ayrıca pandemi başladığında 97 bin olan istihdamımız, Hastanelerimiz, Vakıflarımız ve Üniversitelerimizle birlikte bugün 110 binin üzerine çıktı.

“320 BİN TEST YAPTIK”

Pandemi döneminde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Özgür Burak Akkol, sözlerini şöyle sürdürdü:

Pandeminin başlangıcından bu yana 130.000 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı temizlemek için yeterince dezenfektan kullandık. Topluluğumuzda bugüne kadar 320 bin PCR ve antijen testi yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Çalışan deneyimi uygulamalarımız da bir diğer önemli konu. Meslektaşlarımızın ihtiyaçları birbirinden çok farklı. Bunun için 30 farklı “persona” belirledik ve kalp atış hızı anketleri yaptık. ‘Ne istiyorsun? Seni rahatsız eden bir şey var mı? Sizin için ne yapabiliriz?’ Dünyada örnek alınan uygulamalardan biri haline geldi gibi sorular sorduk.”

100 MİLYON DESTEK

Özgür Burak Akkol röportajda Grup genelinde yürütülen diğer çalışmalara da değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Koç Holding Emekli ve Yardım Vakfı, salgının başlangıcından bu yana 20 bin meslektaşımıza 100 milyon liralık maddi destek sağladı. Yine pandeminin ilk haftalarında kimse hastaneye gitmek istemediği için 20’den fazla şubede hemen online doktor hizmetini devreye aldık. Çünkü biz buna hazırdık. Koç Topluluğu Spor Kulübümüzde 1200’ün üzerinde online etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bunlar 3.5 milyon kez görüntülendi. KoçAilem, pandeminin ilk günlerinde ücretsiz teslimatlı kampanyalar yaptı. Ayrıca 30 bin meslektaşımıza ücretsiz internet hizmeti verildi.”

Normalleşme süreciyle ilgili açıklamalar da yapan Özgür Burak Akkol, “Önlemlerimiz kesintisiz devam ediyor. Bazı ülke ve kurumlar önlemleri gevşetse de biz gevşetmedik. Şu anda tek doz aşılama oranımız yüzde 93, çift doz aşılama oranımız ise yüzde 84. Çift doz aşılamada Türkiye ortalamasının yüzde 15 üzerindeyiz. Türkiye’de ve dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve meslektaşlarımıza gidip aşı ile ilgili çekincelerini sorduk. Ne düşünüyorlar, ne istiyorlar, ne hissediyorlar, şirketler daha ne yapabilir? İş yeri hekimlerimizle birlikte kararsız arkadaşlarımızın tereddütlerini yüzde 90 oranında ortadan kaldırdık” dedi.

ÇALIŞANLAR UZAKTAN ÇALIŞMAK İSTİYOR

Pandemi ile uzaktan çalışma konusunda çok hızlı bir süreç olduğunu kaydeden Özgür Burak Akkol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemiden 4 yıl önce 3-4 kuruluşumuzda uzaktan çalışmayı pilot olarak uygulamıştık. Elbette genel yayılımda eksiklikler vardı. Pandemi ile birlikte bu süreç çok hızlandı.

Meslektaşlarımızın %83’ü uzaktan çalışma ile verimliliklerinin arttığını söylüyor ki bu çok güçlü bir oran. Kalan yüzde 17, verimliliğinin benzer olduğunu söylüyor. Öte yandan çalışma arkadaşlarımızın yüzde 80’i, 10 meslektaşımızdan 8’i ise çalışma motivasyonlarının arttığını söylüyor. Yöneticilerimizin %81’i bu süreçten memnun. Takımlarının verimliliğinin arttığını hissediyorlar. Dolayısıyla hem çalışma arkadaşlarımızda hem de yöneticilerimizde memnuniyet var, uzaktan çalışmak istiyorlar.

Ancak bu anketleri yanıtlayan aynı iş arkadaşlarının yüzde 71’i, her 10 kişiden 7’si, bir yönetici, çalışan veya ekip lideriyle hem sosyalleşmek hem de etkileşim kurmak için ofise gitmek istiyor. Yani iki farklı veri var. Bu yüzden modelimize hibrit bir çalışma diyoruz. Görevlerine ve sektörlerine uygun çalışma arkadaşlarımızın uzaktan çalışması gerekiyor ancak ofislere gelmeleri, fiziksel etkileşim ve ekiplerle bir arada olmaları da çok değerli. Modelimiz bu iki unsuru bir arada içermektedir.

Ayrıca çalışma arkadaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak için aksiyonlar alıyoruz. Topluluk standardı olarak evden çalışan arkadaşlarımızın günlük yemek ücretlerini ve aylık internet ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın farklı ofislerden rezervasyon sistemi ile çalışabilecekleri uygulamayı da hayata geçiriyoruz. Sancaktepe’de Ford Otosan’da çalışan bir arkadaşımız, belirli kurallar dahilinde Bağlarbaşı’ndaki Koç Topluluğu Spor Kulübü’nde çalışabilecek. Sütlüce’de yaşayan bir arkadaşı Yapı Kredi’de çalışsa bile Arçelik’in ofisinden faydalanabilecek. Pandeminin başlangıcında dünyadaki birçok şirketten önce ‘Pandemiden sonra uzaktan çalışma kalıcı olacak’ dediğimizde çok ses getirdi. Bu noktada Grubumuz dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.”

Uzaktan çalışanların yüzde 70'i ofise geri döneceklerini düşünmüyor ilginizi çekebilir Uzaktan çalışanların yüzde 70’i ofise geri döneceklerini düşünmüyor Pek çok sektörde kalıcı hale gelen uzaktan çalışma, çalışanlara ve işverenlere neler getirecek? ilginizi çekebilir Pek çok sektörde kalıcı hale gelen uzaktan çalışma, çalışanlara ve işverenlere neler getirecek?

Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini aştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK