‘Protesto başlatırız’ diyen perakendecilere AVM’lerden rest: Tahliye ederiz

‘Protesto başlatırız’ diyen perakendecilere AVM’lerden rest: Tahliye ederiz

56
0
PAYLAŞ

AVM’lerden ‘Protesto başlatacağız’ diyen perakendecilere dinlenin: Tahliye edeceğiz

AVM’lerden ‘Protesto başlatacağız’ diyen perakendecilere dinlenin: Tahliye edeceğiz

AVM’lerde ortak alan harcamalarının yıllık 1,5 milyar TL yük oluşturduğundan şikayet eden BMD Başkanı Öncel, bu harcamaların şeffaf bir şekilde paylaşılmaması durumunda perakendecinin protesto başlatacağını söyledi. AYD Başkanı Altaş, “Protesto hakkı saklıdır ancak böyle bir durumla karşılaşırsak tahliye emri göndeririz” dedi.

AVM'lerden 'Protesto başlatacağız' diyen perakendecilere dinlenin: Tahliye edeceğiz

Perakendeciler ve AVM yönetimleri arasındaki ‘ortak alan giderleri tartışması’ yoğunlaştı. Taraflar birbirine yaslandı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Sozcu.com.tr’ye verdiği demeçte, perakendeciye yıllık 1,5 milyar TL yük oluşturan AVM’lerdeki ortak alan genel giderlerinin dökümünü talep etmelerine rağmen bunun gerçekleşmediğinden şikayet etti. şeffaf bir şekilde onlarla paylaştık.

Önl, bu durum çözülmediği takdirde AVM’lerde ‘perakendeci protestosu’ başlayabileceğini belirtti.

sozcu.com.tr’ye verilen bu tepkiyi değerlendiren Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “Protesto hakları saklıdır. Herkes yapabilir. Ancak, bu aynı zamanda tahliye için yasal bir nedendir. Böyle bir durumla karşılaşırsak, iyi niyetimizin suistimal edildiğini düşünerek tahliye emri göndeririz” dedi.

Altaş, iyi niyetlerinin bir göstergesi olarak pandemi sürecinde yapılan kira indirimlerini örnek gösterdi. Perakendeci ise 2020 yılında sokağa çıkma yasakları nedeniyle çoğunlukla kapalı olan mağazalara yapılan kira indirimlerinin ortak alan giderleri açısından önüne getirilmesine tepki göstererek, “Zaten vardı. mücbir sebep.”

Sinan Öncel

BMD: MUHASEBE DEĞİL YÜKSELİYOR

Ortak alan giderleri, en kaba tanımıyla, AVM’lerde güvenlik hizmetlerinden, kullanılan elektrik ve suya kadar tüm giderlerin miktarına göre dağıtılması anlamına gelir. Bu masraf AVM’nin kaç kapısı olduğuna, o kapıdaki güvenlik görevlisi sayısına ve mağazaların metrekaresine göre değişiyor.

BMD Başkanı Öncel, “Ortak alan giderleri adı altında perakendecinin üzerindeki yükün ağırlığı ciddi bir sorun ama hesaplanmaması isyandır” dedi.

Önl, yaptıkları bir ankette BMD üyelerinin yüzde 95’inin ortak alan giderlerinin ayrıntılı dökümünü alamadıklarını tespit ettiklerini söyledi.

AYD: CİRO KİRALARINI ÇALANLARA AÇIKLAYALIM

Perakendeciler bölgeye göre değişen bu hesaplamanın suistimal edildiğini düşünürken; Sadece bir iki istismar örneği olduğunu söyleyen AYD Başkanı Altaş, bunun tüm AVM’leri kapsayan bir itiraza dönüşmesine tepki gösteriyor.

“Ortak alanlar konusunda 2017 yönetmeliğine harfiyen uyuyoruz. Ancak yönetmelikteki hükümlerin uygulanmadığı bir iki örnek buluyorlar ve tüm sektörü karalıyorlar” dedi. ciro kirası uygun mu? Bu atfı tüm perakendecilere yapamayız” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Altaş

‘TRİBÜNE OYNAMIYORUZ’

“Yönetmeliğe uymayan bir veya iki AVM varsa zaten şikayet ediliyor ve bakanlık bunları denetleyip para cezasına çarptırıyor. Ama perakende tarafı bu iş hakkında biraz spekülasyon yapıyor sanırım” diyen Altaş, şöyle devam etti:

“Ne tribünlere oynuyoruz ne de popülist perakende politikaları izliyoruz. Kimseden haksız kazanç sağlamayız. Elektrik, su ve doğalgaz fiyatlarını artırmadık, sadece giderlerdeki artışı yansıttık” dedi.

ŞEFFAF GİDER LİSTESİ HAZIRLANMASI BAŞLAR

Altaş, perakendecinin alışveriş merkezlerinden talep ettiği detaylı ve şeffaf ortak alan hesabı için AYD olarak çalışma yürüttüklerini de bildirdi.

Altaş, “Tüm AVM’lerde ortak alan harcamalarının detaylarını gösteren bir liste hazırlamaya başladık” dedi ve “Bir-iki ay içinde haksız kazanç olmadığı görülecektir. Bilakis Avrupa ve ABD’de olmayan kira indirimleriyle bunu sübvanse ettik” dedi.

PERAKENDE KÂRDAN HAYATTA KALDI

Perakendeci ise ortak alan giderleri dışında artan maliyetlerle baş etmeye çalıştığını söylüyor.

BMD Başkanı Sinan Öncel, son bir yılda hammaddelerde yüzde 60-80 aralığında artışlar olduğunu belirtti. Önl, özellikle nakliye maliyetlerinin ve navlun maliyetlerinin çok arttığına dikkat çekti.

Hazır giyimde yıllık artışın yüzde 30 olduğunu belirten Öncel, “Maliyetler yüzde 80 artarken, ürünler yüzde 30 artırılabilir. Bu oran daha yüksek olmalıydı. Ağustos 2021’de perakendeci, TÜFE ile ÜFE arasındaki 26,3 puanlık farkı üstlendi. Bu da şirketlere kârsızlık olarak yansıyor” dedi.

MART 2022’DE BU ÇOK ZİYARETÇİ BEKLENİYORDU

AYD Başkanı Hüseyin Altaş’ın verdiği bilgiye göre, bu yıl alışveriş merkezlerindeki ziyaretçi sayısı 2019’a ulaştı.

Geçen sene sokağa çıkma yasağı veya hafta sonu kısıtlamaları ile geçildiği için bu senenin verilerini 2019 ile karşılaştırmanın daha doğru olacağını belirten Altaş, “2019 Temmuz-Ağustos dönemi ve 2021 yılının aynı dönemi sağlık açısından hemen hemen aynı. Bu yıl olduğu gibi 2019’da da günlük girişler 6,5 milyondu. Mart 2022’de beklediğimiz sonuç buydu” dedi.

Altaş, aynı dönemde ciroda yüzde 150’ye varan artış olduğunu ancak bu oranın enflasyondan arındırıldığında 2019 yılındaki ile aynı kaldığını belirtti.

GAZİ VE ŞEHİT Akrabalarına KAMPANYA

Sinan Öncel ise bu yıl Mustafa Kemal Atatürk’ün gazi unvanının verilmesinin 100. yılı olduğu için BMD üyesi markaların gazi ve şehit yakınlarına özel kampanya düzenleneceğini duyurdu.

19 Eylül’de 200’e yakın BMD üyesi markamız, gazi ve şehitlerimizin yakınlarının yapacağı alışverişlerde yüzde 10 ile 50 arasında indirim yapacak. İndirim yapacak markalarımız Bakanlık tarafından şehit ve gazi yakınlarına ulaştırılacaktır. BMD’nin birlesmismarkalar.org.tr adresinden de duyuracağız. Mağazalarımızda o güne özel afişler bulunurken, çalışanlarımızın yakalarına da gaziler günü rozeti takılacak” dedi.

Perakendecinin satış beklentisi azaldı ilginizi çekebilir Perakendecinin satış beklentisi azaldı Gelir-gider dengesi bozulan AVM'ler yeniden yapılanmaya gidiyor ilginizi çekebilir Gelir-gider dengesi bozulan AVM’ler yeniden yapılanmaya gidiyor İlk 8 ayda 8 bin 180 firma kapandı ilginizi çekebilir İlk 8 ayda 8 bin 180 firma kapandı

AVM’lerden ‘Protesto başlatacağız’ diyen perakendecilere dinlenin: Tahliye edeceğiz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK