Tarlara 2 lira olan ürün markette 10 lira

Tarlara 2 lira olan ürün markette 10 lira

56
0
PAYLAŞ

Tarla fiyatı 2 lira olan ürün piyasada 10 lira.

Tarla fiyatı 2 lira olan ürün piyasada 10 lira.

Market rafları ile üreticiden alınan fiyat arasındaki farka tepki gösteren Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı, “Bugün bir domates veya yeşil sebze örneğin 2 lira, piyasada 5 liraya, pazarda 10 liraya ulaşıyor. Market.”

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Toptan, Eskişehir’deki sebze üreticilerinin bu yılki rekolteden memnun olduğunu belirterek, yüksek rekolteye rağmen çarşı reyonlarında fahiş fiyatlarla satılan sebzelerin tüketicileri mağdur ettiğini söyledi.

Tarladan çıkan maydanoz, roka, marul ve diğer yeşillikler market raflarında en az 2 kat fiyat farkıyla satılmaktadır. Bazı sebzeler için fiyat farkı daha da fazladır.

“ÜRETİCİLER ARACILIK YERİNE KAR KAZANMALIDIR”

Yüksek fiyatların vatandaşın cebine zarar verdiğinin altını çizen Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Meetan, fiyatların kontrol altına alınması gerektiğini, aracılar yerine vatandaşların ve üreticilerin kazançlı çıkması gerektiğini söyledi.

Tarımsal gelirin artırılması ve ürünlerin daha ucuz hale getirilmesi için fiyat kontrolü uygulamasının artırılması gerektiğini belirten Kaptanan, “Tüketimde olağanüstü fiyat genellikle ayçiçeğinden sebzeye tüm ürünlerde görülüyor. Biz üretici olarak ürünümüz; Domates, soğan ve diğer ürünlerde olduğu gibi fiyat farkı çok fazla. Sabah marketlerden aldığımız fiyata yanlış hareket etmemek için hem satılan ürünümüzü hem de piyasa fiyatlarını değerlendiriyoruz. Bugün bir domates veya yeşil bir ürün, örneğin 2 lira sebzedir; Piyasada 5 liraya, piyasada 10 liraya kadar çıkıyor. Maydanoz, roka, yeşillik, yani mutfağa giren her şey için geçerlidir. Halkın ve üreticinin ekonomisini bozan bir ortam var. Bugün piyasada 7-8 liraya satılan maruldan üretici neden 1-2 lira alıyor, neden üreticiye yansıtılmıyor” dedi.

EN ETKİN YOL YAPICI ORGANİZASYONLARINI YÖNETMEK

Fiyat kontrolünde ziraat odaları ve üretici kuruluşlarından destek alınmasının etkili olacağını öne süren Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Toptanan, şunları söyledi:

“Aracı kim olursa olsun en başından beri istediğimiz bir şey var. Bunu önlemenin en etkili yolu, ziraat odaları ve üretici örgütlerinin istihdam edilmesidir. Şu anda Eskişehir’den İstanbul Bayrampaşa Hali’ne bir tır gidiyor. Orada roka, maydanoz ve diğer yeşillikler satılacak. Roka, dereotu ve maydanozun kasası 10-15 lira arasında değişiyor. İçinde ortalama 20 tane olduğunu düşünürsek yaklaşık 60 kuruşa tekabül etmektedir. Piyasada veya markette satışına baktığımızda 2 liradan 5 liraya çıkıyor. Bu fark neden vatandaşın cebine yansımıyor?” (İHA)

Asgari ücret, artan gıda fiyatları karşısında yüzde 6,2 daha yoksullaştı ilginizi çekebilir Asgari ücret, artan gıda fiyatları karşısında yüzde 6,2 daha yoksullaştı Küresel gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor: Sosyal yardımlar yetersiz ilginizi çekebilir Küresel gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor: Sosyal yardımlar yetersiz

Ekonomi Eskişehir İstanbul pazarı

Tarla fiyatı 2 lira olan ürün piyasada 10 lira.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK