Nijerya dijital paraya geçiyor

Nijerya dijital paraya geçiyor

103
0
PAYLAŞ

Nijerya dijital para birimine geçiyor

Nijerya dijital para birimine geçiyor

Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Nijerya, resmi dijital para birimini bu yılın sonuna kadar piyasaya süreceğini duyurdu. Dijital para birimi eNaira olarak adlandırılacak.

Nijerya dijital para birimine geçiyor

Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Nijerya, bu yılın sonuna kadar resmi dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürecek. Şirket Bitt Inc., şirketle işbirliği yapmayı kabul etti.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele’ye göre dijital para biriminin adı eNaira olacak.

Yeni dijital para biriminin sınır ötesi ticareti ve finansal katılımı teşvik etmesi, parasal işlemleri daha verimli hale getirmesi ve para politikasını iyileştirmesi bekleniyor.

Nijerya Merkez Bankası, dijital para projesini ilk olarak 2017 yılında duyurdu.

Şubat ayında kripto para işlemlerini yasakladıktan dört ay sonra, Merkez Bankası Dijital Para Birimi için hazırlıkları tamamladıklarını ve bunun finansal sistem için bir tehdit olduğunu söyledi.

Nijerya Merkez Bankası dün Bitt Inc’in “teknolojik yeterliliği, verimliliği, platform güvenliği, birlikte çalışabilirliği ve uygulama deneyimi” nedeniyle seçildiğini duyurdu.

Şirket daha önce Doğu Karayipler Merkez Bankası’nın DCash projesinde çalışmıştı.

BAZI ÜLKELER TEST AŞAMASINDADIR

Dijital para kullanmaya başlayacak ülkeler arasında İsveç, Bahamalar, Fransa, Filipinler, Japonya, Türkiye ve İsviçre yer alıyor. Bu ülkelerin merkez bankaları hala test aşamasında olduklarını bildirdi.

Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası (ECB) konuyla ilgili nihai kararı 2021’de almayı planlıyor. Çin hükümeti de bu uygulamayı bazı bölgelerde kapsamlı bir şekilde test ediyor.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz ay Fed’in dijital merkezi paraya meraklı olduğunu belirtmiş ve “ABD’nin dijital para birimi olsaydı, kripto paraya ihtiyacınız olmazdı” demişti.

TÜRKİYE EYLÜL AYINDA ÇALIŞMAYA BAŞLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski Başkanı Naci Ağbal da Türkiye’nin merkez bankası dijital para birimi için “kavramsal” araştırma sürecinin tamamlandığını ve 2021 yılının ikinci yarısında pilot testlerin başlamasının planlandığını duyurdu. Vali Şahap Kavcıoğlu da Eylül ayında dijital para birimi üzerinde çalışacaklarını belirtti.

Fed'den 'dijital dolar' çıkışı ilginizi çekebilir Fed’den ‘dijital dolar’ çıkışı Avrupa Merkez Bankası'ndan dijital euro adımı ilginizi çekebilir Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital euro adımı

ABD Afrika Avrupa Bahamalar Çin FED Filipinler Fransa İsveç İsviçre Japonya Naci Ağbal Nijerya para Şahap Kavcıoğlu Türkiye

Nijerya dijital para birimine geçiyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK