Tesla da çip mağduru: Çin’deki fabrikada üretim durdu

Tesla da çip mağduru: Çin’deki fabrikada üretim durdu

108
0
PAYLAŞ

Tesla da çip kurbanı: Çin’deki fabrikada üretim durdu

Tesla da çip kurbanı: Çin’deki fabrikada üretim durdu

Dünya otomotiv pazarını sarsan çip krizi Tesla’yı da vurdu. Firmanın geçen ay Şanghay fabrikasındaki bazı operasyonları geçici olarak durdurduğu ortaya çıktı.

Tesla da çip kurbanı: Çin'deki fabrikada üretim durdu

Corona virüsü salgını nedeniyle kısıtlamalar nedeniyle elektronik ürünlere olan talebin artmasıyla başlayan çip krizi, otomotiv sektörünü etkilemeye devam ediyor. Çip krizinin son kurbanı, milyarder iş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla oldu.

Tesla’nın çip krizi nedeniyle Çin’deki üretimine ara verdiği ortaya çıktı. Şirket, cips eksikliği nedeniyle Şanghay’daki fabrikada bir süre üretimi durdurdu.

Çin tesisindeki bir üretim hattının bir kısmı, yarı iletken eksikliği nedeniyle Ağustos ayında yaklaşık dört gün süreyle kapatıldı. Bloomberg’e bilgi veren yetkililer, elektrik sistemlerindeki küçük cihazlar ve elektronik kontrol üniteleri ile ilgili parçaların üretiminin askıya alındığını belirtti.

MODEL Y SEVKİYATI GECİKMELİ

Model Y üretiminde bir miktar gecikme olduğunu belirten yetkililer, üretimin normale döndüğünü ifade etti.

Tesla, bu yılın Temmuz ayında Çin’de bir dizi kriz yaşadı ve sürüş güvenliği ile ilgili iddialar nedeniyle pazardaki 285.000 aracı geri çağırmak zorunda kaldı. Bu nedenle Tesla’nın Temmuz ayında Çin’deki satışları yüzde 69 azaldı.

Tüm bu krizin ardından çip krizi nedeniyle üretimin durması Tesla’nın Çin operasyonlarına da ikinci bir darbe vurdu.

ÇİP KRİZİ NEDİR?

Yongalar, yarı iletken malzemelerle tasarlanmış metal bir plaka üzerine yerleştirilen elektronik devreler olarak tanımlanabilir. Bilgisayarlardan otomobillere kadar birçok elektronik üründe çipler kullanılmaktadır. Yeni araçlar ayrıca yarı iletkenler olarak da adlandırılan çoklu mikroçipler içerir.

2020 yılında başlayan korona virüs salgını nedeniyle elektronik ürünlere olan talebin artması ve tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar, akıllı telefonlardan bilgisayarlara, askeri teçhizattan birçok teknolojik ürünün üretiminde kullanılan çiplerin tedariğinde küresel sıkıntıyı da beraberinde getirdi. otomobillere.

Goldman Sachs’taki analistler, çip krizinin küresel otomobil üreticilerinin faaliyet karlarını 2021’de 20 milyar dolar düşüreceğini tahmin ediyor.

Küresel çip sorunu nedeniyle, bu yıl dünya çapında geçen yıla göre 7,1 milyon daha az otomobil üretileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor, üretim planlarını değiştirerek Eylül ayında üretimi yüzde 40 oranında azaltacağını açıkladı.

Çin Corona darbe dizisi dolar dünya Elon Musk otomobil Temmuz Tesla

Tesla da çip kurbanı: Çin’deki fabrikada üretim durdu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK