TBB: Özkaynaklar kredi artışını dengeleyecek düzeyde artırılmalı

TBB: Özkaynaklar kredi artışını dengeleyecek düzeyde artırılmalı

158
0
PAYLAŞ

TBB: Kredi artışını dengeleyecek düzeyde özkaynak artırılmalı

TBB: Özkaynak, kredi artışını dengeleyecek düzeyde artırılmalı

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, sektöre sermaye girişini teşvik etmek için kârlılık düzeyinin önemine dikkat çekti. Çakar, “Özkaynaklarımız kredi büyümesini dengeleyecek düzeyde artırılmalı” dedi.

TBB: Özkaynak, kredi artışını dengeleyecek düzeyde artırılmalı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, bankacılık sektöründe sermaye yeterliliğini korumak için kredi artışını dengeleyecek düzeyde özkaynakların artırılması gerektiğini söyledi.

Finansın Geleceği zirvesinde konuşan Çakar, “Önümüzdeki dönemde öngörülen büyümeyi finanse etmek için ne kadar kredi büyümesi gerektiğini tahmin edebiliyoruz. Sermaye yeterliliğini korumak için özkaynaklarımızın kredi büyümesini dengeleyecek düzeye çıkarılması gerekiyor.

Çakar, sektördeki ortakların beklentilerini karşılayabilecek ve sektöre sermaye girişlerini teşvik edebilecek bir kârlılık düzeyine sahip olmanın önemine dikkat çekti.

BANKA KREDİLERİNDE BEKLENEN MAKUL ARTIŞ

Temmuz 2021’de sektörün bilanço büyüklüğünün 6,7 trilyon TL’ye ulaştığını hatırlatan Çakar, yeniden yapılandırılan veya yeni ödeme planına bağlanan kredilerin Haziran ayı itibarıyla 246 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Çakar, takipteki krediler için yüzde 77 özel karşılık, 2. grup krediler için yüzde 20 genel karşılık ayrıldığını belirtti. TL mevduata talebin güçleneceğini ve TL kredileri destekleyeceğini öngörüyoruz. Turizm başta olmak üzere döviz gelirlerinin artmasını ve küresel büyümenin dış talep yoluyla ekonomik aktiviteye olumlu katkı yapmasını bekliyoruz.” (REUTERS)

Bakan Yardımcısı'ndan TL kaçtığı itirafı ilginizi çekebilir Bakan Yardımcısı’ndan TL kaçtığı itirafı BİST Genel Müdürü: Bu yıl 38 şirketin halka arzından 16,3 milyar TL elde edildi. ilginizi çekebilir BİST Genel Müdürü: Bu yıl 38 şirketin halka arzından 16,3 milyar TL elde edildi.

TBB: Özkaynak, kredi artışını dengeleyecek düzeyde artırılmalı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK