Kruvaziyer gemileri için gözler ekim ayına çevrildi

Kruvaziyer gemileri için gözler ekim ayına çevrildi

119
0
PAYLAŞ

Yolcu gemilerinde gözler Ekim’e çevrildi

Yolcu gemilerinde gözler Ekim’e çevrildi

TÜRSAB Kruvaziyer İhtisas Komisyonu’nun verdiği bilgiye göre, Ercan Abitağaoğlu, kruvaziyer şirketleri, yaz başında Akdeniz havzasında seferlere yeniden başlamak için Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile görüştü. Kruvazörlerin seferlerine başlaması için bir dizi kural kabul edildi.

Yolcu gemilerinde gözler Ekim'e çevrildi

TÜRSAB Kruvaziyer İhtisas Komisyonu Başkanı Ercan Abitağaoğlu, dev kruvaziyer gemilerinin Türk limanlarını ziyaret etmeme nedenlerini, Avrupa ülkelerinin aldığı kararın gerekçelerini ve kruvaziyer şirketleri ile Avrupa Hastalık Önleme Merkezi’nin yapacağı toplantıdan beklentilerini değerlendirdi. Kontrol (ECDC) Ekim ayının başında.

Turizm işletmecisi Ercan Abitağaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, kruvaziyer şirketleri yaz başında Akdeniz havzasında seferlere yeniden başlamak için ECDC ile görüştü. Kruvazörlerin seferlerine başlaması için bir dizi kural kabul edildi.

ECDC tarafından belirlenen mevcut kurallara uyulacak ve gemilere yolcu kabul edilebilecektir. Kuruluşun riskli bulduğu AB dışındaki limanlara giriş yapılamayacak ve bu limanlara gidilmesi veya bu ülkelerden yolcu alınması durumunda 15 günlük karantina uygulanacak. AB ülke vatandaşları için uçağa binmeden önce PCR testinin negatif çıkması yeterli görüldü. Aynı şekilde, Amerikan kruvaziyer şirketleri de ECDC’nin belirlediği kurallarla testlere ve ardından seferlere başladı.

Kruvaziyer gemileri, Ege ve Akdeniz’deki limanlara giderken, kurallar kendileri için geçerli olduğundan, şu anda Türk limanlarına ulaşamamaktadır. Çünkü gelseler bile Avrupa limanlarına dönmelerine izin verilmiyor.

“BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE ŞİRKETLERE BÜYÜK ZARAR VERİR”

Belirlenen kuralları güncellemek için Amerikan ve Avrupalı ​​nakliye şirketleri ile ECDC’nin masaya geleceğini söyleyen Ercan Abitağaoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şirketler artık test kuralının aşı kuralıyla değiştirilmesini talep edecek. Çift doz aşı varsa ve gerekli süre geçmişse gemiye binebilmesi istenecektir. Bu toplantıda karara bağlanacağını umuyoruz.

Yolcu gemileri, Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa gibi kırmızı ile işaretlenmiş AB ülkelerinden yolcu alabilirken, AB dışındaki kırmızı ülkelerden yolcu alamazlar. Ekim ayı başında yapılacak toplantıda gemilere binen gemilerde PCR testi zorunluluğu yerine aşı zorunluluğunun kabul edilmesi sorunu çözecek.

Böyle devam ederse Avrupalı ​​kruvaziyer şirketleri de büyük zarar görecek. İtalya’nın Roma şehri eskiden yılda 60 milyon turisti ağırlardı, şimdi bu rakam 3 milyon 500 bine düştü, nasıl dayanacaklar? AB bile dayanamıyor”

“BAŞVURU SADECE TÜRKİYE İÇİN DEĞİL”

Yolcu gemilerinin gelmeyeceğine dair birçok spekülasyon olduğunu belirten Abitağaoğlu, “Bu uygulama sadece Türkiye için değil, AB ülkeleri dışındaki Ruslar, Balkan ülkeleri ve İngiltere için de geçerli. Bir sürü spekülasyon var. Yunanistan’dan dolayı deniyor, kararlara siyasi deniyor. Bu işten en çok zarar gören ülkelerden biri de Yunanistan. Kruvaziyer ve turizmde Ege’nin iki kıyısı birbirinden ayrılamaz. Bu nedenle uygulama Türkiye’ye özgü değil” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ŞEFFAF OLDUĞUNU AB’YE ONAYLAMASI GEREKİYOR”

Abitağaoğlu, aşılamada önemli ilerleme kaydeden Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılması için Sağlık Bakanlığı ve devletin çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

“Salgın başlangıcındaki çelişkili açıklamalar ve hatalar nedeniyle Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Türkiye’nin paylaştığı verileri samimi ve gerçekçi bulmadığını açıkladı. İlk başta hata yapıldı, güvensizlik vardı. Bu açıklamaların bugün içinde bulunduğumuz durum üzerinde derin bir etkisi oldu.

Türkiye’nin Avrupa’yı veriler konusunda şeffaf olduğuna ikna etmesi gerekiyor. Verilerin paylaşıldığı söyleniyor, sorun verilerin paylaşılması değil, paylaşılan verilerin güvenli ve samimi olmaması. Sektör, şirketler, basın veya diğer kuruluşlar bu güvensizliği ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapamazlar. Bu güveni sağlayacak tek merci Sağlık Bakanlığı ve devletimizdir.”

6 ayda turizmden sadece 2,5 milyar dolar geldi ilginizi çekebilir 6 ayda turizmden sadece 2,5 milyar dolar geldi Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlı: 200 bin turist bekleniyor ilginizi çekebilir Kırmızı liste kalktı, umut son çeyreğe bağlı: 200 bin turist bekleniyor

Amerika Avrupa serisi Dolar Fransa İngiltere İspanya İtalya Roma Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Türkiye başvuru Yunanistan

Yolcu gemilerinde gözler Ekim’e çevrildi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK