TCMB Başkanı: Türkiye gıda fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında

TCMB Başkanı: Türkiye gıda fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında

244
0
PAYLAŞ

TCMB Başkanı: Türkiye gıda fiyatlarını en çok artıran ülkeler arasında

TCMB Başkanı: Türkiye gıda fiyatlarını en çok artıran ülkeler arasında

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’nin gıda fiyatlarını en çok artıran ülkelerden biri olduğunu, talep kompozisyonunun normalleşmesi, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin azalması nedeniyle fiyat artışlarının geçici olacağını söyledi.

TCMB Başkanı: Türkiye gıda fiyatlarını en çok artıran ülkeler arasında

23 Eylül’de piyasaları sarsan faiz indirimi kararının ardından Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu bugün ilk kez kameraların karşısına çıktı.

Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuşan Kavcıoğlu, “Küresel enflasyonun hızlandığı bir dönemi yaşıyoruz. Küresel üretim talep artışına ayak uyduramadı” dedi.

ARTAN ENFLASYONDA ETKİLİ FAKTÖRLER

Enflasyondaki yükselişte en büyük etkinin emtia fiyatlarından geldiğini vurgulayan Kavcıoğlu, enflasyondaki artışta arz kısıtlamaları, nakliye maliyetleri ve teslimat sürelerindeki artışın da etkili olduğunu söyledi.

Türkiye’de üretici fiyatlarındaki artışta döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki artışların yanı sıra arz kısıtlarının da etkili olduğunu belirten TCMB Başkanı, geçen yılın aynı dönemine göre üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki farkın uzun dönem ortalamasının üzerinde olduğunu vurguladı. son dönem.

‘GEÇİCİ OLACAK’

Kavcıoğlu, “Açılış ve ekonomik normalleşme sürecinde dünyada enerji ve hizmet fiyatlarında önemli artışlar görülüyor. Küresel merkez bankaları, bazı sektörlerde enerji ve salgın kaynaklı yüksek oranlı fiyat artışlarının talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının gevşetilmesi ve baz etkilerinin ortadan kalkmasıyla geçici olacağını düşünüyor. Bu faktörlerin önümüzdeki dönemde ülkemizde de enflasyonu düşürücü etkisi olacaktır.

Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 19,25 arttığını ancak enerji ve gıda ürünlerini içermeyen çekirdek enflasyonun yüzde 16,76’ya düştüğünü belirten Kavcıoğlu, üretici enflasyonundaki yükselişin devam ettiğini söyledi.

‘GIDA ETKİSİ YÜKSEK’

Son dönemde bazı ürünlerde fiyat artışının tarihi ortalamaların oldukça üzerine çıktığını belirten TCMB Başkanı, “Normalleşmenin hızlanmasıyla fiyatlama davranışının normale döneceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin gıda fiyat artışında dünyada birinci sırada olduğunu belirten Kavcıoğlu, gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerinde yüksek etkisi olduğunu vurguladı.

Fitch: Seçim yaklaştıkça ek faiz indirimleri riski ilginizi çekebilir Fitch: Seçim yaklaştıkça ek faiz indirimleri riski Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor ilginizi çekebilir Doğalgaz fiyatlarında yeni rekorlar geliyor

ABD Avrupa Dolar Ekonomi enflasyon faiz Merkez Bankası Normalleşme Rusya Şahap Kavcıoğlu seçimi Türkiye

TCMB Başkanı: Türkiye gıda fiyatlarını en çok artıran ülkeler arasında

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK