Toplum pandemi stresini online alışveriş ve gıda tüketimi ile yendiVakalar artsa da...

Toplum pandemi stresini online alışveriş ve gıda tüketimi ile yendiVakalar artsa da alışverişlerde mağazalar hâlâ ön planda

71
0
PAYLAŞ

Toplum, çevrimiçi alışveriş ve gıda tüketimi ile pandemik stresi yendi

Toplum, çevrimiçi alışveriş ve gıda tüketimi ile pandemik stresi yendi

Pandeminin yarattığı psikolojik sorunlar ve stres, toplumu online alışverişe yönlendirirken, salgının ilk dalgasında gıda için saldıran tüketici, ikinci dalgada kıyafet alışverişlerini artırdı.

Toplum, çevrimiçi alışveriş ve gıda tüketimi ile pandemik stresi yendi

Tüm dünyayı sallamaya devam eden koronavirüs pandemisi 1,5 yıllık bir dönemi geride bırakırken, sağlıktan iş hayatına ve üretime kadar tüketimdeki değişimlerin ilk etkileri ortaya çıktı. Araştırmalar, gelir grubu ne olursa olsun, pandeminin stresini atmanın temel yolunun online alışveriş olduğuna işaret ederken, özellikle kısıtlamaların ve yasakların arttığı dönemlerde vatandaşlar yiyecek alışverişi ve yeme içmeden çıkış yolunu buldu.

VURGULANMIŞ

Pandeminin ilk döneminde tüm ürün gruplarında yüzde 52’lik paya sahip olan gıda ürünleri tüketimi ikinci dönemde yüzde 43’e gerilerken, ilk dalgada yüzde 13 olan giyim tüketim oranı yüzde 13’e yükseldi. İkinci dalgada yüzde 20, bu da onu en önemli alışveriş alanlarından biri yapıyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenen “Koronavirüs Tedbirleri Döneminde Tüketimde Tüketim Alışkanlıkları ile Kaynaklara Erişim ve Tüketimde Öz Kontrol Kırılganlıkları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” projesi, pandemi döneminde bireylerin tüketim alışkanlıklarındaki değişimi ortaya koydu.

DAR GELİR

Araştırmanın bulguları, sosyal izolasyon arttıkça, yani birey kendini daha yalnız hissettikçe, yeme bağımlılığının bireyin psikolojisine olumlu yansımaları olduğunu ortaya koymuştur. Bu dönemde ekonomik kırılganlık arttıkça hem gıda tüketim bağımlılığında hem de online alışveriş bağımlılığında artış gözlendiği bildirildi.

Vakalar artsa da mağazalar hala alışverişte ön planda.

Araştırmaya göre pandemi döneminde en çok tüketilen ürün grubu gıda olurken, gıda ürünleri en çok marketlerden, sağlık ve hijyen ürünleri ise eczanelerden satın alındı. Araştırma sonuçlarına göre online kanallardan en çok satın alınan ürün grubu giyim ve moda ürünleri oldu. Pandemi ilerledikçe online kanallardan kıyafet alışverişlerinde artış gözlemlendi. İlk dalgada yüzde 13 olan giyim tüketim oranı, ikinci dalgada yüzde 20’ye yükseldi. Online mağazada ikinci en popüler ürün grubu kozmetik ve kişisel bakım ürünleri oldu. Tüm alışverişlerini fiziksel mağazalardan yapanların oranı birinci dalgada yüzde 68,2 iken ikinci dalgada yüzde 67,5 olarak ölçüldü. Bu sonuçlara göre vaka sayısındaki artışa rağmen fiziksel mağazadan online kanala geçiş tam anlamıyla gerçekleşmedi.

Toplum, çevrimiçi alışveriş ve gıda tüketimi ile pandemik stresi yendi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK