Kuraklık İtalyan makarnasını da etkiledi: Milli yiyeceğe zam

Kuraklık İtalyan makarnasını da etkiledi: Milli yiyeceğe zam

78
0
PAYLAŞ

Kuraklık İtalyan makarnasını da etkiledi: Ulusal gıda zammı

Kuraklık İtalyan makarnasını da etkiledi: Ulusal gıda zammı

Bu yıl dünya genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle buğday fiyatlarındaki artışın ardından İtalyanların en sevdiği yemek olan makarnada ciddi bir fiyat artışı yaşanacak.

Kuraklık İtalyan makarnasını da etkiledi: Ulusal gıda zammı

Küresel buğday fiyatlarındaki artış nedeniyle İtalya’nın milli gıdası kabul edilen makarnada fiyat artışları kaçınılmaz görünüyor.

İtalyanlar, maliyet arttıkça en sevdikleri temel gıda için yakında daha fazla ödemek zorunda kalacaklar.

Durum buğdayı olarak da bilinen durum buğdayının fiyatı bu yıl yüzde 60’tan fazla arttı. Kuraklık nedeniyle küresel buğday rekoltesindeki düşüş buğday fiyatlarını etkiledi. Dünyanın en büyük iki buğday üreticisi olan Rusya ve Kanada’da kuraklık nedeniyle buğday verimi düştü ve fiyatlar arttı.

Durum Buğdayı Fiyatı. Grafik: Bloomberg

SEVKİYATLARDA YÜZDE 41 AZALMA

Batı Kanada limanlarından yapılan tahıl sevkiyatlarının Ağustos ayının üçüncü haftasında bir yıl öncesine göre yüzde 41 düştüğü bildirildi. Bu veriler buğday fiyatlarındaki artışın devam edeceğinin bir işareti.

Fiyatların artması kısa vadede temel gıda ürünü olan makarnanın fiyatını da artıracaktır.

İtalyan basınından Bloomberg’in haberine göre, ülkenin en büyük makarna üreticilerinden La Molisana SpA’nın CEO’su Giuseppe Ferro, “Ailemiz 110 yıldır bu işin içinde ama böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. önce.”

STOK ÇALIŞMIYOR

Ferro’ya göre, büyük makarna üreticileri şimdiden iki yıla kadar saklanabilecek tahılları stoklamak için acele ediyor. Ancak durum buğdayından elde edilen ve makarna yapımında kullanılan irmik ancak birkaç ay dayanabiliyor. Bu nedenle makarna malzemeleri stoklamaya pek uygun değildir.

Ayrıca Ferro, düşük verimin üretim maliyetlerini etkilediğini ve yılbaşından önce perakende fiyatlarında artışa yol açacağını da sözlerine ekledi.

Buğday üretiminde tehlike çanları çalıyor: Kuraklık ve ithalat nedeniyle yüksek gıda fiyatları yolda ilginizi çekebilir Buğday üretiminde tehlike çanları çalıyor: Kuraklık ve ithalat nedeniyle yüksek gıda fiyatları yolda İklim krizi buğdayı vurdu: Küresel rekolte kaybı artarken üretim azaldı ilginizi çekebilir İklim krizi buğdayı vurdu: Küresel rekolte kaybı artarken üretim azaldı

Kuraklık İtalyan makarnasını da etkiledi: Ulusal gıda zammı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK