Otobüs firmalarına ‘fahiş fiyatlı bilet’ denetimi

Otobüs firmalarına ‘fahiş fiyatlı bilet’ denetimi

78
0
PAYLAŞ

Otobüs firmalarına ‘olağanüstü bilet’ kontrolü

Otobüs firmalarına ‘olağanüstü bilet’ kontrolü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, fahiş fiyatlarla bilet satan otobüs firmalarını ihbar üzerine denetledi. Geçen ay gerçekleştirilen denetimlerde 864 otobüs işletmecisi ve 3 bin 612 otobüs kontrol edildi, toplam 2 bin 335 işlem gerçekleştirildi.

Otobüs firmalarına 'olağanüstü bilet' kontrolü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü yolcu taşımacılığında denetimlerini sürdürüyor. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve işyerlerinde denetimler yapılıyor.

Fahiş bilet fiyatına ek olarak; otobüslerin korsan taşıma olup olmadığı, yetki belgeleri, saat ve ücret tarifesine uygunluğu ve sürücülerin uygun yeterlilik belgeleri incelenir.

Bu kapsamda Ağustos ayında 864 otobüs işletmecisi ve 3 bin 612 otobüs denetlendi. Denetimlerde 709’u uyarı, 626’sı idari para cezası olmak üzere toplam 2.335 işlem yapılmıştır.

YÖNETMELİK 1 OCAK 2022’DE YÜRÜRLÜĞE GEÇERLİ OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sahada edinilen tecrübeler, gelişen koşullar ve dijitalleşme gibi nedenler sıralanarak Ulaştırma Hizmetleri Denetim Yönetmeliği’nin yayınlandığını hatırlattı.

Düzenlemenin 1 Ocak 2022’de yürürlüğe gireceğini belirten Karaismailoğlu, “Yeni mevzuat ile denetimlerin yıllık planlar kapsamında belirlenmesi, performans hedeflerine göre düzenli olarak yapılması, faaliyete geçirilmesi mümkün olacaktır. risk analizi ve denetimleri yapmak, ceza raporlarını elektronik ortamda düzenlemek ve bildirmek, denetimleri uzaktan algılama sistemleri ile yaygınlaştırmak.” .

MOBİL UYGULAMA VAR

‘Etkin Denetim Projesi’ne değinen Karaismailoğlu, “Geliştirilen mobil denetim uygulaması ile denetim personeli denetim işlemlerini tablet üzerinden gerçekleştirebilecek. Mobil uygulamanın tüm denetim alanlarında kullanılabilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Karaismailoğlu, karayolu denetim istasyonlarından alınan veri ve görüntüler üzerinde yapılan ‘uzaktan kumanda sistemi’nin pilot çalışmalarının tamamlandığını ve sistemin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yaygınlaştırılacağını belirterek, “Böylece planlanıyor. eşyanın uzaktan taşınmasına ilişkin yetki belgesi kontrollerini bölge müdürlüklerimizde kurulacak uzaktan kumanda merkezlerinde yapmak.” (DHA)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'ndan petrol sızıntısına ilişkin açıklama ilginizi çekebilir Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan petrol sızıntısına ilişkin açıklama Şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarında tavan yeniden belirlendi ilginizi çekebilir Şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarında tavan yeniden belirlendi

Otobüs firmalarına ‘olağanüstü bilet’ kontrolü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK