‘Site mafyaları’na karşı birlik

‘Site mafyaları’na karşı birlik

103
0
PAYLAŞ

‘Site mafyalarına’ karşı birlik

‘Site mafyalarına’ karşı birlik

Sitelerin yönetimini devralarak fatura ve aidatlarla haksız avantaj elde eden ağlara karşı federasyon kurulur. 25 site derneği bir araya geldi. Federasyonun adı ‘Tesis Yönetimi ve Tedarikçiler Federasyonu’ olacaktır. Site yönetimlerini ele geçiren ağların mağduru olan birçok kişi adliyede.

'Site mafyalarına' karşı birlik

İstanbul’da bazı sitelerin yönetimine yasa dışı yollardan el koyarak sakinlerden daha fazla aidat talep eden ağlar, tutarlara karşı çıkanlara baskı yapıyor.

Apartman ve site sakinleri de yöneticilerin aidat borçlularının isimlerini WhatsApp grupları üzerinden paylaşmalarından rahatsız. Yöneticilerin site ve apartman ilan panolarında dairenin adı, adı ve tutarı belirtilerek aidat borçlarının bir listesini astığı belirtildi.

Mağdurlar, kişisel bilgilerinin kamuya açık olarak paylaşıldığından şikayet etmektedirler. Tüm bu sorunları çözmek için 25 dernek yöneticisi bir araya gelerek Tesis Yönetimi ve Tedarikçiler Federasyonu’nun kurulmasına karar verdi. Federasyon, Tesis Yönetim Derneği Başkanı İbrahim Bozan ve Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı’nın önderliğinde 14 Eylül’de kurulacak. Türkiye’de bu alanda çalışan tüm dernek yöneticileri federasyonun kuruluşunda görev alacaklardır.

“MAFYATİK DURUMLARDAN UYGUN DEĞİLİZ”

Kentsel Tesis Yönetim Derneği Suat Sandalcı, site ve apartmanlarda yaşanan sorunlara karşı 25 derneğin bir araya gelerek federasyon kuracağını belirtti.

“Bu çete dediğimiz mafya durumlarından muaf değiliz. Sandalcı, “Bu çeteler, 2 bin dairelik bir evde yaşayan çocuklar ve insanlarla birlikte 5 bin dairelik bir toplulukta kol gezebilir” dedi. ifadeleri kullandı.

Sandalcı, “Kat sahiplerinin ödünç alınması, dolayısıyla site görevlilerinin ve güvenlik görevlilerinin izinsiz çalıştırılması gibi birçok hukuksuz işlem, ülkemizde tesis yöneticileri için bir puan kartı standardı oluşturmamıza neden oldu. Bu sektörde herkes yönetici olamaz” dedi.

“25 DERNEK BİRARAYA FEDERASYON KURULUYOR”

Sandalcı, yöneticilerin eğitilmesi gerektiğini belirtti.

Bozan, “Bundan sonra ülkemizde hizmet veren tesis yönetim şirketleri veya kurumların bu sınavlara girmesi gerekiyor. Bu sınavlar imtihan olsun, karneleri olsun.” dedim.

Bozan dedi ki:

Bu nedenle siz sitelerdeyken kat maliklerimiz sitelerde otururken asansör hizmetleri, bakım hizmetleri, havuz hizmetleri, kimyasal temizlik maddeleri ve hukuk hizmetleri, iş güvenliği hizmetleri almaktadırlar. Sektörde hayalini kurduğumuz eğitimleri, sektörde hayalini kurduğumuz karne sistemini daire sahipleri ve ülkemiz için sesimizi haykırarak gerçekleştirmek için önümüzdeki günlerde 25 dernekle bir araya gelerek bir federasyon kuruyoruz. tek sesle. Bu sayede kat maliklerimiz çete ve mafya grupları ile karşı karşıya kalmayacaklardır. Ankara Üniversitesi ile görüşme halindeyiz. Artık Avrupa standartlarında tam eğitim almış, işinde uzmanlaşmış kişiler bu üniversitelerin hocalarından destek alabilecekler.

“14 EYLÜL’DE BULUŞUYORUZ”

Tesis Yönetim Derneği Başkanı İbrahim Bozan, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalıştıklarını belirtti. Bozan dedi ki:

“Yalnızca yönetim açısından değil, Türkiye’deki tedarikçileriyle birlikte tesis yönetimi yaratan bir platform oluşturmayı hedefledik. Bu anlamda federasyon çalışmalarına başladık. Türkiye’nin dört bir yanından tesis yönetimi ve tedarikçilerle birlikte oluşturacağımız bu federasyon, Türkiye’de vatandaş mağduriyetinin önlenmesinde, insan kaynakları konusunda eğitim verilmesinde, yasal mevzuatta değişiklik yapılmasında, dünya ile bütünleşmede ve dünyanın Türkiye’ye getirilmesinde öncülük yapacaktır. .

Bu anlamda başta kullanıcılarımız olmak üzere vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önüne geçmek adına yılların vermiş olduğu tecrübe ve bilgi birikimimizle bu federasyonun etik kurallarını görüşmek üzere 14 Eylül’de bir araya geliyoruz.”

“DAİRE MÜDÜRÜYLE MAHKEME OLDUM”

Apartman yöneticisi ile mahkemelik olan Seda Yağcı, şunları söyledi:

“Öncelikle ısınma sorunu yaşadım. Apartman yöneticimiz kış aylarında geceleri kombiyi kapatıyor ve dairemin yeterince ısınmamasına neden oluyor. Yakmasını istediğimde ‘çoğunluğuz, yakamazsın’ diye cevap veriyor.

Herhangi bir araştırma yapmadan dairemin soğuması dairemi hatalı gösteriyor. Bu yüzden mahkemeye gittim. Apartman yöneticisiyle mahkemeye gittik. Barınağımız kiralıktır. Bu da yasal değil. Barınak kurallarına aykırı.

Dairenin tüm aidat borçlarını apartman panosuna asar. Dışarıdan başka üçüncü şahıslar geldiğinde dairemi görebilir ve aidat borcumu görebilirler. Bu istemediğim bir şey, sonuçta kişisel veriler.

Bunun için savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ona barınak hakkında bir uyarı gönderdim. Hiçbir şekilde uyarıyı veya mahkemeyi ciddiye almıyor. Bence tüm dairelerde profesyonel yönetim firmaları olmalı. Çünkü profesyonel yöneticiler bu kanunu çok iyi bilirler. Onları profesyonelce yönettiğiniz için dava edilmezsiniz.”

“500 LİRA ÜCRET ÖDÜYORUZ, 800 LİRA ÖDÜYORUM”

Aidat ücretinin yüksek olduğunu söyleyen İbrahim Aslan, “500 TL ödemem gereken yerde 700-800 TL ödemem gerekiyor. Böyle alakasız ödenekler veriyorlar ve muhatap bulamıyorsunuz. İletişim kuramadığımız için ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Ödemezsek kişisel verilerimize ulaşıp çalıştığımız iş yerlerine yazı gönderip tebligat gönderiyorlar.” dedi. (DHA)

Kira krizi büyüyor: İstanbul'da yıllık artış yüzde 50'yi aştı ilginizi çekebilir Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı Sitelerin yönetimini ele geçirerek terör yayan çeteye operasyon ilginizi çekebilir Sitelerin yönetimini ele geçirerek terör yayan çeteye operasyon

Ankara Ankara Üniversitesi Avrupa Dünya Ekonomisi istanbul operasyon parası Polis Terör Türkiye WhatsApp

‘Site mafyalarına’ karşı birlik

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK