MÜSİAD Genel Başkanı: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

MÜSİAD Genel Başkanı: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

40
0
PAYLAŞ

MÜSİAD Genel Başkanı olacağız: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

MÜSİAD Genel Başkanı olacağız: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

MÜSİAD üyeleri iftarda bir araya geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati ve AKP Genel Başkanveulmuş’un dakili programda Kurtadam MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı sanayide gelecekle 300 milyar dolar ihracatı hedefine en kısa sürede ulaşacaklarını söyledi.

MÜSİAD Genel Başkanı olacağız: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

Programda geliştirici Genel Müdürü Mahmut Asmalı, “Yoğunluğu geliştiren sanayiciler, gelişmek açısından farklı pazarlarda yer alma potansiyeli geliştiren sanayicilerin geleceğiyle; 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağımıza inancımız tam. İhracatımızın kalıcı bir şekilde elde edilmesi, dış ticaretten bir ülke görünümüne kavuşabilmemiz ve sürdürülebilir bir büyüme için; Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya mükemmel yeni ihracat pazarlarına talibiz” dedi.

“2023 HEDEFİ İÇİN 40’IN ÜZERİNDE NOKTADA SEFERBERLİK”

Genel Başkan Asmalı Türkiye’nin 2023 yılı, büyük bir başarı sayesinde büyükşehirlerin yaşadığı 40’ın üzerinde yatırım seferberliği başlattığını söyledi. MÜSİAD ilk etapta 20 milyar liralık yatırım projesini hayata geçirdiklerini belirten Genel Başkanı Mahmut Asmalı şu şekilde konuştu:

* Samsun’da 7,6 milyar lira, Adana’da 4 milyar lira, İzmir’de 1,6 milyar lira ve Sakarya’da 660 milyon liralık yatırıma imza atıldı. 20 milyar lirayı bulan ilk etap yatırımıyla toplamda 25 bin varan ilave oluşturulacak.

‘Anadolu’nun üretim ve Yatırım Hareketi’nin üretimlerini yönetecek bir iş gücü piyasasını hareketlendirecekleri hem de gelişmeyi destekleyeceğini ifade eden Asmalı, “Türkiye’nin 81 nin de üretim ve planlanmış tahmini. Başlatmış olan Anadolu’da Üretim ve Yatırım Planlaması, 1 değerlendirmeye ulaşma illerimizin ise 30 çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

YENİ STRATEJİK EYLEM PLANI

Yeni dönem projeksiyonlarına, yön veren stratejik eylem planındanen Genel Başkan Asmalı şu şekilde sıraladı:

* G-20 ülkelerinin tamamında MÜSİAD ofislerinin ve ticari diplomasının, İş adamlarının İrtibat Ofisi’nin, Yurt dışında en az bir MÜSİAD Fuarı’nın düzenlemesi, MÜSİAD Uluslararası Tahkim Merkezi’nin içinde, Arap iş adamlarının bu iş için her türlü ticari diplomasının Üyemizin lojistik, insan kaynakları, ödeme sistemleri gibi donanımlar olabilir, Ekonomi diplomasi faaliyetleriyle büyükelçi ve ticari ataşelerin Anadolu’daki işleriyle bir araya gelme, MÜSİAD Ticaret Ofisi’nin (MTO) uygulamaları.

“MÜSİAD AYNI ZAMANDA BİR OKULDUR”

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, “MÜSİAD bir okuldur. MÜSİAD’ın doğasından, ortaya çıkan performansından dolayı sondan teknolojik performans ve mücadele alanlarıyla çatışmaktadır. Türkiye hep dünyadan geçti. Şu anda ise Ramazanyız. Birlik ve beraberlik olduğu, borçsuzun yanındadır süre boyunca bize hiçbir şey olmaz. Pandemide dünya kuüçücük bir köy olarak görebilmektedir. O zamanlar dükkanlar kapanacak, her şey çok kötü olacak gibi şeyler söylediler. Ama biz adımlarımızı sağlam attık” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KURUMSAL BAŞARISIDIR”

Ramazan sofralarında buluşmayı çok özlediklerini belirten Numan Kurt ise “MÜSİAD Türkiye’nin kurumsal başarılarından biridir. Ayrıca en önemli iş kullanıcıları derneğidir. MÜSİAD’ın bütçesi ve Türkiye’nin geleceği konusunda iyimser olmamıza yetiyor. Türkiye’nin sivilini dahi görünüm görünümünden görünüm; Yerli arabasını üreteceğini, kendi yerli uçağını üretebileceğini, Türkiye’nin uzay testlerini ve Türkiye’nin küresel ekonomik yarışta öne geçebileceğine inanan insanlar bu mücadeleyi yarattı. Türkiye’yi alanında eğitimde, sağlıkta, dede efendim yatırımda, tüm biz lider ülke teknoloji olarak ve hep bu hayaller kapsamında rehber edindik. Eğer bugün bu kadar iddialıymışız. Eğer bu iddiası kurum için bir MÜSİAD bugün için bu kadar gelmezdi. Dolayısıyla bu hepimizi ayakta tutan, canlı tutan açıklamasını” yaptı.

“TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDA”

Numan Kurtulmuş’a Türkiye olarak yaşanan krizlerin aşılacağına da değineceğini söyledi:

* Allah’ın izniyle ortaya koyacağımız örnek dünya milletlerime de okumakla. Bugün, kendi milli savunma sanayisinde yüzde 80’ler geçmişte kalmış ve Türkiye’nin pandemiyle mücadelede Dünya Sağlık örgütü tarafından tasarlanabilen bir ülke olması hızlı ve yaygın örnek bir örnek.

* Gelecek yayında olacak. Su, enerji ve gıda krizleri olacak. Buna dördündü olarak da siber güvenlik ek. Bu da dünyada yüksek tansiyonun neden olmayacak. Tam da burada Türkiye çok güçlü olmak zorundadır. Biz de bu durumda Türkiye’nin daha da genişleteceğiz. (DHA)

Günün Trend Videosu

daha fazla göster

Adana Afrika AKP Amerika Asya Avrupa canlı Dolar eylem izmir Maliye Bakanı Numan Kurtulmuş Nureddin Nebati Sağlık Sakarya Samsun Türkiye

MÜSİAD Genel Başkanı olacağız: 300 milyar dolar ihracat hedefine en kısa sürede ulaşacağız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK