Sinop’ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Vatandaş da dertli emlakçı...

Sinop’ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Vatandaş da dertli emlakçı da

71
0
PAYLAŞ

Sinop’ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Hem vatandaş hem emlakçılar

Sinop’ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Hem vatandaş hem emlakçılar

Sinop’ta ev kiraları son bir yılda yüzde 50 arttı. Bir önceki yıl en yüksek 3+1 kiralık ev fiyatı 1000 TL iken, imar durdurulduktan sonra en düşük kiralık ev fiyatı 1500 TL’ye yükseldi.

Sinop'ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Hem vatandaş hem emlakçılar

Sinop’ta bir süre önce durdurulan imar planının ardından ev kiraları fırladı. Yeni konut yapılmadığı için sirkülasyon olmadığı için ev sahipleri kiraları bir önceki yıla göre yüzde 50 artırdı.

Bir önceki yıl en yüksek 3+1 kiralık ev fiyatı 1000 TL iken, imar durdurulduktan sonra en düşük kiralık ev fiyatı 1500 TL’ye yükseldi.

Kiralık ev arayan vatandaşlar, kiraların yüksek olması ve konut sayısının sınırlı olması nedeniyle ev bulamama endişesi yaşıyor. Emlakçılar yetkililerden yardım istiyor.

‘MÜŞTERİLERİMİZE KİRALIK EV BULAMIYORUZ’

Öte yandan eğitimde yüz yüze eğitim modeline geçişle birlikte kente gelen üniversite öğrencileri de kiralık ev talebini artırdı. Emlakçılar da öğrencilerden ve vatandaşlardan gelen kiralık ev taleplerine yetişemediklerini belirterek, durdurulan imar planı konusunda yetkililerden yardım istedi.

Emlakçı Hikmet Ergül, “İmar planı durdurulduğu ve mahkemede olduğu için tapu devir edemiyoruz. Tapu devri olmadığı için uzlaşma sağlayamıyoruz. Sonuç olarak, yeniden yerleşim olmadığında oturma izni verilmiyor” dedi.

“Sinop’ta imar koşullarından dolayı konut sıkıntısı yaşanıyor. Yeni daireler imar sorunları nedeniyle satılamıyor. Ergül, şunları söyledi:

“Şu anda müteahhitlerle sözleşme yapıyoruz ve noterden sözleşmeli satış yapıyoruz. Ama doğal olarak bu evlere oturulmadığı için oturma izni verilmiyor. Doğal olarak o evleri kiralayamıyoruz. İl dışından vatandaşlar yatırım amaçlı daire alıyor ama daireleri aktifleştiremiyoruz” dedi. (İHA)

Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü?  İşte dünyadan örnekler ilginizi çekebilir Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün mü? İşte dünyadan örnekler TÜİK veya BETAM?  Kiralar uçarken resmi veriler neden geride kalıyor? ilginizi çekebilir TÜİK veya BETAM? Kiralar uçarken resmi veriler neden geride kalıyor? Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor ilginizi çekebilir Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor

Sinop’ta ev kiraları bir yılda yüzde 50 arttı: Hem vatandaş hem emlakçılar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK