Reuters: Yatırımcının izlenimi faiz indirimlerinin daha yakın olduğu yönünde

Reuters: Yatırımcının izlenimi faiz indirimlerinin daha yakın olduğu yönünde

49
0
PAYLAŞ

Reuters: Yatırımcının izlenimi, faiz indirimlerinin daha yakın olduğu yönünde

Reuters: Yatırımcının izlenimi, faiz indirimlerinin daha yakın olduğu yönünde

Yatırımcılar, dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından faiz indirimlerinin artık daha yakın olduğu izlenimini edindi. İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “TCMB’nin para politikası kararlarında gıda dışı enflasyon gibi temel göstergelerin daha etkin olması beklenebilir. Bu da faiz indirimlerine yol açabilir” dedi.

Reuters: Yatırımcının izlenimi, faiz indirimlerinin daha yakın olduğu yönünde

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun dün yatırımcılarla yaptığı görüşmenin ardından faiz indirimlerinin yakın olduğuna dair sinyaller güçlendi.

Kavcıoğlu, önceki yatırımcı toplantılarında, enflasyon raporunda ve Para Politikası Kurulu (MPK) kararında ifade ettiği dün yapılan yatırımcı toplantılarında enflasyona karşı politika faizi uygulanacağı taahhüdünü tekrarlamadı. Kavcıoğlu, yılın son çeyreğinde enflasyonda önemli bir düşüş yaşanacağı görüşünü bir kez daha hatırlattı.

Reuters’e göre, yatırımcıların dünkü toplantıdan edindiği izlenim, enflasyondaki yükselişi geçici olarak gören TCMB’nin faiz artırmayı planlamadığı ve faiz indirimlerine artık daha yakın olduğu yönünde.

SIKI PARA POLİTİKASININ İSTİKRARLILIĞI DAHİL DEĞİLDİ

Reuters’in sekiz katılımcıdan aldığı bilgiye göre Kavcıoğlu, dün yerli ve yabancı yatırımcılar için gerçekleştirdiği iki toplantıda, PPK’da bir süredir yer alan enflasyonun üzerinde bir politika politikası belirleneceği yönündeki açıklamalarını tekrarlamadı.

Görüşmelerde, enflasyonda önemli bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürüleceğine dair bir mesaj verilmedi.

Toplantıya katılanlar arasında yer alan İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “TCMB, yaptığı enflasyon değerlendirmelerinde enflasyonun ana eğilimi olan çekirdek, gıda dışı ve enerji dışı enflasyona dikkat çekti. . Gıda dışı enflasyonun manşet enflasyonun altında olduğunu ve altında kalmaya devam edeceğini söyledi.

“TCMB Başkanı, kuraklık, hava koşulları ve pandemi nedeniyle bazı enflasyon gruplarında daha belirgin bir artış olduğunu; Sezgin, IMF’nin yaklaşımının çekirdek ve gıda dışı enflasyon ile manşet enflasyonu ayırt etmek olduğunu belirtti.

“Dolayısıyla gıda dışı enflasyon gibi temel göstergelerin TCMB’nin para politikası kararlarında daha etkili olması beklenebilir. Bu da faiz indirimlerinin öne çekilmesine neden olabilir.”

“TCMB KULLANDIĞI ESKİ DİLİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ”

Bankacılar, hem yerli hem de yabancılara yaptıkları sunumlarda manşet enflasyondan çok çekirdek enflasyona vurgu yapıldığına dikkat çekerek, önümüzdeki dönemde PPK açıklamalarında bunları daha net görebileceklerini söylediler.

İkinci toplantıya katılan bir yabancı yatırımcı, Reuters’in TCMB’nin bir önceki PPK’da enflasyonun üzerinde politika faizi verme taahhüdünü yerine getirip getirmediğine ilişkin bir soruyu yanıtladı:

“TCMB kullandığı eski dili tamamen değiştirdi ve verdiği sözleri geri aldı. Enflasyonda önemli bir düşüş bekliyorlar ve orta vadeli hedeflere yöneliyorlar. ‘Politika oranlarını beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde mi belirleyeceksiniz?’ Soru doğrudan sorulduğunda, evet ya da hayır demeyi reddettiler.”

BİREYSEL KREDİLERİ ARTIRMA ÖNLEMİ

Katılımcıların verdiği bilgilere göre Kavcıoğlu, son dönemde yıllık kredi büyümesi yüzde 7,4’e gerilerken kredi büyümesinin ılımlı bir seyir izlediğine dikkat çekti.

Katılımcılar Kavcıoğlu, “Ticari kredilerdeki ılımlı seyire rağmen bazı bireysel kredi türlerinde artışın istenilen seviyelerin üzerinde olduğunu görüyoruz. Toplam kredi büyümesinde ek bir yavaşlamaya ihtiyacımız yok, arzumuz da yok… Bireysel krediler için ek tedbirler alınıyor.” (REUTERS)

Merkez Bankası'ndan aşı vurgusu: İstihdamı olumlu etkiliyor ilginizi çekebilir Merkez Bankası’ndan aşı vurgusu: İstihdamı olumlu etkiliyor Büyüme oranı açıklandı ilginizi çekebilir Büyüme oranı açıklandı Vatandaş büyüme rakamları için ne dedi? ilginizi çekebilir Vatandaş büyüme rakamları için ne dedi?

Reuters: Yatırımcının izlenimi, faiz indirimlerinin daha yakın olduğu yönünde

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK