Paris Anlaşması’na kasım ayına kadar taraf olmamız şart

Paris Anlaşması’na kasım ayına kadar taraf olmamız şart

59
0
PAYLAŞ

Kasım ayına kadar Paris Anlaşması’na taraf olmalıyız.

Kasım ayına kadar Paris Anlaşmasına taraf olmalıyız.

Yeşil Uzlaşma Görev Gücü Başkanı Fatih Özkadı, “Küresel iklim rejiminin aktif bir parçası olmak için 1 Kasım’da başlayacak olan COP26 Zirvesi’nden önce Paris Anlaşması’na taraf olmalıyız” dedi.

Kasım ayına kadar Paris Anlaşması'na taraf olmalıyız.

İklim değişikliği ile mücadele amacıyla oluşturulan Paris Anlaşması’nın aradan 6 yıl geçmesine rağmen Türkiye’nin halen onaylamaması ve anlaşmanın Orta Vadeli Plan’da yer almaması iş dünyasında tedirginlik yaratıyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları (TÜSİAD) bünyesinde kurulan Yeşil Uzlaşma Görev Gücü Başkanı Fatih Özkadı, iklim değişikliği ile mücadelede harekete geçmemenin maliyetinin her geçen gün arttığını söyledi. Bu alanda önde gelen ülkelerin yeşil dönüşüm fırsatları konusunda daha fazla söz sahibi olacağına işaret eden Özkadı, “Bu anlaşmanın aktif bir parçası olabilmek için 1 Kasım’da başlayacak olan COP26 Zirvesi’nden önce anlaşmaya taraf olmamız gerekiyor. yeni şekillendirilen küresel iklim rejiminin Fatih Özkadı sorularımızı şöyle yanıtladı:

Fatih Özkadı

■ Dünya hızla düşük karbon ekonomisine geçerken Paris Anlaşması’nı onaylamazsak ne kaybederiz?

Anlaşmaya taraf olmayan tek G20 ülkesi biziz. İklim değişikliği ile mücadele, küresel ticaret politikalarının en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Yeni yatırım ve işbirliği kararlarında uluslararası pazarlarda dezavantajlı duruma düşmemek için anlaşmayı stratejik bir öncelik olarak görmeliyiz.

■ İklim değişikliğine uyum sürecinde acilen ne yapmalıyız?

Paris Anlaşması onaylanmalı ve 2030 karbon azaltma hedefleri netleştirilmelidir. Katkı beyanı, 2050 yılına kadar karbon nötr olmamızı sağlayacak şekilde hazırlanmalıdır. Yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payını en üst düzeye çıkarmak için lisanslı ve lisanssız üretim desteklenmelidir.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN YOL HARİTASI HAZIRLAMALIYIZ

■ Ülkemizi kasıp kavuran orman yangınları ve kuraklığın geleceği şekillendireceği aşikar. Acilen yapmamız gerekenleri sıralayabilir misiniz?

TBMM İklim Değişikliği Meclis Araştırma Komisyonu’na sunduğumuz “yol haritası” önerilerimize ormanların korunmasını da dahil ettik. Çok geç olmadan, bilimsel temelli bir yol haritası çerçevesinde iklim değişikliği ile mücadeleyi hızlandırmalıyız. Bu bağlamda şehirlerimizi ve kırsal alanlarımızı hazırlamalıyız. 2050’lerde su kıtlığı yaşamamız muhtemel. Suyun korunması, su havzası işlevi gören ormanların korunması, tarımda damla sulamanın yaygınlaştırılması, sanayide yeniden kullanımın artırılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi çok önemlidir.

Dünya iklim değişikliği Parlamentosu Paris Parlamentosu Türkiye TÜSİAD

Kasım ayına kadar Paris Anlaşmasına taraf olmalıyız.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK