Samsun’da kiralar iki katına çıktı: 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak...

Samsun’da kiralar iki katına çıktı: 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak zor

88
0
PAYLAŞ

Samsun’da kiralar ikiye katlandı: 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak zor

Samsun’da kiralar ikiye katlandı: 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak zor

Samsun’da ev kiraları son bir yılda yüzde 33-66 aralığında arttı. Samsun Emlak Odası Başkanı Mevlüt Oral, bazı ilçelerde artışın iki katına çıktığını ve bunun inşaat malzemelerindeki artışla açıklanamayacağına işaret ederek, fırsatçılık olduğunu söyledi.

Samsun'da kiralar ikiye katlandı: 2 bin 500 TL'den aşağı ev bulmak zor

Ülke genelinde kiralarda ciddi artışlar tüm hızıyla devam ediyor. TÜİK verilerine göre 2020-2021 Ağustos döneminde ülke genelinde kira fiyatları yüzde 11 artarak 1200 TL’ye ulaştı. Ancak çeşitli illerden kira fiyatlarındaki artış oranı çok daha yüksek.

Durdurulan imar planının ardından Sinop’ta son bir yıla ait kira artışlarının yüzde 50’ye ulaştığı belirtilirken, şimdi de Samsun’da konut arzının yetersiz olması nedeniyle kiraların 2 bin 500 TL’ye yükseldiği belirtilirken, talebin artması ve inşaat maliyetlerinin artması.

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, ilde ev kiralarının son bir yılda yüzde 33 ile yüzde 66 arasında arttığını açıkladı. Söz konusu zammın nedeninin sadece inşaat malzemelerinin yüksek maliyetiyle açıklanamayacağına işaret eden Oral, “Oportünizm var” dedi.

Özellikle Atakum ilçesinde ev kiralarının ikiye katlandığını kaydeden Oral, “Bu ilçede 2 bin 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak zorlaştı. Bu mekanlarda kira fiyatları 1250-1500 TL’nin üzerine çıkmadı. Burada fırsatçılık var” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İLE EV BULMAK DAHA ZOR OLACAK

Oral, Samsun’da konut arzının azaldığını ve mevcut arzın artık yeterli olmadığını belirterek, fiyatlardaki artışın nedenlerinden birinin de bu olduğuna dikkat çekti. Oral, “Samsun eskiden göç ederdi, şimdi göç alıyor. Piyasanın hareket etmesi için kredi faiz oranlarının düşürülmesi gerekiyor” dedi.

Artan kira fiyatlarında Samsun’da iki devlet üniversitesi olmasının da etkili olduğunu ifade eden Oral, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte kiralık ev talebinin artacağını belirtti.

Oral, “Samsun’da her yıl on binlerce öğrenci okumak için kente geliyor” dedi ve şöyle devam etti:

“2019-2020 sezonunda pandemi nedeniyle okullar kapatıldığı için özellikle 1+1’ler boş bekliyordu. Kimse düzgün bir şekilde kiralayamadı. Artık yüz yüze eğitim ile kiralık daire talebi artacak. Kiralık ev bulmakta ve fiyatlarda zorlanacağınızı düşünüyorum.

Arkasında üretim olmazsa mevcut dairelerin yetmeyeceği kanaatindeyim. Elbette, bununla ilgili sorunlar var. İnşaat maliyetleri arttı. Bu nedenle yeterli konut üretimi yoktur. Yine, ev sahipleri fırsatçı olmamalıdır.”

Sinop'ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Hem vatandaş hem emlakçılar ilginizi çekebilir Sinop’ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Hem vatandaş hem emlakçılar Eylül ayı kira artış oranı açıklandı ilginizi çekebilir Eylül ayı kira artış oranı açıklandı Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor ilginizi çekebilir Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü?  İşte dünyadan örnekler ilginizi çekebilir Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü? İşte dünyadan örnekler

Samsun’da kiralar ikiye katlandı: 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak zor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK